Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nestojíme o parazity, policajti nic nedělají, křičeli v kině Varnsdorfští

  5:59aktualizováno  12:57
Vzrůstající kriminalita a neklidné soužití majority a Romů, to byla hlavní témata bouřlivé debaty několika set obyvatel Varnsdorfu s vedením města. Naštvaní lidé přednesli řadu návrhů, zároveň kritizovali starostu i policii.

Bouřlivou dopolední debatu v kině Panorama, co se udělalo a udělá s Romy ve městě, moderoval šéf vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček, přítomno bylo vedení radnice v čele se starostou Martinem Loukou či poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna. Zástupci policie chyběli, což lidé "ocenili" pískotem.

Zaznělo v kině

Hlasy Varnsdorfských

"Nestojíme o parazity."

"Policajti nic nedělají."

"Děti z romské ubytovny mi dělají bordel na zahradě."

"Přídavky na děti by měly dostávat jen rodiny, které posílají děti do škol."

"Romské děti by se měly učit, mít nějakou zájmovou činnost, ale měly by se učit i základním hygienickým úkonům."

"Lidé jsou evidentně naštvaní, posílají Romy do práce a spílají starostovi, že s nimi nestojí na demonstracích, dokonce ho vyzvali k odstoupení," popsal atmosféru reportér iDNES.cz. V sále bylo přítomno jen několik Romů. Ve chvíli, kdy chtěla jedna z romských žen promluvit, dav ji překřičel.

Radnice na úvod shrnula, jaká opatření od minula přijala. Podle lidí se ale zatím ve městě mnoho nezměnilo. S povděkem však kvitovali informaci, že desetiletý Rom přezdívaný Terorista, který se svým gangem přepadával lidi za bílého dne, už je v diagnostickém ústavu.

Podle starosty policie za poslední měsíc řešila ve městě 16 závažných trestných činů. "Deset bylo objasněno, u čtyř se ukázalo, že byly smyšlené," uvedl Louka.

Přestože je Varnsdorf už několik týdnu plný policistů, podle lidí se krade. "Pořád můžete večer potkat ve městě Romy s kárkami plnými nakradeného železa. "Mou vnučku přepadli za bílého dne, když šla z tréninku, sebrali jí tašku, ve které naštěstí mimo úboru nic neměla," řekla jedna žena.

Do debaty obyvatel Varsndorfu s vedením města se na popud maminky zapojila i
Do debaty obyvatel Varsndorfu s vedením města se na popud maminky zapojila i
Do debaty obyvatel Varsndorfu s vedením města se na popud maminky zapojila i

Mikrofon si na popud maminky vzala i holčička, která si postěžovala, že jí malí Romové kradli naušnice

Obyvatelé navrhli, aby město pozavíralo herny nebo se zasadilo o snížení věkové hranice trestní zdopovědnosti nebo hranice trestného činu z pěti tisíc korun škody na dva tisíce. Kritizovali také štědrý sociální systém a žádali zpřísnění výplaty sociálních dávek. Padl i návrh na větší podporu veřejně prospěšných prací, které jsou pro nevzdělané Romy často jedinou šancí na zaměstnání, aby nemuseli být závislí jen na sociální podpoře.

Sociální politika byla moc štědrá

Při řešení problémů na Šluknovsku je podle premiéra Petra Nečase prvořadé zajistit bezpečnost místních lidí a ochránit majetek. "Problémem je, že byla příliš štědře nastavená sociální politika," řekl Nečas v Brně, kam svolal starosty a primátory za ODS.

Setkání vedení města s občany se konalo podruhé. "Není to poprvé ani naposledy, chceme debaty dělat častěji, abychom s lidmi mluvili tváří v tvář a mohli přijít i ti, co nesledují každý den internet," uvedl těsně před zahájením debaty starosta Louka.

Podle Martina Šimáčka byla nynější debata i přes bouřlivý průběh mnohem konstruktivnější než ta první. "Tehdy lidé jen křičeli, nyní lidé konkrétně říkali, co jim vadí a jak by to řešili," všiml si šéf Agentury pro sociální začleňování. S vedením města chtějí urychleně realizovat hlavně připomínky týkající se romských ubytoven. "Je důležité, aby lidé viděli, že se alespoň něco rychle mění," uvedl Šimáček. Varnsdorfští v debatě žádali zejména redukci míst v problematických ubytovnách.

Varnsdorfské ubytovny jsou dlouhodobě problémové a podle obyvatel města v nich bují kriminalita. I proto k nim pochodovali aktéři čtyř ze šesti demonstrací, které se ve městě za poslední týdny konaly. Policie jim v tom pokaždé zabránila.

Všechny tři ubytovny ve čtvrtek zkontrolovali pracovníci sociálky, stavebního úřadu, hasiči a hygienici. Kvůli bezpečnosti je doprovodily policejní hlídky. Kontroloři odhalili nepovolené stavební úpravy v ubytovně Sport s tím, že stavba navíc není využívána jako hotel, jak byla původně zkolaudována. Majiteli hrozí pokuta. U zbylých dvou ubytoven patřících městu zásadní nedostatky nenašli.

Diskusi přihlížel i Lukáš Kohout, který už ve městě uspořádal několik demonstrací. "Pan starosta si zve lidi někam do chlívku jako prasata. Když je má na náměstí, tak za nimi ani neumí přijít. Plky vedení města mě už vůbec nezajímají. Dali jsme jim deset bodů, které chceme, aby splnili," vysvětlil Kohout, proč se debaty v kině zúčastnil, ale aktivně se nezapojil.

Po obědě pak na náměstí Edvarda Beneše začal další protest svolaný Kohoutem, následovaný pochodem k největší romské ubytovně ve městě nazvané Sport, tentokrát ohlášeným.

Minulou sobotu pořádala ultrapravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) ve Varnsdorfu protiromskou demonstraci, která se spontánně přeměnila v neohlášený pochod k ubytovně. Na 500 účastníků, mezi nimiž byli hlavně místní obyvatelé, rozehnala policie za pomoci vodního děla, koní a petard.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Najdete na iDNES.cz