Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nepřizpůsobila jste se stavu chodníků, odmítli odškodnit zraněnou ženu

  11:40aktualizováno  11:40
Radní v Havlíčkově Brodu vydali na webu návod, jak se zachovat, když se někomu stane úraz na chodníku, který má v zimě město uklízet. Doslova radí zavolat strážníky, oslovit svědky a vyfotit místo, kde se člověk zranil. Přitom však nevyplácí odškodné.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Čtenář tohoto návodu by měl získat pocit, že po splnění všech popisovaných bodů by měl mít nárok na odškodnění. Omyl. Brodská radnice totiž žádná odškodnění za zranění na nedostatečně udržovaném městském chodníku nedává.

"Vyvěsili jsme návod proto, abychom přiměli lidi postupovat co nejrychleji, aby se jejich případy daly dořešit. Máme totiž zkušenosti, že se postižení ozývají po dlouhé době, dokonce až po čtyřech měsících," řekl tajemník Václav Stejskal.

Uklízí se. Otázka je, zda dostatečně

Dodává, že nárok na jakékoliv odškodnění nevzniká automaticky, ale pouze za předpokladu, že na úrazu někdo nese vinu, ať už neprovedenou zimní údržbou a nebo nedostatečně účinným operačním plánem zimní údržby.

A v tom je ten problém. Plán zimní údržby schválen je, Technické služby podle něj pracují a sníh odklízejí. Jestli dostatečně, několikrát za den, či jen jednou, to nikdo neřeší. Údržba byla provedena.

O takovém postupu města se letos mohlo přesvědčit už 14 lidí včetně Jitky Domkářové, která si v Dobrovského ulici zlomila zápěstí. Jakékoliv pochybení město vždy odmítlo.

"Úrazy, které byly městu nahlášeny, se všechny staly na úsecích, na kterých je a v dané době byla zimní údržba prováděna. Závady ve schůdnosti způsobené povětrnostními vlivy a jejich důsledky byly tedy zmírňovány," vysvětlil prostřednictvím mluvčí Aleny Doležalové Stejskal.

"Nárok na náhradu by vznikl pouze na chodníku, na kterém by nebyly důsledky povětrnostních vlivů zmírňovány vůbec," dodal tajemník.

"Řekli mi, že by se hlásili i bezdomovci"

"Pochopila bych, kdyby to alespoň prověřovali. Ale oni se prostě rozhodli, že žádné odškodnění nebude, a přes to nejede vlak. Ředitel Technických služeb a tajemník mi řekli, že pokud by mi nějaké peníze vyplatili, začali by se jim hlásit bezdomovci a že by navíc město ztratilo image," dodala Domkářová.

Vrcholem bylo, když jí Technické služby vzkázaly, že "nepřizpůsobila chůzi stavu chodníku". Někteří poškození proto uvažují o předání záležitosti právníkům.

"Máme nařízením rady města schválen operační plán zimní údržby, kterým jsou stanoveny priority údržby, a ani sebelepší a sebenákladnější technika nedokáže udržet chodník suchý. Je tedy třeba dbát opatrnosti a počítat s tím, že zvláště za hustého sněžení bude na chodnících sníh a ten bude ztěžovat pohyb," upozorňuje tajemník.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Najdete na iDNES.cz