Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nepříjemným otázkám se John vyhnul. Napíšu Memento 2, vzkázal voličům

  10:18aktualizováno  12:57
Pokud Věci veřejné uspějí ve volbách, zasadí se o tvrdší postup proti hazardu nebo o finanční strop pro volební kampaně. Naznačil to šéf Véčkařů Radek John v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz. Slíbil také druhý díl Mementa, který by měl tentokrát být z prostředí Sněmovny. Nepříjemným otázkám na stranické hlídky či svou sedmiletou nevěru se však vyhnul.

Nechte politické dinosaury odejít, hlásá volební lídr Věcí veřejných radek John. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Věci veřejné podle průzkumu Factum Invenio předehnaly Kalouskovu TOP 09, ve Sněmovně by mohlo usednout 22 jejích poslanců. Volební lídr Véčkařů a bývalý televizní reportér boduje u voličů především sliby, že skoncuje s korupčními aférami v politice. Veřejnost burcuje heslem Nechte politické dinosaury odejít. "Osobně si myslím, že politik by měl pracovat pro své voliče dvě volební období a pak uvolnit místo mladším a čerstvějším," prohlásil v on-line rozhovoru.

Ve většině odpovědí na politické "dinosaury" také útočil. Ostrá slova adresoval zejména Miroslavu Kalouskovi a TOP 09. Kalouska mimo jiné označil za toho, který se spolupodílel na státním dluhu.

"TOP 09 všude ukazuje knížete Schwarzenberga, ale v jeho stínu se do Sněmovny snaží dostat lidé, kteří se podíleli na zadlužování této země, prosazují nízké daně pro majitele kasín a heren, byli aktéry řady korupčních afér. Věci veřejné prokazatelně nikdy nebyly u žádných úplatků, ani nehlasovaly pro žádné předražené státní zakázky," nechal se v jedné ze svých odpovědí slyšet John.

Kritizoval také složenku na zaplacení státního dluhu, kterou TOP 09 v rámci předvolební kampaně hodila do schránky svým voličům. "Nehorázné, že pan Kalousek posílá takovou složenku, když se na vzniku státního dluhu sám podílel. Věci veřejné naopak panu Kalouskovi poslaly složenku na 23 miliard, což je účet za jeho podíl na podivných armádních zakázkách v době, kdy byl na ministerstvu obrany. Jestli tuhle složenku zaplatí, zaplatím já tu jeho," napsal John jednomu ze čtenářů.

Útoky na politické "dinosaury" si v současnosti nejpopulárnější stranický politik neodpustil ani přesto, že sám stále dluží odpovědi na některé otázky. Jasné není především jeho působení ve společnosti Ora print, u níž si Všeobecná zdravotní pojišťovna před lety objednala předraženou zakázku na na časopis. Přestože konkurence pojišťovně nabízela výrobu časopisu levněji, zakázku VZP přiklepla právě společnosti Ora print, v jejímž čele tehdy John stál. Ta pak časopis vyráběla za 111 milionů korun ročně, později za 87 milionů.

On-line rozhovor s Radkem Johnem

Odpovědi šéfa Věcí veřejných Radka Johna

Véčkaři na sebe nedávno upoutali pozornost i svými darovacími smlouvami, z nichž vyplývá, že strana přijala milionu od sponzorů v hotovosti. Takové jednání však zákon zakazuje a sponzorské dary bude prověřovat ministerstvo financí. Strana i její sponzoři se brání tvrzením, že se někdo při sestavování smlouvy přepsal a o dar v hotovosti se ve skutečnosti nejednalo. Šlo jen o písařskou chybu a žádný zákon porušen nebyl.

Kontroverzní byl i projekt Veřejných hlídek, které strana vypustila do ulic, aby v nich domlouvaly bezdomovcům a narkomanům, aby se stáhli z dětských, hřišť parků a veřejných prostranství. Po kritice lidovců, zelených a části samotných Véčkařů však dvoučlenné hlídky, které podle některých připomínaly domobranu Dělnické strany nebo komunistickou Pomocnou stráž Veřejné bezpečnosti, z ulic zmizely.

Otázku jednoho ze čtenářů iDNES.cz, zda nevidí podobnost mezi hlídkami Véčkařů a pomocnou stráží Veřejné bezpečnosti, John v on-line rozhovoru už nechal bez povšimnutí. Stejně dopadla například i otázka na jeho nedávno odhalenou nevěru.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Najdete na iDNES.cz