Vít Bárta se stal některým poslancům trnem v oku

Vít Bárta se stal některým poslancům trnem v oku | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nespokojení poslanci VV vymýšlejí, jak nejlépe odejít ze strany

  • 355
Narychlo svolané jednání Věcí veřejných o poměrech ve straně nic nevyřešilo. Nikdo se neodvážil vystoupit proti Vítu Bártovi a přednést své stížnosti nahlas. MF DNES se ale podařilo zjistit, že vybraní poslanci vymýšlejí způsob, jak ze strany odejít. Může se jednat až o 11 lidí.

Ve Sněmovně je polední přestávka a Věci veřejné svolávají mimořádné zasedání poslaneckého klubu. Program je jednoduchý: informace o tom, že až jedenáct poslanců VV zvažuje svůj odchod ze strany kvůli diktátorskému řízení strany ministrem dopravy Vítem Bártou. Ve středu o tom informovala MF DNES.

"Tady si to musíme sakra vyříkat!" říká předseda Radek John v úvodním slovu zasedání. Bárta, kterému poslanci vytýkají, že je uspává nekonečně dlouhými projevy, tentokrát mlčí jako pěna.

Jak se jednotliví poslanci hlásí o slovo, je čím dál jasnější, že lidé nespokojení s Bártovými autoritativními metodami nemají odvahu jít proti šéfovi čelem a vyslovit své stížnosti nahlas.

Pak padá nečekaný návrh, aby Bárta, zvyklý mluvit ve straně do všeho od zdravotnictví po důchodovou reformu, musel před každým jednáním "mimo svůj obor" žádat schválení poslaneckého klubu. Ten nakonec klub neschválí.

Stejně jako návrh vedení na bojkot médií, která podle Bárty Věcem veřejným škodí. "To už bychom byli jako Jiří Paroubek," zazní v diskusi přirovnání k politikovi, kterého VV před volbami označily za politického dinosaura.

Nespokojenci chtějí čas

Například poslanec Michal Babák, který chce v květnu kandidovat na místopředsedu VV, nervózní atmosféru mírní a v diskusi říká: "Rozhodně si nikdo nemyslíme, že by nějaký poslanec chtěl od nás odejít." Výsledek?

Odpoledne poslanecký klub vydává jen velmi strohé prohlášení: "Poslanci VV odmítají spekulace o nejednotě poslaneckého klubu a odmítají spekulace o přeběhlících do ODS a TOP 09."

Tedy žádná okázalá demonstrace jednoty strany před televizními kamerami, kterou Bárta dříve často a rád dělal.

Proč rebelové skládají zbraně dříve, než vůbec zahájili protibártovský "převrat"? Tři zdroje z Věcí veřejných hovoří téměř totožně: Potřebujeme čas, abychom zjistili, kolik nás do toho vlastně půjde a jestli najdeme kromě odporu k Bártovi i nějaký společný pozitivní program. A také si musíme zajistit zázemí, protože bychom přišli o hlavního sponzora Věcí veřejných, kterým je právě Bárta.

"Hledáme prostě exit strategy (způsob, jak nejlépe odejít)," popisuje to jeden z nespokojenců. Jak jinak - pouze pod slibem zachování anonymity.

Podle informací MF DNES teď nespokojení poslanci spoléhají i na podporu z regionů. Proti vedení se v minulých týdnech postavila plzeňská a přerovská organizace.

Zatím není jasné, který další region se připojí. Ani to, zda rebelové nakonec posbírají odvahu přejít k činům a klub skutečně opustit, nebo Bárta krizi ustojí.

Poslanci se včera shodli ještě na jedné věci: špinavé prádlo se bude prát na zvláštním dvoudenním zasedání Věcí veřejných, které má proběhnout za čtrnáct dní v Praze.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video