Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nepotřebuji podvádět, řekl Putin o volbách a odmítl jejich přezkoumání

  21:06aktualizováno  21:06
Ruský premiér Vladimir Putin poprvé reagoval na víkendové masové protesty proti výsledkům ruských voleb. Odmítl jakékoli diskuse o přezkoumání hlasování a zdůraznil, že nepotřebuje žádné podvody, aby vyhrál. Protestující obvinil, že nemají jasný program ani cíle.

Ruský premiér Vladimir Putin na setkání se svými příznivci (27. prosince 2011) | foto: Reuters

Putin, který se v březnu s velkou pravděpodobností stane potřetí ruským prezidentem, na protesty reagoval před svými příznivci z Všeruské lidové fronty. Oponenty obvinil, že chtějí parlamentní volby ze 4. prosince využít k zasetí nestability.

"Je po volbách. Parlament začal pracovat a zvolil svého předsedu. Nemůže být ani řeč o nějakém přezkoumání. Je pouze jedna možnost předepsaná zákonem - stížnost u soudu," řekl Putin podle britské BBC. Zdůraznil také, že žádné podvody neorganizoval.

"Já, jako jeden z kandidátů, nepotřebuji podvádět. Chci se spolehnout na vůli lidí a na jejich důvěru," zmínil Putin. Zároveň vyzdvihl, že je třeba učinit vše, aby nebyly žádné pochybnosti o zákonnosti, objektivnosti a průzračnosti voleb.

Putin oprášil nápad na monitorování volebních místností

"Bezpodmínečně se přitom musíme pohybovat v rámci zákona. Nelze připustit partyzánštinu, litera zákona musí být beze zbytku dodržena. Je třeba se obrátit k veřejnosti a ke společenským organizacím a vyslechnout jejich návrhy," řekl podle ČTK.

Požadavky protestujících

- Osvobození politických vězňů

- Revize průběhu voleb do parlamentu

- Uspořádání nových voleb

- Odstoupení a prošetření aktivit předsedy volební komise Vladimira Čurova

- Povolení všech politických stran

- Přijetí demokratických zákonů do února 2013

V první reakci na víkendové demonstrace také zpochybnil protestní hnutí. "Problém je, že nemají ani program," nařkl Putin protestující. "Mají mnoho individuálních programů, ale žádný společný. Postrádají jasnou cestu, jak dosáhnout svých cílů, které také nejsou zcela zřejmé," podotkl ruský premiér.

Podle agentury ITAR-TASS také oprášil svůj nedávný nápad, aby napříště hlasování monitorovaly webové kamery. Podle komentátorů chce učinit maximum, aby předešel zpochybňování mandátu příštího prezidenta. Monitorování pomocí kamer ale má několik překážek (o Putinově návrhu čtěte zde).

Je drahé, technicky jen obtížně proveditelné, a navíc postrádá smysl, protože manipulovat s hlasováním lze i jinde než ve volební místnosti. Výsledky voleb, ve kterých Putinova strana Jednotné Rusko nezískala ani padesát procent hlasů, což je o 14 procent méně než v roce 2007, zpochybnili volební pozorovatelé.

Podle OBSE hlasování doprovázely manipulace ve prospěch Jednotného Ruska. Do ulic proto vyšly desetitisíce lidí, kteří požadují nové hlasování. Prezident Dmitrij Medveděv minulý týden navrhl několik reforem politického systému, ale podle demonstrantů nejdou dostatečně daleko. V Moskvě o víkendu opět protestovaly desetitisíce lidí.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Orkán se řítí Evropou směrem na východ. Zemřelo nejméně jedenáct lidí

Německo zasáhl ve čtvrtek silný vítr. Komplikoval dopravu a zjevně také život...

Už nejméně jedenáct obětí si vyžádala čtvrteční větrná bouře v Evropě. Oběti hlásí Německo, Nizozemsko, Belgie a...

Vězněné děti v Kalifornii se mohly umýt dvakrát ročně. Tety jsou v šoku

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Jídlo jednou denně, sprcha dvakrát ročně a žádní kamarádi. Na povrch začínají vyplouvat detaily ze života dětí, které...

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Najdete na iDNES.cz