Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nepřecházím k pravici, ujišťoval odbojný Melčák

  15:25aktualizováno  18:52
Poslanec Miloš Melčák, kterému hrozí vyhazov z ČSSD, tvrdí, že nadále zůstane v táboře levice. Řekl to v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz. "Nepřešel jsem k pravici," vzkazoval muž, který pomohl ke vzniku Topolánkovy vlády. "Hrozilo, že k moci by se dostala KSČM," vysvětloval.

Melčák - muž, který rozčílil Paroubka a potěšil Topolánka. | foto: Dalibor GlückMF DNES

ODPOVĚDI POSLANCE MELČÁKA NAJDETE ZDE

Poslanec ČSSD odpovídal přímo z budovy Sněmovny, a to už z nové kanceláře, kam ho vystěhovali ze svého klubu straničtí kolegové.

I přesto měl ale dobrou náladu, evidentně rád si pročítal názory na svou podporu a dával si pozor, aby se nepustil do příliš ostré kritiky šéfa své strany Jiřího Paroubka. Právě k tomu ho totiž řada dotazujících nepřímo vybízela.

"To, že vstupem do vlády by mohla ČSSD lépe hájit svůj program, je jen mýtus pana Paroubka," podotkl jen mírně na adresu lídra opozice. Právě předseda sociální demokracie se na březnovém sjezdu pokusí vyloučit Melčáka ze strany.

Prý jen mocenské posty pro Paroubka
Není ale pochyb o tom, co si Melčák o Paroubkovi myslí. "Zeptejte se oficiálních představitelů ČSSD, třeba pana Paroubka, z čeho všeho byli při vyjednávání s ODS připraveni ustoupit, aby získali pro sebe a své nejbližší mocenské posty," poradil jednomu z tázajících. 

V řadě odpovědí se Melčák snažil avizovat, že bude nadále hlasovat s opozicí, a odmítal kritiky, kteří mu vyčítali přechod k pravici.

"Znovu vás mohu ujistit, že jsem opoziční ´stovku´ poslanců neopustil," zdůrazňoval čtenářům, z nichž někteří ho označovali za lháře a podvodníka.

"Mohu vás ujistit, že všechny své síly budu věnovat na to, aby zákony, které budou touto vládou vytvářeny, neměly nepříznivé sociální dopady, a věřím, že v tom naleznu shodu s celou levicovou "stovkou"," sliboval dalšímu čtenáři.

Nejlepší vláda? Ta Zemanova, řekl Melčák
Že s ním nebude moci premiér Mirek Topolánek a další členové vlády příliš počítat, bylo zřejmé i z jeho názoru na kvalitu českých vlád.

"Myslím, že nejlepší vláda byla vláda Miloše Zemana," prohlásil jednoznačně. A u samotného počítače ještě s úsměvem dodal, že teď mu budou opět všichni předhazovat, jak je Zemanův člověk.

"Pokud bude chtít současná vláda, nebo příští vlády, pro občany naší země udělat tolik práce jako Zemanova vláda, budou se muset hodně snažit," odůvodnil své sympatie.

Podporoval Zemana, Špidlu i Grosse
Kdo by to ale do Miloše Melčáka řekl, že by právě on měl patřit k nejsledovanějším členům dolní parlamentní komory.

Že právě on bude mít jedno z čelných míst v dějinách poslaneckých přeběhlíků - to pokud bude psát tyto dějiny opozice, nebo v dějinách konstruktivních přeběhlíků - pokud tedy bude autorství patřit nynější vládní koalici?

Zlínský poslanec totiž dlouhá léta patřil k loajálním členům ČSSD ve Sněmovně, a to bez ohledu na to, jaké mraky se nad touto stranou stahovaly. Ať už to bylo za Miloše Zemana, Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse i Jiřího Paroubka. V případě posledním to byla pravda loajalita trvající jen několik měsíců.

Osmašedesátiletý Melčák, který je ve Sněmovně s výjimkou let 1998-2002, od roku 1996, ve všech důležitých hlasováních zvedal ruku stejně jako všichni jeho kolegové. O to větší šok vyvolal, když na začátku loňského prosince poslal stručný dopis šéfovi klubu ČSSD Michalu Haškovi s tím, že z klubu vystupuje.

Definitivní rozchod s nynější sociální demokracií Melčák potvrdil při lednovém hlasování o důvěře Topolánkově vládě, když umožnil její existenci odchodem z jednacího sálu.

Proč to společně s Michalem Pohankou udělal, není dodnes zcela jisté. Melčák uváděl několik důvodů, ten hlavní ve stručnosti zněl - chtěl jsem ukončit mnohaměsíční politickou krizi.

Místo politiky se věnoval vědě a technice
Miloš Melčák sice vstoupil do ČSSD už v roce 1991, ale do politiky se příliš nehnal. S politikou měl do té doby jedinou zkušenost, v roce 1971 byl vyloučen s KSČ, kam vstoupil o deset let dříve.

Muž s titulem inženýr a kandidát věd spojil svůj život především s technikou a vědou, začínal jako konstruktér, který se věnoval číslicově řízeným strojům. Od roku 1963 až do roku 1994 pracoval v jednom z největších zlínských podniků, Závodech přesného strojírenství (ZPS).

Poté začal pracovat na Vysokém učení technickém v Brně, kde měl ještě úvazek v době, kdy od roku 1996 začal poslancovat.

Pokud by se dělal seznam nenápadných poslanců, kteří nikdy nevedli u řečnického pultu rétorická cvičení, Melčák by na něj zcela jistě patřil.

Ani v parlamentu se totiž do politických debat nezapojoval, o to více ale získával zajímavé posty - například na ministerstvu průmyslu zastával post poradce ministra, vrchního ředitele i šéfa odboru poradců ministra, tři roky byl také členem důležité dozorčí rady Fondu národního majetku.

Paroubkovi jde jen o koryta, tvrdí Melčák
Vlastně první jasně politickou řeč pronesl na parlamentní půdě letos před hlasováním o důvěře, když velmi ostře kritizoval svého nadřízeného, předsedu strany Jiřího Paroubka.

"Nemohu se dále dívat na vyjednávací taškařici, ale především na to, že mocichtivá skupina lidí kolem předsedy ČSSD Paroubka včetně jeho samého se začala k ČSSD i k naší zemi chovat jako ke kořisti a jako prostředku k udržení se u moci doslova za každou cenu," prohlásil před Sněmovnou.

"O korupci a výhodách tady káže Jiří Paroubek, člověk, který by byl ochoten udělat jakékoliv programové ústupky na straně jedné a jakékoliv obstrukce na straně druhé, jen aby pro sebe a pro své okolí si vynutil vládní křesla - anebo, chcete-li, koryta," pokračoval a zřejmě sklidil největší aplaus ve svém životě. Samozřejmě potlesk vládních poslanců.

Může rozhodnout o základně USA i euroústavě
Co bude s odbojným poslancem dál, záleží především na budoucnosti české politiky. Pokud nebudou předčasné volby, bude Melčák do roku 2010 řádným poslancem, který se stěží dostane k prestižnějšímu postu.

Sociální demokraté mu to neumožní, a vládní koalice si to nebude moci dovolit, protože by oživila spekulace, cože Melčák za podporu vlády získal.

Přesto Melčáka nečekají v parlamentu nudné měsíce, nadále totiž bude vlivným závažím na křehkých váhách. Vláda i opozice budou zcela jistě stát o jeho hlas třeba už nyní, kdy se politici začínají "mlít" kvůli americké radarové základně, euroústavě i mnoha dalším problémům.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Kabinet Andreje Babiše má za sebou první jednání

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiše. Ministry ujistil, že pokud nynější menšinová vláda nezíská důvěru,...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz