Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nestěhujte Romy do ghett, zaznělo z kontejneru

  17:34aktualizováno  17:34
Skupina aktivistů uspořádala před sídlem vlády happening Daruj kontejner, daruješ domov. Chtěli upozornit na "vsetínský odsun" Romů do "kontejnerových" domků za městem a deportaci do pohraničí. Považují to za skandální a populistický krok starosty a kandidáta na senátora Jiřího Čunka. Ten to odmítá.

"Odsun" Romů z centra Vsetína, který začal 10. října, podle aktivistů ze sdružení Z§vůle práva ilustruje závažnou skutečnost vytváření chudinských ghett. - více zde

Kritizují vládu, že problém neřeší a přihlíží stěhování Romů na okraj společností. Podle mapy, kterou v září zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí, je takových míst v Česku asi tři sta. - více zde

Aktivisté v kontejnerech
Mluvčí akce Kateřina Hrubá přivítala novináře, kteří před budovou vlády hráli vedle desítky aktivistů "přesilovku", z kontejneru (měl připomínat tzv. kontejnerové, montované plechové stavby, do kterých radnice Romy přestěhovala). V něm se později střídali další z organizátorů a sympatizantů.

Happening Daruj kontejner, daruješ domov

"Vadí mi, jak se řeší bydlení sociálně slabších lidí, vadí mi, že to bylo součástí předvolební kampaně za peníze státu. Voliči na to slyšeli, podporuje to názory ve společnosti, které mě děsí," shrnula své výhrady Kateřina Hrubá.

"Vám by se líbilo, kdyby s váma nakládali jako s věcí a dobytkem, kdyby vás v noci deportovali a stavěli si volební kampaň na tom, že vás vyčistí z města? To je necivilizovaný jednání," řekla iDNES.cz Martina Horváthová, která se označila za přihlížející sympatizantku.

Hurá, další holocaust
Na námitku, že v domcích mají údajně Romové nejspíš lepší hygienické a sociální podmínky k životu než měli v rozpadajícím se domě uprostřed města, říká ředitelka Ligy lidských práv Gwendolyn Albert, že to hezké jen na oko, protože jednoznačně jde o ghetto.

"A v předvolebním období o tom starosta mluvil, že je to jeho dar městu. Je to čistě populistický krok. A lidi reagují: Hurá, budeme mít další holocaust," říká zapáleně Gwendolyn. Starosta města podle ní sází na rasistické naladění ve společnosti. "Normálně s tím pracuje, za státní peníze. To je nebezpečný," tvrdí.

Nejhorší je odsun na konec světa
Z rozhovorů s dalšími účastníky ale vyplynulo, že ono "kontejnerové" bydlení, je možná jen mediálně "nejvděčnější část" vsetínského problému. V okrajové části Poschle totiž bydlí 36 vystěhovaných rodin. Podle novinářky Lenky Kučerové, která na místě byla, žijí v důstojných podmínkách.

Happening Daruj kontejner, daruješ domov"Kdyby to nebylo ghetto, což je bezpochyby špatně, tak by to bylo hezké sídliště," řekla Kučerová. "Samotné vystěhování podle mě tak problematické není, ten barák hrůzy by na ně asi spadnul. Za horší považuju deportaci deseti rodin na konec světa, ti lidé tam žijí v ruinách... A také politické pozadí akce."

Uhl: Rasismus kvůli voličským hlasům
Ke Kučerové se připojuje i bývalý zmocněnec vlády pro lidská práva Petr Uhl. "Já to odsuzuju, je to rasistické počínání radnice, kvůli hlasům voličů," je přesvědčen Petr Uhl.

Za sestěhovávání a vystěhovávání Romů má podle něj zodpovědnost vláda, která je zodpovědná před českými občany i před EU. "Jsem členem Rady vlády ČR pro lidská práva, až tady nějaká vláda bude, pak rádi poskytneme vládě pomoc, aby měla možnost intervence," rýpnul si Uhl také do politické situace.

Starosta: Na neplatiče mají komfort

Někteří z aktivistů kritizují především vystěhování deseti rodin do pohraničí. Kam přesně jste je vystěhovali?
Deset rodin, které se nevešly do nových domů, jsme vystěhovali na různá místa v České republice, na Jesenicko, do severních Čech nebo na Jižní Moravu.

Podle čeho jste ta místa vybírali?
Mí kolegové měli vybrat domky, které jsou co nejlevnější a v ideálním případě v lokalitách, kde nežijí Romové. To se bohužel ve třech případech nepovedlo.

Podle čeho jste určovali, které rodiny půjdou do nových domů a které jinam?
Prvně je nutné říct, že všechny rodiny, které jsme se rozhodli dát pryč, měly být vystěhovány přímo na ulici. Jenom proto, že to jsou Romové, jsme jim dali šanci. Ze 43 rodin jenom jedna má nájemní smlouvu na dobu neurčitou, ostatní na dobu určitou, jenom pět z nich byli platiči a ostatní neplatiči. A tak jsme podle zákona mohli dvacet rodin vystěhovat na ulici a nic jsme nemuseli řešit. Podle mě jsme to řešili naprosto nepřiměřeně, protože bílou rodinu bychom vyhodili na ulici. I to se stalo, konkrétně z tohoto baráku.

Jak jste tento projekt financovali?
Dvacet milionů jsem dostali jako grant od státu z fondu pro rozvoj bydlení, k tomu ještě deset milionů na další zajištění staveb z jiných fondů. A dvacet milionů z obecních peněz. Splnili jsme všechna kritéria grantu, jde o byty první kategorie.

Vaši odpůrci kritizují, že jste si podle nich na populistickém odsunu postavil svoji předvolební senátorskou kampaň.
Ta vaše otázka je směšná. Viděla jste nějakého politika, který by řekl, tohle neudělám před volbami, protože je to populistické? Nedělal jsem to kvůli volbám, udělal bych to stejně. Původně jsme chtěli už před volbami stříhat pásku... místo domu hrůzy mělo být parkoviště a park. Nestihli jsme to.
My se léta pokoušíme o doprovodné programy a pomoc těmto skupinám. Před čtyřmi lety začala fungovat Diakonie, která se o ně stará. Dělali jsme všechno proto, abychom vymysleli to nejlepší řešení. A nakonec mají na neplatiče velmi nespravedlivý komfort, vůči bílé majoritě.


Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

PŘÍMÝ PŘENOS: Hasičské tanky tahají trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Dva hasičské vyprošťovací tanky tahají v Praze z Vltavy trosky zřícené trojské lávky. Dosud nasazená technika na to...Najdete na iDNES.cz