Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neschopnost a lhostejnost

  16:38aktualizováno  16:38
Dovolte mi, abych krátce poblahopřál našemu novému panu předsedovi vlády Grossovi, který pro mě i po tom, co již není ministrem vnitra, zůstal jakousi policejní ikonou, neboť za policii dosti lobbuje. No, řekl bych, spíše hraje trapnou hru. Ale co chci vlastně říci.

Předevčírem, tedy 13. října 2004 kolem 18. hodiny jsem se svou přítelkyní a kamarádem procházel Vodičkovou ulicí v Praze, v místě, kde je dnes už pěší zóna a automobilům je tam vjezd zakázán. Běžný večerní ruch náhle přerušil neskutečný hluk, který nevydá ani sportovní výfuk na mém voze. Vodičkovou ulicí se totiž řítil automobil ford sierra combi, zjevně bez výfuku, s prasklým čelním sklem, které svědčilo o tom, že to řidič fordu někdě nedávno pořádně "rozjel".

Vůbec, celé to auto vypadalo značně obouchaně. Na tom by možná nebylo nic až tak zvláštního, až na to, že nejméně 40 kilometrová rychlost auta na pěší zóně nechala v klidu právě kolem procházející hlídku strážníků, tedy lidí od městské policie. Nejsem odborník, ale jsem přesvědčen, že i takováto "malá" rychlost dokáže usmrtit člověka, zvláště když se jich na tomto místě v tuto dobu pohybují stovky. Policisté zůstali v klidu, ne tomu tak ale japonští turisté, okamžite tasící své miniaturní foťáčky.

Chování řidiče nasvědčovalo buď tomu, že se řádně opil, "zkouřil", nebo zbláznil. Kdyby měl totiž v úmyslu páchat pouze přestupek za jízdu v zákazu vjezdu, určitě by odtud rychle upaloval. Vypadalo to spíše, že se rozmýšlí, zda se nerozjet a nenapálit to přímo do lidí. Díky bohu, že mu cestu před ním na kolejích blokovala přávě stojící tramvaj. Za stále užaslého a nechápavého pohledu kolemjdoucích a po odjezdu tramvaje tento "motorista" pokračoval na své, řekl bych, mstivé trase. Já si jinak chování tohoto člověka nedokážu vysvětlit než jako mstu společnosti za nějaký životní neúspěch.

Na konci ulice, kdy Vodičkova ústí na Václavské náměstí a v místě kde je přechod pro chodce a stánek s občerstvením, tento člověk ve fordu přeskočil vyvýšený obrubník a přelétl chodník na náměstí! Lidé nevěřícně koukali! Scéna jak z filmu! A všude plno lidí! Jen zázrakem tento sobec nikoho nezranil. Nebýt odvahy muže z ostrahy, který mu vstoupil do cesty, bleskurychle otevřel dveře fordu a vyškubl klíčky ze zapalování, tento šílenec by pokračoval v cestě!

Tento odvážlivec zavolal policii, současně také můj kamarád. Po krátkou dobu do příchodu policie řidič vozu vykřikoval na seběhnutý hlouček zvědavců urážlivé nadávky, jak si to s každým vyřídí, že všechny okradl, dokonce že i tento ford s klatovskou poznávací značkou ukradl. Každý z kolemjdoucích si musel myslet, že se ten chlap zbláznil. A nikdo se také, kromě již zmíněného muže z ostrahy, na nic nezmohl, jen na klasické české "hele co se tu stalo"? Mám impulzivní povahu, nenávidím lidskou tupost, sobeckost a lhostejnost, pustil jsem se tedy do "pana řidiče" slovně a pěkně z ostra. Postupně se ke mně přidalo pár lidí.

Chlapík začínal být dosti agresivní, poskakoval z místa na místo, vyhrožoval všem a nadával. Nejtragikomičtější scénky začaly po příchodu policie. Policisté řidiče legitimovali, ten byl stále agresivnější, a jakoby si mě za to, že jsem mu z plných plic naservíroval co si o něm myslím, vybral, řádně se mi nadále věnoval. Nebýt policie, mých přátel a několika lidí, byli jsme v sobě, taková obrovská výzva to v tu chvíli byla, praštit člověka o mnoho staršího než jsem já, také asi o mnoho lépe živeného, navíc člověka, kterým jsem v tu chvíli pohrdal až na samo lidské dno. Naštěstí jsem si díky všem zmíněným na problém nezadělal.

Ptám se Vás, pánové Bublane, Koláři a Grossi, když tak rádi přejímáte modely ze zahraničí, je také v cizině normální že potenciální, zde navíc agresivní pachatel šťouchá do policisty? Že i po příjezdu dalších posádek policejních aut pobíhá po dosti velké čtvereční ploše? Pánové od policie dali řidiči dýchnout, žádný alkohol však nenadýchal, místo toho se ale začal chlubit, že se před cestou pořádně "zhulil". Na kolem postávající muže snědé pleti, kteří také na jeho osobu přidali pár vybraných slov, začal pokřikovat "vy negři, aspoň že umíte něco česky, když jste z jiný země"! Zjevný projev rasové nesnášenlivosti! Nebo jen krátkodobé zhulenosti?

Nevím jak v USA, ale od amerického přítele své sestry vím, že takovýto člověk by už dávno ležel na zemi s pouty na rukou a ještě by na něm klečeli. Nic takového ale na Václaváku k vidění nebylo. Naopak! Až do policejního uklizení tohoto "frajera" do jednoho z antonů se tento, ke svým spoluobčanům sobecky chovající hajzlík, pohyboval zcela volně! Dokonce to vypadalo, jako kdyby měl se svou "kradenou" fordkou ihned odklopýtat o roh dále! Tak a jsme u toho! Myslím, že policisté udělali co mohli.  A co mohli udělat? Prakticky nic! To nic, které jim umožňují dělat české zákony!

