Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nespokojení policisté svolávají demonstraci

  16:08aktualizováno  16:45
Část policejních odborářů svolává na 15. září do Prahy demonstraci. Zlobí se, že vedení nesplnilo sliby a nenapravilo křivdy, které jim způsobil nový služební zákon. Nejvíc jim vadí, že musí prvních 150 přesčasových hodin odpracovat zdarma. Na Staroměstské náměstí přizvou i hasiče.

V únoru protestovali policisté spolu s hasiči na pražském Výstavišti | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Unie bezpečnostních sborů, která vznikla počátkem roku a je radikálnější než zavedené policejní odbory, svolávala už únorový protest na pražském Výstavišti, kam přišlo dva tisíce policistů a hasičů z celé republiky.

Po menší protestní akci na konci dubna se nespokojení policisté dohodli s ministrem vnitra Ivanem Langerem na tom, že se provedou opatření, která některé důsledky nového služebního zákona napraví.

Odboráři tehdy stanovili ultimátum na konec června. A teď říkají: Nic se nezměnilo. "To, co bylo slíbeno, se nestalo. Dohodl se jakýsi trvalý úkol, který nic neřeší. Připadá nám, že nás jenom ignorují," řekl iDNES.cz šéf Unie bezpečnostních sborů Miloš Plechatý.

Policistům vadí především povinnost odpracovat sto padesát hodin přesčasů zadarmo, dále neproplácení služeb o svátcích, údajně jsou ale podle nich neustále porušována i další práva příslušníků bezpečnostních složek. "Lidi toho mají plný zuby a odcházejí od policie. Už se na to nemůžeme dívat," říká Plechatý.

Demonstrace by se měla konat 15. září ve 14 hodin u pomníku Mistra Jana Husa na pražském Staroměstském náměstí. Odboráři očekávají několikatisícovou účast, věří, že je podpoří také hasiči nebo příslušníci vězeňské služby.

Vedení Nezávislého odborového svazu policie s akcí nesouhlasí. Argumentuje tím, že se ve Sněmovně už projednává dílčí novelizace služebního zákona a ministerstvo vnitra slíbilo vytvořit expertní komisy, která vypracuje jeho celkovou úpravu.

"Z uvedených důvodů nepovažujeme demonstraci za přijatelnou a nebudeme se na ní podílet. Zejména za situace, kdy jsme byli postaveni před hotovou věc bez možnosti spolurozhodování o takovéto akci," uvedl v prohlášení předseda výkonného výboru NOS Milan Štěpánek.

Plechatý přesto věří, že řadoví členové "velkých odborů" demonstraci podpoří. "Píšou nám, že se nebudou řídit vedením a že přijedou," řekl. Má jen obavy, aby nebyli zastrašováni.

Služební zákon

Nový zákon změnil pravidla služby policistům, hasičům, dozorcům ve věznicích i celníkům. Celkem jde zhruba o 72 tisíc lidí. Největší část tvoří policisté.

Pracovníci bezpečnostních složek tvrdí, že kvůli němu přišli o peníze, zákon také zrušil příplatky za práci o svátcích, víkendech a za noční služby. Na druhou stranu se jim však prodlužila dovolená, zkrátila týdenní pracovní doba a získali nárok na rehabilitaci.

Novela zákona by měla přijít do vlády do konce roku a platit by mohla v roce 2008, uvádí ČTK.
Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Najdete na iDNES.cz