Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nestačili jsme pochopit, co se děje, líčí tragédii na Volze cestující

  8:15aktualizováno  12:53
Při potopení výletního parníku na ruské řece Volze zahynulo až 128 lidí. Potápěči našli ve vraku i 30 mrtvých dětí. Letité plavidlo československé výroby, které se potopilo u metropole Tatarstánu Kazaně, bylo značně přetížené.

Podezření, že loď byla značně přetížena, potvrdil ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu. Úřady zpočátku odhadovaly, že na palubě bylo v okamžiku neštěstí 167 lidí, podle ministra se na parníku plavilo 208 pasažérů. "Bohužel, po obhlídce vraku potápěči lze říci, že prakticky není naděje nalézt tam živé," řekl Šojgu.

Potápěči prohledávali zakalenou a špinavou řeku, ve které je vidět pouze na metr. Ve vraku narazili na množství těl a počali je vyprošťovat z kajut, restaurace a baru. Do záchranných prací se zapojily stovky pomocníků. Záchranáři se pokusí loď vyzdvihnout, to ale potrvá asi čtyři až pět dnů.

Přeživší čekali v Kazani netrpělive příbuzní a přátelé (10. července 2011)
Příbuzní pasažérů z parníku Bulgaria čekají  v Kazani na příjezd lodi Arabella
Do pátrání po pohřešovaných po potopení parníku na Volze se zapojilo několik

Výletní parník Bulgarija plul z města Bolgar do Kazaně. Potopil se v neděli za bouře přibližně ve 13:58 moskevského času (11:58 SELČ) u vsi Sjukejevo v Tatarstánu, asi tři kilometry od břehu. Klesl do zhruba dvacetimetrové hloubky.

Ruská média spekulují, že v lodi byla trhlina a voda ji rychle zaplavila. Podle prokuratury Bulgarija byla v takovém stavu, že neměla ani povolení k plavbě s cestujícími. Přežili vesměs dospělí trosečníci, kteří se obávají, že při neštěstí zahynulo mnoho dětí. Několik minut před potopením se jich v herně na přídi lodi sešly asi tři desítky.

Spása jménem Arabella

Krátce poté se loď naklonila na pravobok, převrátila se a klesla ke dnu. Plavidlo, jehož stav prý odpovídal značnému stáří, zmizelo pod hladinou během tří minut, aniž "by kdokoliv stačil pochopit, co se vlastně děje", uvedl jeden ze zachráněných. Sám strávil ve vodě půldruhé hodiny, než se dočkal pomoci.

Řadu přeživších údajně zachránila loď Arabella, která plula za Bulgarijí. Někteří lidé údajně spatřili po nehodě dvě lodi, z nichž ani jedna u katastrofy nezastavila. Rozsahem je to zřejmě největší neštěstí v ruské lodní dopravě za posledních deset let.

Prezident nařídil důkladné vyšetření, přísné potrestání viníků a poskytnutí veškeré pomoci pozůstalým. "Podle dnešních informací bylo plavidlo ve velmi špatném stavu," prohlásil na rychle svolané tiskové konferenci Medveděv. "Pluje u nás příliš velký počet takových starých rezavých necek," dodal šéf Kremlu, který vyhlásil na úterý v celé zemi státní smutek.

Mezi cestujícími ani oběťmi zřejmě nebyl žádný český či slovenský občan ani jiný cizinec. "Podle předběžného seznamu ministerstva pro mimořádné situace byli na palubě jen ruští občané, převážně z Kazaně a okolí," řekl vedoucí konzulárního úseku českého velvyslanectví v Moskvě David Nový.

Kazaň. Rusko

Kazaň. Rusko

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz