Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nepovolený pochod prošel Brnem, k násilí nedošlo

  13:52aktualizováno  13:52
- Druhé brněnské pouliční slavnosti původně pokojný protest proti ekonomické globalizaci se v sobotu odpoledne po několika hodinách změnily v nepovolený pochod městem proti automobilismu. Ten zástupci části Brno střed zakázali právě kvůli frekventované dopravě a možnosti ohrožení zdraví účastníků.
Policii se po dvou a půl hodinách podařilo několik stovek lidí vytlačit z centra a frekventovaných ulic.

"Naším cílem je spojit zábavu s kritikou automobilové kultury, zvláště plánovaného odsunu železničního nádraží, výstavby podzemních garáží v centru a dálnice R43 přes Brněnskou přehradu. Druhým tématem je kritika negativních důsledků ekonomické globalizace a jejích symbolů Mezinárodního měnového fondu a Světové banky," řekl jeden z pořadatelů akce Dušan Rosenbaum.

Ten ještě před začátkem slavnosti jednal s policií i zástupcem Brna střed o povolení projít předem vybranou trasu.

V půl čtvrté je již jasné, že původní trasa povolena nebude. S náhradní naopak nesouhlasí pořadatelé. "Pouze bychom zablokovali pěší zónu pro normální chodce. My chceme protestovat proti automobilismu a to na pěší zóně nejde," tvrdí Rosenbaum.

V té chvíli je již na náměstí několik stovek převážně mladých lidí, jádro tvoří anarchisté a ekologičtí aktivisté. Pouze přes silnici, v druhé části parku, se již připravují policejní těžkooděnci v chráničích, helmách s plexisklovými štíty a černými obušky. K zásahu je připraveno i deset policistů na koních a vodní dělo. "Přesná čísla vám z taktických důvodů zatím neřeknu. Musíme být připraveni na všechno," říká v tu chvíli velitel policejního opatření Josef Němec. V bílé neoznačené felícii objíždí své kolegy rozestavené po náměstí a z povzdálí sleduje dění v parku.

Tam již vrcholí kulturní program, na pódiu hraje punková kapela, řada lidí tančí, ostatní se schovávají před pálícím sluncem do stínu okolních stromů. "Podle mě je tady tak sedm set lidí," soudí Rosenbaum. Na otázku, jestli vyrazí do ulic, se v ten moment jen usměje.

Nepovolená část street party
V půl páté hudba utichá, na pódiu postupně vystoupují zástupci ekologických organizací se svými kritickými projevy. Náhle se v pódia ozval povel: "A teď se všichni rychle přesuňte na silnici za pódium."

Následuje úprk několika stovek lidí přes zelené prostranství na asfaltovou plochu, kde se rychle zformoval do průvodu. V čele nesla skupina mladíků červený nápis na černém podkladě: Mysli globálně - zachraň zemi, jednej lokálně - zachraň přehradu.

Po několika desítkách metrů průvod narazil na seřazený kordon asi dvou stovek policistů v brnění, s připravenými štíty. "Vyzývám vás, abyste nepovolený průvod ukončili a uvolnili komunikaci, kterou blokujete."

Z tábora demonstrantů se ozývají výkřiky: Ulice lidem. Nechte nás projít. Gestapo. Ulice jsou naše.

Demonstranti si postupně sedali na zem nebo tančili jen dva metry před první řadou policistů. Za jejich zády pokračovalo vyjednávání zástupců demonstrantů s policisty a městským tajemníkem Radovanem Novotným o povolení pochodu. "Hlavně žádné násilí," slibovali si navzájem.

Když už je jasné, že touto cestou demonstrace neprojde, masa lidí hnula. Policejní těžkooděnci davu po několika stovkách metrů opět zahradili cestu. Situace se vyhrotila, když kordon zahnal demonstrující do úzkého prostoru. Po několika vypjatých minutách byla ulice uvolněna a průvod  pokračoval. Tento scénář se během dvou a půl hodinové pouti městem opakoval celkem čtyřikrát.

"Předtím jsme měli street party docela pod kontrolou, dalo se to ještě nějak korigovat. Teď už to je ale spontánní rozhodování. Demonstranti se dohodli sami mezi sebou. Půjdeme asi na druhý brněnský silniční okruh," přemýšlí v čele průvodu kráčející Rosenbaum. Z omylu však všechny vyvedli semknutí policisté, kteří mladé lidi nasměrovali pryč od centra a frekventovaných ulic a nedovolili jim jakkoliv trasu změnit.

Kolem půl osmé dorázilo několik stovek lidí pod neustálým dohledem policie k parčíku u ulice Šelepova. "Díky, tady pochod ukončíme, ale sejdeme se zase příště," rozpouští megafonem tleskající účastníky street party jeden z organizátorů. Ekologové, anarchisté i ostatní se rozcházejí po okolních hospodách.

"Nepovolený pochod bude mít samozřejmě dohru v přestupkovém řízení. Jeho organizátorům hrozí peněžité tresty," dodává tajemník Novotný.

Původně pokojný protest proti ekonomické globalizaci a automobilismu v sobotu v Brně skončil nepovoleným pochodem městem, 29. 5. 2000

Na klidný průběh protiglobalizačních protestů dohlížely v sobotu v Brně stovky policistů, 29. 5. 2000

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz