Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nesplněný vládní slib o rozšíření nemocnice bude stát 145 milionů

  8:12aktualizováno  11:44
Měla to být vzorová ukázka spolupráce soukromých investorů a českého státu, za kterou se opakovaně zaručila i vláda premiéra Jana Fischera. Po úterku zbyl nicméně z PPP projektu rozšíření a modernizace Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích jen cár papíru.
Budova Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Ilustrační foto

Budova Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Ilustrační foto | foto: Stanislav PeškaČTK

Česko zaplatí konsorciu EC Property - Metrostav po vzájemné dohodě 145 milionů korun, což jsou náklady, které investoři už vložili do vypracování projektu.

"Jdeme od toho. A v tomto smyslu předkládáme vládě návrh, že od projektu upouštíme. Předpokládáme, že to projde," říká generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita.

PPP projekty

Zkratka PPP znamená Partnerství veřejného a soukromého sektoru. Jde o stavby, na kterých stát a soukromé firmy spolupracují. Firma, která od státu zakázku získá, projekt zafinancuje a dál provozuje.

Pro stát je to výhodné z toho důvodu, že ze začátku nemusí nic platit. Firmě začne vyplácet prostředky až poté, kdy je dálnice v provozu.

Proč vlastně z halasně propagovaného PPP projektu sešlo? Ačkoliv měl právě on motivovat další soukromé investory, aby financovali stavby, na které stát nemá peníze? Podle Vylity jde o několik důvodů: předchozí vedení ministerstva obrany projekt nekompetentně řídilo. Neudělalo si ani ekonomický propočet, zda je schopno konsorciu ročně splácet 220 milionů korun. "Roční obrat nemocnice je 1,6 miliardy a tohle je nad její možnosti," dodává Vylita.

Ke krachu projektu přispěla i finanční krize, zejména ale neochota ministerstva financí pronajmout státní pozemky konsorciu na celých pětadvacet let. Podle zákona je to možné jen osm roků. Ani s tímto rizikem ovšem nikdo z minulého vedení ministerstva obrany a tedy ani vlády nepočítal.

Česko přitom může mluvit o velkém štěstí - v arbitráži mu hrozily mnohem vyšší finanční ztráty než jen úhrada nákladů ve výši 145 milionů korun.

Vzhledem k opakovanému příslibu vlády, že s velkolepým rozšířením vojenské nemocnice za 2,6 miliardy (hotel, špičkový kongresový sál, léčebna dlouhodobě nemocných, podzemní parkoviště či plavecký bazén) počítá, rovnaly se šance státu vyhrát arbitráž téměř nule. A platit by musel i původně naplánované zisky konsorcia v následujících letech.

Konsorcium: Nechceme odírat stát, ale náklady za zmařený projekt musí uhradit

"Není to pro nás žádné vítězství, ale čestný ústup. Do této situace nás ale dostali naši předchůdci," vysvětluje Vylita.

Tomáš Hardt z EC Property připouští, že arbitráž by vypadala pro konsorcium nadějně. "My se ale nechceme ocitnout v postavení pana Šťávy a jeho firmy Diag Human. Nechceme odírat tento stát v době finanční krize a chceme tu navíc dál podnikat, bez ohledu na to, jak nefér s námi předchozí vedení ministerstva obrany jednalo," vysvětluje Hardt postoj konsorcia EC Property - Metrostav.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Najdete na iDNES.cz