Čekat, čekat, čekat až agresor teprve něco sám udělá. Ano, policisté se určitě báli zasáhnout tvrdším způsobem, stejně jako kolem postávající se báli něco udělat! Jak by také ne, vdyť by si přivodili jen problémy! Policisté by byli postaveni před tunu vyšetřovacích komisí, to proto, aby se prokázalo, zda byl jejich zásah dosti oprávněný. Neuniformovaní civilisté by zas byli popotahováni za nepřiměřenou sebeobranu, nebo za obtěžování nebohého občana. V jak kocourkovském státě to žijeme? Už dávno si nemyslím že je ta havlova "blbá nálada" jen dílem komunismu. Myslím si, že totiž špatné a na hlavu postavené zákony dělají z lidí to co odpovídá obrazu české společnosti. Je to jen zasývání k ještě větší míře lidské lhostejnosti, zlobě, závisti a dalších pěkných vlastností.

Tím se totiž dá vysvětlit i chování pána, který vše také sledoval. Tohoto řidiče se zastával, že vlastně neudělal nic špatného, odvážného strážného uřážel, že je jen strážný, že tomu nemůže rozumět, že pán je vysokoškolák a strážný jen strážný. Pane vysokoškoláku, také jsem vysokoškolák, ale jsem přesvědčen, že inteligenci mi vysokoškolské vzdělání nedodalo. Vám ji spíše ubralo! To, že pan strážný je právě strážným je jeho věcí, nicméně i když nemá vdělání jako Vy, Vy nemáte ani špetku charakteru! Pan řidič prý je nevinný, neboť jel jen 50 km rychlostí po pěší zóně, řekl pan vysokoškolák! Pane vysokoškoláku, i ten blbec, co má řidičské oprávnění, a i když to sám nedodržuje, je již v autoškole poučen, že jízda v pěší zóně je jen v 20 km za hodinu! Rád vezmu své auto a přejedu vám v této rychlosti nohu, jsem přesvědčen, že budete skučet jak sele, když ho berou na porážku! Možná Vám zůstanou doživotní následky, tak jako mohly zůstat lidem vracejícím se z nákupů nebo z práce a ve zmíněnou dobu procházejícím po pěší zóně!

Nad slabostí české policie a českými směšnými zákony se tají dech! Pánové z vlády, více pravomocí policii, logicky znějící zákony, to myslím že by všichni nejvíce ocenili. Více, než ty Vaše slibované policejní platy! Když je ta policejní práce tak riziková, tak platy rozhodně nejsou to, co policistům pomůže, aspoň v profesi rozhodně ne! Spíše lepší vybavení, to je to co by pomohlo alespoň usnadnit policejní práci! Ono felicií asi opravdu nejde stíhat motocykl kawasaki, který v okamžiku "zadržování" řičiče fordu také Vodičkovou prosvištěl. V takovéto chvíli člověka napadne, že logičtější návrh zaslechne v hospodě plné zedníků, nežli v Parlamentu a v naší skvělé vládě! Pane premiére, buďte soudný, nebylo by čestnější zase mávat plácačkou na peroně? Měl byste tak i čas na více mecheche s mastodontem socialistického popu, panem Janečkem.

Všichni jmenovaní, nemáte v politice podle mého názoru co dělat. Opravdu to vypadá, že jen pumpujete do svých kapes! Rád bych tímto poděkoval pánovi z ostrahy, staršímu pánovi s plnovousem v kšiltovce a několika dalším, kteří se nebáli a neskryli se v davu, aby se jich dva dny stará realita náhodou nedotkla. Díky! Díky za to, že ještě existují lidé, kterým nejsou věci dějící se kolem nich lhostejné! A Vám, pane řidiči z fordu, doufám, že Vám přiklepnou nejméně obecní ohrožení a z chládku dlouho nevyjdete. Kdyby bylo po mém, zachoval bych se v danou chvíli jako naši předkové - usekl bych Vám obě ruce, to proto, abyste už nikdy nemohl uchopit volant automobilu a neohrozit další slušné lidi! Bohužel, Vaše mozkové buňky sledování Rychle a zběsile zdaleka neunesly.
 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Postoj Pirátů ke kandidátovi ANO se mění. Kvůli SPD a komunistům

Vedení Pirátů komentuje povolební vyjednávání. (31. 10. 2017)

Piráti budou o víkendu znovu hlasovat o tom, zda mají na šéfa Sněmovny podpořit kandidáta ANO Radka Vondráčka, a to...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Tisíce lidí si připomněly 17. listopad, nejvíce akcí bylo v Praze

Oslavy 17. listopadu v Praze - Národní třída (17. listopad 2017)

Česko si připomíná památku Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Tisícovky lidí a zástupci...

Latentní rasismus v nás je, řekl Topolánek v debatě kandidátů na Hrad

Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek při debatě...

Kandidáti na Hrad se neshodují, zda je česká společnost rasistická, či nikoli. „Latentní rasismus v nás prostě je,“...

Místo urážek pomoc. Sbírka podpoří žáky teplické školy i romské studenty

Tablo prvňáků, které zveřejnil Teplický Deník, vyvolalo na Facebooku vlnu...

Případ výhrůžných komentářů pod fotkou prvňáků z teplické základní školy vzbudil nejen pohoršení, ale také...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.