Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NERV má desatero pro zdravotnictví. Spoluúčast bude vyšší, říká Nečas

  10:46aktualizováno  12:47
Zdravotní skupina Národní ekonomické rady vlády představila deset bodů, které mají zefektivnit financování zdravotnictví. Podle expertů by pomohla například elektronizace zdravotnických materiálů či optimalizace akutních lůžek. "Vyšší spoluúčast pacientů je nevyhnutelná," vzkázal z jednání premiér Petr Nečas.

Člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník | foto: MF DNES

Zdravotničtí odborníci Národní ekonomické rady vlády představili deset bodů, které by měly do zdravotnického systému vnést přehlednost i úspory. Jsou to například elektronické aukce či sdílení zdravotnických materiálů, ale také změna úhradového systému, který by byl spravedlivý k nemocnicím.

Pacienti a poplatky

Podle expertů z Národní ekonomické rady vlády by chroničtí pacienti neměli platit poplatky ve zdravotnictví. Podle šéfa skupiny expertů Miroslava Zámečníka hrozí, že když chronici musejí platit, odkládají návštěvu lékaře až do doby, kdy se jejich stav zhorší a péče pak stojí zdravotní pojišťovny víc.

"Nemá smysl zatěžovat chronicky nemocného, který čerpá hodně péče," potvrdil jejich doporučení ministr zdravotnictví Leoš Heger. Podmínkou by ale měl být vstup pacienta do zvláštního programu a jeho plnění. Pacienti by měli dodržovat léčbu a za toto dodržení by byli odměněni. Ostatní pacienti by naopak měli zaplatit více, když půjdou přímo k lékaři specialistovi bez doporučení praktického lékaře.

Experti také doporučují, aby všichni pacienti platili poplatky v nemocnici jen měsíc. Další pobyt by už byl bez poplatků. Naopak odmítli myšlenku, že by pacienti byli sankcionováni za nedodržení léčebného režimu. V českém prostředí je to podle nich neprůchozí.

ČTK

"Velmi podstatný je přechod na využívání systému elektronických aukcí, jež přinesou velké úspory. V Německu se osvědčuje postupný přechod na pozitivní lékové seznamy. Doporučujeme také systém elektronických receptů. Kombinace těchto opatření přinese snížení objemu předepisovaných léků a zlepšení účinnosti," míní Miroslav Zámečník z NERVu.

Experti politikům také doporučili, aby kategorizovali zdravotnické prostředky. "Při zavádění nových léčivých přípravků, klinických postupů i technologií je třeba je poměřovat vůči nákladům. Není třeba to zavést pozítří, ale je nutné s tím začít," dodal Zámečník.

Všem nemocnicím stejně

Nemocnice mají přejít z nynějších rozpočtů na platby za diagnózu DRG, kdy za stejnou péči dostane každá nemocnice stejně. Povede to k efektivnější léčbě. "Je třeba zavést úhradový systém a odpoutat se od úhradových paušálů, které přináší nespravedlnosti mezi jednotlivé nemocnice. Takzvanou DRG péči užívá hodně evropských zemí i Amerika," doplnil.

Úsporné a praktické je podle něj i sdílení zdravotních záznamů, které by mělo omezit duplicitu vyšetření pacienta a jeho neřízený pohyb po systému, a naopak přinést lepší a rychlejší kolování potřebných informací mezi lékaři. Pacienti by měli podepisovat péči, kterou jim lékař poskytl, což podle expertů usnadní kontrolu vykazování a znemožní úniky peněz.

Skupina NERV podpořila i jednotnou právní úpravu pro všechny zdravotní pojišťovny, již chystá ministerstvo zdravotnictví. Nyní má svůj zákon Všeobecná zdravotní pojišťovna a svůj zaměstnanecké pojišťovny. Chroničtí pacienti by podle doporučení odborné skupiny Národní ekonomické rady vlády pro zdravotnictví neměli platit regulační poplatky.

Do zdravotnictví by například měla jít část daně z tabáku. Zbytečné výdaje za léky chtějí experti omezit tím, že by lékový úřad zveřejňoval lékaře pobírající odměny za spolupráci s farmaceutickými firmami. Seznam léčiv se má pravidelně aktualizovat.

Nečas: Musíme zvýšit spoluúčast

Premiér Nečas zopakoval častá slova ministra zdravotnictví Leoše Hegera, že lůžková péče potřebuje optimalizaci. "Existuje zde velký prostor pro restrukturalizaci akutních lůžek. Jsme jednou ze zemí, které jich mají nejvyšší počet," uvedl na zasedání premiér.

Nečas také zpochybnil, že by se se zvýšenými poplatky, které přinesly reformy ministra Hegera, zvýšila spoluúčast pacientů. Upozornil, že v posledním desetiletí se spoluúčast kontinuálně zvyšuje stejným tempem bez ohledu na politickou orientaci českých vlád.

Podle Nečase je však v budoucnu třeba spoluúčast zvýšit o pět procentních bodů až na 22 procent. "Zapojení většího objemu soukromých zdrojů jako dalších zdrojů, které přichází do zdravotnictví vedle veřejných zdrojů, je krok, kterému se nelze vyhnout," prohlásil předseda vlády.

I po zvýšení bude ale spoluúčast v ČR nižší než v okolních zemích. Na Slovensku je to nyní 33 procent a v Maďarsku a Polsku okolo 30 procent. Lidé si tam tedy sami platí okolo třetiny zdravotnické péče.

Ministr zdravotnictví uvedl, že celková reforma musí být přátelská, seriózní a odborná. "Musí přinést lepší zdraví a lepší život, středobodem je vždy pacient. Musí být definována jeho jasná práva, ale také jasné povinnosti. Pokud se například nepodrobí odborným doporučením, je to všechno k ničemu a jde o vyhozené peníze," řekl Heger.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

GLOSA: Sliby ANO o čistší politice znějí po pardubických kauzách jako vtip

Primátor Martin Charvát na zasedání Zastupitelstva města Pardubic v Ideonu....

Hnutí ANO vstoupilo do politiky s hesly o větší transparentnosti a o konci rozkrádání veřejných peněz. Výsledkem je, že...

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...Najdete na iDNES.cz