Karel Hvížďala: Je důležité klást odpor mocným.

Karel Hvížďala: Je důležité klást odpor mocným. | foto: MF DNES

Nepřemýšlejme lokálně, ale jako Evropané a světoobčané, říká Karel Hvížďala

  • 9
Musíme se zbavit zemského uvažování a naučit se myslet jako Češi, kteří jsou zároveň Evropany i světoobčany. Budeme se muset učit zapomenout na způsob lokálního přemýšlení, píše novinář a spisovatel Karel Hvížďala.

K vaší žádosti o zformulování české vize, tedy sepsání nejdůležitějších deseti hodnot, na kterých by měla stát naše budoucnost, musím nejprve podotknout, že v době globalizace a globálních ohrožení (nedostatkem vody, energetických zdrojů, oteplováním a terorismem) lze těžko formulovat nějaké "národní" desatero, a tím se vyvazovat z osudu celé planety. Tento druh vyvolenosti už neplatí ani pro Židy.

Naopak, abychom se mohli nějak úspěšně se všemi ohroženími alespoň částečně vyrovnat, budeme se muset učit zapomenout právě na tento způsob lokálního přemýšlení.

Tohoto zemského uvažování se musíme zbavit a naučit se myslet jako Češi, kteří jsou zároveň Evropany i světoobčany. Nejde tedy už ani o evropský démos či evropské byrokraty, kteří nám ho vnucují: nový démos tvoří péče o to společné. Proto každé desatero, které bude myslet závazně na budoucnost, musí myslet na budoucnost nejenom Čecha či třeba Dána, ale na budoucnost člověka jako entity jednoho živočišného druhu, který je v ohrožení.

Můj návrh deseti nejdůležitějších hodnot lidstva:

1) Zdraví a péče o zdraví všech lidských bytostí.

2) Smích a láska k lidem, a to i těm, kteří již zemřeli či těm, kteří se ještě nenarodili, nebo těm, kterým nerozumíme.

3) Vzdělání a úcta ke vzdělání, kvůli které by se naučili lidé vážit řádných výkonů v práci, což by zvýšilo ve společnosti sebeúctu.

4) Dodržování zákonů a řádný výkon justice, policie, státních zástupců atd.

5) Kladení odporu mocným (ius resistendi).

6) Bolestivá sebereflexe, která umožňuje odpovědět na otázky: kdo jsem, odkud přicházím a kam jdu, ale i kde jsem na této cestě selhal a proč.

7) Nezávislost veřejnoprávních médií a vědomí důležitosti všech médií jako čtvrtého pilíře moci.

8) Kultura jako prostor pro tradování hodnot.

9) Sport jako způsob starosti o tělo.

10) Obrana těchto hodnot.


ČESKÁ VIZE

89 významných českých osobností pomáhá formulovat Českou vizi. Jde o desítku nejdůležitějších hodnot, na kterých by měla stát budoucnost naší společnosti.

Od pondělí 3. srpna do pátku 13. listopadu 2009 bude každý den kromě soboty vycházet jeden esej v Kavárně on-line. Soubor se pak stane podkladem pro setkání Václava Havla, Madeleine Albrightové a Jacquesa Rupnika v Kabinetu Havel 19. listopadu.

Pořádají Masarykova univerzita v Brně, Divadlo Husa na provázku a DIALOG centrum, o.s. pod patronací Václava Havla a záštitou rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy.
Více informací na www.usvitvcechach.cz.


Video