Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nestavím si pomníček, představil exprezident Havel projekt své knihovny

  15:39aktualizováno  15:39
Bývalý prezident Václav Havel představil projekt své knihovny. Budou v ní materiály spojené s jeho životem, má být i dějištěm společenských akcí. Knihovna bude sídlit v centru Prahy na Loretánském náměstí v domě podnikatele Zdeňka Bakaly. Ten také dvouletou přestavbu paláce zaplatí.

"Nebude to pomníček mé osobě, knihovna by měla skrze rozmanité archiválie zpřítomnit posledních 50 let života naší země," uvedl Havel. Jako vzor tvůrcům projektu posloužily především knihovny amerických prezidentů. 

"Považoval bych za skvělé, kdyby to nebyla jen instituce muzejního charakteru a shromažďovač archiválií, ale také ohnisko duchovního, politického, společenského života pražského, kam budou lidé rádi chodit," dodal Havel.

Knihovna bude sídlit v paláci U Drahomířina sloupu. Dalšími nájemníky objektu budou nezisková sdružení, do objektu se možná přesídlí i Havlova kancelář, uvedl Bakala. Podnikatel odhaduje, že projekt bude stát přes 200 milionů korun.

"Knihovna pro mě znamená instituci, která zaznamená naší historii posledních desetiletí prostřednictvím nejvýznamnějšího představitele, a také umělecké dílo, které obohatí historický soubor Pražského hradu," řekl podnikatel.

Vizualizace projektu knihovny Václava Havla v domě na Loretánském náměstí
Vizualizace projektu knihovny Václava Havla v domě na Loretánském náměstí
Vizualizace projektu knihovny Václava Havla v domě na Loretánském náměstí
Interiér v prvním podlaží

Vizualizace projektu Knihovny Václava Havla v domě na Loretánském náměstí

Bakala je nejen sponzorem Knihovny Václava Havla, ale také předsedou její devítičlenné správní rady. Představení projektu se účastnili i další členové rady - například Havlova manželka Dagmar či herečka Eva Holubová.

Havel připomněl, že jeho knihovna funguje již od roku 2004. Měla však pouze provizorní sídlo a zaměřovala se zatím především na vydávání knih. "Díky Zdeňku Bakalovi se nad knihovnou rozsvítilo nové světýlko," řekl Havel. 

Přestavbu paláce odsouhlasili památkáři

V knihovně budou podle Havla jeho dopisy, poznámky, příkazy či fotografie. Materiály se nebudou vztahovat pouze k období ve funkci prezidenta, ale k celému Havlovu životu. Návštěvníci si tak například můžou přečíst jeho korespondenci s básníky Jaroslavem Seifertem a Vladimírem Holanem.

Autorem projektu přestavby paláce z 16. století je španělský architekt Ricardo Bofill. Podle něj bude knihovna "jednoduchý, elegantní a střídmý prostor".

"Dům je dnes v poměrně špatném technickém stavu. Rekonstrukce proto bude poměrně dlouhá a náročná," řekl architekt Marek Tichý, který na projektu s Bofillem spolupracuje. Podle něj ještě několik měsíců bude trvat územní a stavební řízení. Samotná přestavba potrvá 1,5 až 2 roky. "Památková péče projekt až na drobnosti přijala," doplnil Tichý.

Letecký snímek s vyznačeným domem U Drahomýřina sloupu

Bakala koupil dům na Loretánském náměstí loni v létě. Knihovně Václava Havla bude pronajímat část budovy za symbolické nájemné. Jeho výše zatím není známa.

Uvažovalo se, že knihovna může fungovat v pražské Liliové ulici, kde sídlí pracoviště Národního památkového ústavu. Z projektu však po dlouhých jednáních s ministerstvem kultury nakonec sešlo.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz