Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neselhal Drobil, ale Michálek, je přesvědčený premiér Nečas

  13:01aktualizováno  13:01
Premiér Petr Nečas odmítá, že by v kauze státního fondu životního prostředí pochybil. Pan Michálek v mnoha ohledech vystupuje jako provokatér, který má nasbírat nějaké kompro, říká v rozhovoru pro MF DNES o šéfovi fondu životního prostředí. Libor Michálek tajně pořídil audionahrávky, které vyvolaly pochybnosti o státních zakázkách vypisovaných fondem.

Ministr životního prostředí a místopředseda ODS Pavel Drobil po jednání s premiérem Petrem Nečasem. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Libor Michálek vás žádal o schůzku. Psal, že má vážné podezření na korupci, že žádá o součinnost BIS. Vy jste se mu neozval…
Není to úplně pravda. Po ministru Drobilovi jsem mu nechal jednoznačně vzkázat, že pokud má informace o nějakém nekalém jednání, tak ať se okamžitě obrátí na policii. Přece nemůžu posuzovat ze své pozice, jestli jsou ty informace pravdivé. Bude mi vykládat o lidech, které neznám? Nejsem ohlašovna.

Jste předseda vlády, která si říká protikorupční. Proč jste se ve věci osobně neangažoval?
Právě proto jsem jasně řekl, ať se obrátí na policii. Jakou větší angažovanost? Já mám k dispozici nějakou osobní policii? Nemám.

Ministr Pavel Drobil váš vzkaz nevyřídil přesně, protože on především požaduje zničení té nahrávky…
Ne. Předal jej dobře, ověřoval jsem to u pana Drobila.

Drobil po většinu nahrávky Michálkovi vysvětluje, že je nutné nahrávku zničit, nemyslíte?
Tohle je vaše velmi silná dezinterpretace. Drobilova klíčová věta je: Pokud máte informace a jste přesvědčen, že došlo k něčemu nezákonnému, obraťte se na policii…

Michálek to šel ohlásit svému ministrovi a ten ho přesvědčoval, aby nahrávku zničil.
To trochu zjednodušujete. Sám jsem to zažil několikrát, když jsem měl ve Sněmovně schůzku a současně hlídám hlasování, druhým uchem posloucháte přenos… To, co mělo zaznít od pana Drobila, je jasná zřetelná výzva, ať ty věci odevzdá.

Drobil říká: Pane Michálku, zničte to a odpřisáhněte mi, že už nic takového neexistuje, a můžeme…
Ne, on říká: Buďto jste přesvědčen, že došlo ke spáchání trestného činu, a pak to běžte ohlásit, nebo nejste přesvědčen. Povinností všech je, že pokud mají podezření z trestného činu, mají to ohlásit.

Drobil přece říká něco jiného. Řekl: Pokud máte něco, co dokazuje nějakou trestněprávní odpovědnost, tak buď s tím zajděte na nejbližší policii, nebo to zničte. O zničení hovoří jako o plnohodnotné variantě.
Já jsem přesvědčený, že to tak myšleno nebylo. Klíčová je první část věty.

Michálek Drobilovi říká, že Knetig a Fibingr dělají něco, co je za hranicí trestního zákona. Drobil místo toho, aby chtěl zjistit podrobnosti, říká: Vy se s ním musíte dohodnout, Knetig má mé politické krytí.
Tam mu zřejmě nějakým způsobem elementárně lidsky důvěřoval. Ta klíčová věta o policii tam je.

Je něco, co Drobilovi vyčítáte?
Udělal manažerskou chybu ve výběru lidí, Michálka, Knetiga a asi i dalších. Někteří lidé mají charakterovou vadu, která se v tomhle projevila. Pan Michálek neměl s nahrávkou šest týdnů čekat, ale okamžitě jít na policii. A pokud ti lidé dělali něco nekalého, byli by s vysokou pravděpodobností odhaleni. Michálek v podstatě svým neuvěřitelným postupem zhatil odhalení lidí v případě, že by dělali něco nezákonného. Pan Michálek spíše než jako člověk, který chce odhalit nějaké nekalosti, v mnoha ohledech vystupuje spíše jako provokatér, který má nasbírat nějaké kompro, a možná i kompro na předsedu vlády. (Zkratkou kompro jsou označovány kompromitující informace, pozn. red.)

Proč myslíte?
Kdybych chtěl být jízlivý, tak hypotéza, že by si nahrával schůzku s předsedou vlády, není úplně absurdní.

Kdybyste se s ním sešel, tak k tomu celému nemuselo dojít.
Ne. Já bych mu za tři minuty řekl: Teď hned se zvedněte a běžte na policii. Protože nic jiného ani z hlediska zákona nemůžu udělat. Michálek nebyl řadový referentík, který si neví rady, ale člověk na vysoké pozici, který týdny nekonal.

A ministr Drobil si měl ihned pozvat pány Knetiga a Fibingra a řešit s nimi jejich chování a odvolat je.
Když já budu sedět a vy mi budete říkat, že ten a ten člověk je lump, tak to neznamená, že ten člověk lump opravdu je. Ze záznamu plyne, že schůzka byla přerušená a měla pokračovat.

Řediteli fondu životního prostředí Liboru Michálkovi vyčítáte selhání. Ale on měl odvahu si slova o korupci aspoň nahrát.
To opravu máme trošku jiné vidění světa, říkat, že vyžaduje odvahu někoho tajně nahrát. Za odvahu bych označil to, když by to poskytl orgánům činným v trestním řízení.

Dal jste Drobilovi šanci se obhájit. Vrátil by se pak do vlády?
Tam je tolik kdyby a tolik spekulací, že to nemá význam. Já to samozřejmě považuji za mediální nařčení. A v případě, že kdokoli dokáže mediální nařčení vyvrátit, tak není možné mu to neustále předhazovat.

Kdo je kdo v kauze SFŽP

Pavel Drobil
Končící ministr životního prostředí, poslanec a místopředseda ODS. Blízký spolupracovník premiéra Petra Nečase. Tlačil šéfa Státního fondu životního prostředí Michálka, že má poslouchat jeho poradce Knetiga. (Podrobný profil čtěte zde)

Martin Knetig
Hlavní poradce a jeden z nejbližších spolupracovníků ministra Drobila. Na záznamu říká, že má na starosti financovaní ODS a budoucnost Drobila. Michálek tvrdí, že po něm chtěl manipulaci s výběrovými řízeními ve státním fondu. (Článek o úředníkovi zde)

Libor Michálek
Ředitel SFŽP. Do funkce si jej přivedl právě Drobil, dříve pracoval jako finančník třeba v ČNB. Odmítl nátlak Knetiga, nechtěl připustit vyvádění peněz z fondu. V úterý byl odvolán.

Dušan Fibingr
První náměstek SFŽP. I jeho si přivedl Drobil, který na nahrávkách tvrdil, že za Fibingrem stojí vlivná skupina uvnitř ODS. Podle Michálka se podílel na přípravách manipulací výběrových řízení v SFŽP.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

PŘÍMÝ PŘENOS: Paroubek radí ČSSD, jak se má strana změnit

Expremiér Jiří Paroubek hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádá v neděli...

Najdete na iDNES.cz