Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nesvoboda od Svobody nebo Nekoukejte lidem pod kalhoty

  14:48aktualizováno  14:48
Poslanci zamítli zákon o registrovaném partnerství a to především díky hlasům KDU-ČSL. Předseda této strany, pan Svoboda, převzal na sebe odpovědnost obhájit v médiích stranické hlasování. Místo logických argumentů však obhajoval pouze své puritánské homofóbní předsudky. Všechny jeho argumenty se točili kolem jednoho problému: Proč se lidé berou?
Podle pana Svobody je to proto, aby mohli připravit prostředí pro narození potomka a tudíž každý, kdo nemůže zplodit potomka, nesmí mít práva vycházející ze sňatku. Kdyby tomu tak bylo, tak by lidé před svatbou museli projít testem na plodnost a podepsat smlouvu, že do 5 let zplodí potomka, jinak bude jejich sňatek anulován.
Lidé se ale berou i když nechtějí nebo nemohou mít děti. Dokonce i lidé v důchodovém věku se berou "jenom" protože se mají rádi a nikomu to nevadí. Podle názorů pana Svobody by i důchodci měli ze svého sňatku neoprávněné výhody, když nemohou zplodit potomka.
Proč by dvě maminky nemohli vychovávat společně dítě? Problematika výchovy dětí v homosexuální rodině je přitom prakticky výhradně o případu dvou maminek. Cožpak se v dětském domově dostane dítěti lepší péče než v harmonickém prostředí dvou milujících osob? Vždyť láska a vzorové situace při řešení lidských vztahů je to nejdůležitější, co dítě potřebuje a co mohou dvě milující osoby dítěti dát. Kdo nevěří mně, že výchova v harmonické rodině (i když osob stejného pohlaví) prospěje dítěti nesrovnatelně víc, než výchova v dětském domově, může se zeptat psychologů a kdo nevěří ani jim, tak ať se běží podívat do dětského domova a zeptá se přímo těch dětí, jestli by nechtěly jít do rodiny dvou maminek, které je budou láskyplně vychovávat. Jejich reakce by snad přesvědčila každého. I pana Svobodu, který si nedokáže život v dětském domově představit.
Obavy, že se dítě učí sexuální chování od těch, kdo jej vychovává, jsou nesmyslné. Co by pak vyrůstalo z dětí vychovávaných prarodiči nebo samotnou babičkou? Gerontofilové sexuálně orientovaní na lidi v důchodovém věku? Když smí babička vychovávat dítě, jak je v této zemi poměrně časté, proč nemohou dítě vychovávat dvě maminky nebo dva tatínkové?
Navíc otázka výchovy dětí je problém, který se pan Svoboda snaží uměle montovat na otázku registrovaného partnerství, přestože se jedná o dvě zcela odlišné věci.
Pokud chtějí dva lidé spolu žít, tak by měli mít práva jako každý jiný, jelikož nikomu svým jednáním neubližují. A nikdo, ani pan Svoboda, nemá právo koukat lidem pod kalhoty a kontrolovat, zda mají lidé to správné, vyhovující pohlaví, jak káže jeho morálka.
Se svými puritánskými názory by možná pan Svoboda uspěl v minulém století, ale ne v dnešní liberální, svobodné společnosti.
Sám pan Svoboda řekl, že institut registrovaného partnerství by neměl být závislý na pohlaví těch, kteří spolu chtějí žít. Ale je to institut manželství, který tato pohlaví určuje a tím diskriminuje část národa. Zákon o registrovaném partnerství se právě snaží tuto diskriminaci zmírnit.
Do rukou pana Svobody a ostatních poslanců byla lidmi svěřena moc, aby jednali v jejich zájmu. Respektive do jedné ruky. Měli možnost tuto ruku zvednout a splnit tak sen statisícům lidí v této zemi. Ale to pan Svoboda neudělá, protože než přání lidu jej více zajímají jeho osobní puritánské předsudky o soužití dvou lidí.
Pan Svoboda řekl, že takový zákon nemá v našem právním řádu co dělat. Omyl. Politik, který nezvedne ruku pro věc, která udělá spoustu lidí šťastnými a přitom nikomu neublíží nemá na politické scéně co dělat.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...Najdete na iDNES.cz