Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nepřesvědčili jsme, uznala ODS

  17:25aktualizováno  17:25
Proč jsme neuspěli - ptají se občanští demokraté od své volební prohry. Odpověď má přinést zatím tajná analýza pěti stranických expertů. Příčiny hledali i lidé z regionálních sdružení. Těm šéf ODS Václav Klaus řekl, že strana nedokázala voliče přesvědčit a že výsledky ovlivnila i relativně úspěšná vláda sociálních demokratů.

Klaus zopakoval, že volby fakticky vyhrál předlistopadový režim a prohrály všechny strany s výjimkou komunistů.

Mezi ty, kdo neúspěch zavinili, započítal přitom i sebe. "Sociální demokraté se v průběhu čtyř let nediskreditovali, předseda ODS dostatečně neprojevoval, že je schopen složit většinovou vládu," uvedl na vlastní adresu Klaus. Zároveň kritizoval místopředsedy ODS a stínovou vládu.

Za další příčinu neúspěchu své strany označil její šéf nedostatek "takových mediálních hvězd", jako jsou sociální demokraté Petra Buzková a Stanislav Gross.

Část neúspěchu svalil i na média, která podle něj ODS dlouhodobě nepřejí. Otázkou podle něj ale také je, nakolik bylo přesvědčivé složení volebních kandidátek či činnost tiskového oddělení strany. Kritizoval, že někam se volební prospekty ODS nedostaly.

Co si Klaus myslí o kampani
Klaus na rozdíl od vedoucího kampaně Miroslava Beneše usoudil, že chybu udělala ODS zejména tím, že hned na začátku kampaně neoslovila jiné než své kmenové voliče. "Touto kampaní jsme současně zneklidnili státní zaměstnance, zneklidnili důchodce, strašili jsme rozpočtovými balíčky. Nic jsme neslibovali těm, kteří chtějí od státu více."

DÁLE ČTĚTE

Klaus: Otestuji vládní koalici
Šéf ODS se rozhodl obhajovat post šéfa sněmovny

Ani kampaň zaměřená na národní zájmy nepřinesla masu voličů. "Nemyslím si, že jsem měli říkat úplně něco jiného, ale měli jsme se dívat očima voličů," konstatoval.

Občanští demokraté svou analýzu neúspěchu tají
Těsně po volbách ODS slíbila, že vypracuje analýzu svého neúspěchu. Stranické vedení se jí dovolávalo s tím, že by bylo předčasné odstupovat z funkcí, když ještě není hotova. Teď už je konečně na světě. Výsledek ale zatím není veřejný.

"Určitě by nebylo vhodné, aby se vedení ODS dozvědělo o výsledcích analýzy z médií," prohlásil poslanec za ODS Martin Říman, který se na studii podílel.

Pětičlenný pracovní tým ODS, který studii vypracoval, tajení výsledků odůvodňuje tím, že nejprve s výsledky bádání seznámí Výkonnou radu, která se nad nimi sejde v pondělí 15. července. Poslanec ODS Martin Říman řekl, že analýzu obdrží členové Výkonné rady ODS ještě v tomto týdnu.

"Ten materiál je takřka hotov. Už se sejdeme jen kvůli redakčním úpravám," řekl člen skupiny a volební manažer ODS Miroslav Beneš. Spolu s ním jsou členy týmu i bývalý pražský primátor Jan Koukal a poslanci Martin Říman, Hynek Fajmon a Václav Mencl.

"Kromě popisu všech produktů volební kampaně ODS je tam i pohled na příčiny neúspěchu ODS a snaží se pojmenovat i to, proč ODS zůstala jedinou pravicovou stranou," řekl Beneš. Dodal, že zvláštní částí analýzy je i to, co je zapotřebí v budoucnosti učinit.

DÁLE ČTĚTE

Klaus povede ODS nejméně do prosince

ODS nabídla unionistům, aby se vrátili
Občanští demokraté se nebrání tomu, aby členové Unie svobody, pokud budou mít zájem, vstoupili do jejich řad.

Po Marvanové ODS jmenovala dalšího bývalého člena, jehož návratu se nebrání. Tentokrát to je Ivan Pilip. Může se vrátit každý, kdo opravdu pravicově smýšlí, řekl místopředseda Miroslav Beneš.

Vlnu spekulací o návratu unionistů do ODS odstartovala čtvrteční rezignace Hany  Marvanové na funkci lídra unie. Předseda ODS Václav Klaus krátce poté vzkázal, že by se nebránil jejímu návratu do ODS.

Marvanová i Pilip byli nejen členové ODS, ale patřili do nejužšího vedení strany. Na podzim roku 1997 ze strany odešli po událostech, kterým e začalo říkat Sarajevský atentát.

Co slíbil Klaus před volbami
Vedení strany krátce po volbách prohlásilo, že volby skončily pro ODS neúspěchem. Předseda ODS Václav Klaus proto svolal na prosinec mimořádný kongres strany, na kterém vedení rezignuje a umožní novou volbu.

Zda bude usilovat o přízeň svých stranických kolegů znovu, ještě důkladně zváží. Klaus stojí v čele strany od jejího vzniku nepřetržitě 11 let a nemá nástupce.

Ihned po oznámení výsledků voleb novináři Klausovi připomněli jeho loňské prohlášení na kongresu, že je připraven nést za případný volební neúspěch ODS osobní odpovědnost se vším všudy.

Klaus později dokonce prohlásil, že pokud jeho strana ve volebním klání neuspěje, tak nemá v čele ODS co pohledávat.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Najdete na iDNES.cz