Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nesmrtelný taxík jel šestkrát na Měsíc

  17:07aktualizováno  17:07
Přes dvacet let sloužil řeckému taxikáři Gregoriosovi Sachinidesovi jeho vůz. Mercedes, který má najeto neuvěřitelných 4,6 milionu kilometrů, skončí v muzeu stuttgartské automobilky. Podle jejího vyjádření je to mercedes s největším počtem najetých kilometrů.

Ujetá vzdálenost odpovídá 115 přejetím zeměkoule po rovníku.

Automobilový maratonec Mercedes 240 D má v technickém průkazu napsán rok výroby 1976. Dnes pětačtyřicetiletý Gregorios Sachinides ho v roce 1981 sehnal v Německu, aby mohl doma dělat taxikáře. Když auto kupoval, mělo už na tachometru 500 tisíc kilometrů.

V autě třikrát měnil motor, ale zůstal mu věrný. Když s ním loni přestal jezdit, napsal dopis šéfovi automobilky Daimler-Chrysler Jürgenu Hubbertovi, aby mu poděkoval za věrné služby pomocníka s třícípou hvězdou na kapotě.

Kromě vožení zákazníků po Soluni jezdil Sachinides mercedesem také na dovolenou, navštěvoval bratra v Berlíně, byl i v Bulharsku nebo ve Švýcarsku. Na začátku devadesátých let jezdil s léky na válkami zmítaný Balkán.

"Jeli jsme více než osm se krát naložení léky do Bělehradu," vzpomíná. Na auto bylo podle něj vždycky spolehnutí. Přesto už nyní jezdí jinou značkou.

"Už jsem to musel vysvětlovat pánům z muzea. Koupil jsem si nedaleko Soluně prázdninový domek a nezbylo mi moc peněz," citoval ho německý časopis Der Spiegel. "Peugeot byl prostě levnější," tvrdí.

Když se děkovný dopis z Řecka dostal do Stuttgartské centrály automobilky, navštívili taxikáře zástupci muzea společnosti Damiler-Chrysler. Sachinides se rozhodl, že jim auto věnuje. "Nesmrtelný" mercedes vyvedený v modro-bílé kombinaci, ve které jezdí soluňské taxíky, tak budou moci obdivovat návštěvníci muzea ve Stuttgartu.

"To auto vidělo skoro všechno. Samozřejmě mě bolí, že se ho zbavuji, po všech těch letech," řekl Sachinides agentuře AP. Dlouholetého druha na čtyřech kolech předá zástupcům automobilky v pátek.

Vzdálenost, kterou má vozidlo za sebou, odpovídá šesti cestám na Měsíc a zpět. Podle výrobce je to vůbec nejvíc kilometrů, kolik kdy mercedes ujel.

"Nesmrtelný" mercedes byl vyroben v roce 1976. Snímek zachycuje výrobu stejného typu vozu o dva roky dříve.

Gregorios Sachinides u svého mercedesu, který má najeto 4,6 milionu kilometrů. Vůz skončil v muzeu stuttgartské automobilky. (24. září 2004)

Řecký taxikář Gregorios Sachinides jede se svým mercedesem do muzea. (24. září 2004)

Gregorios Sachinides jezdil svým taxíkem i na válkou zmítaný Balkán. Vozil léky do Bělehradu. (24. září 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Najdete na iDNES.cz