Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neposkytnutí rodného čísla = 340 korun měsíčně za tramvajenku navíc

  17:04aktualizováno  17:04
Praha - Na žádných předplatných jízdenkách, které bude na příští rok vydávat pražský Dopravní podnik, nebudou rodná čísla. ČTK a Mladé frontě Dnes to řekl náměstek primátora pro dopravu Martin Hejl. Pokud ale cestující nebude chtít dopravci své rodné číslo poskytnout, nezbyde mu než si zakoupit "přenosnou" tramvajenku (bude ji moci používat kdokoliv), jejíž kupon ale bude mnohem dražší. Lidé si tedy budou moci vybrat, zda podniku poskytnou osobní údaj do jeho databáze a zaplatí poté za jízdné stejně jako letos, nebo zda si koupí zcela nový druh jízdenky bez předávání jakýchkoli údajů.

Měsíční kupon na "přenosnou" legitimaci MHD by měl stát 760 korun, měsíční kupon nyní stojí 420 korun.

"Rodné číslo podle zákona o ochraně osobních údajů nesmí být na jízdním dokladu. Bude pouze v databázích. Tam být může, pokud se zabezpečí ochrana," uvedl Hejl. Na předplatných jízdenkách, které budou stát stejně jako letos, bude jiný identifikační kód, dodal.

Úřadu pro ochranu osobních údajů se ale databáze s rodnými čísly příliš nelíbí. "Databáze by nám nevadila, je otázka, zda by tam mělo být rodné číslo. Mělo by stačit jméno, příjmení, adresa a datum narození," řekl ředitel úřadu Karel Neuwirt. Rodné číslo je totiž podle něj klíčem do jiných databází.

Ředitel Dopravního podniku Milan Houfek ČTK a Mladé frontě Dnes řekl, že jeho databáze nebudou chráněny hůře, než je tomu u jiných úřadů. Upozornil, že v případě zneužití hrozí mnohamiliónové pokuty i nepodmíněné tresty odnětí svobody.

Lidé si podle Houfka budou moci vyměňovat současné časové jízdenky za ty bez rodného čísla od poloviny prosince. Celá akce by měla trvat zhruba půl roku.

Tramvajenky „bez majitele“ mají být dražší

Glosu iDNES najdete ZDE.

Rada hlavního města se v úterý 24. října zabývala problémem, který má pražský Dopravní podnik s novou situací, kdy mu zákona zakáže používat na jízdních dokladech indetifikační údaje o jejich držiteli. Jednoduše řečeno, jde o to, že na tramvajenkách už nebude možné bez souhlasu dotčené osoby uvádět rodné číslo. Na něm vlastně stál celý princip „tramvajenek“, které jsou nepřenosné. Bez identifikace majitele na dokladu by se ale automaticky staly přenosnými. Magistrát o tom v úterý informoval na své internetové stránce praha-noviny.cz.

Magistrátní web dále uvádí, že Dopravní podnik a ROPID navrhly, aby ceny předplatních kupónů byly diferencované podle toho, zda na nich bude nebo nebude (a rozhodnutí bude záviset na kupujícím) uveden identifikační údaj o majiteli.

Přičemž „tramvajenky“, na kterých takovýto údaj nebude, budou fakticky přenosné a tudíž by měly být dražší.

Konkrétně by podle předloženého návrhu měl takovýto jízdní doklad bez uvedení identifikace majitele stát: měsíční plnocenná předplatní časová jízdenka 760 Kč, čtvrtletní 1900 Kč a roční 6 900 Kč.

Ceny stávajících kupónů by se neměnily a na „zákazníkovi MHD“ tedy bude výběr, jakou variantu si zvolí.

Rada přitom odsouhlasila záměr novelizovat vyhlášku Prahy o maximálních cenách jízdného v MHD a parkovném na parkovištích P+R v uvedeném duchu, ale ROPID a Dopravní podnik její konečný návrh předloží ke schválení až 12. prosince.

Náměstek primátora Martin Hejl přitom zdůraznil, že uvedení identifikačního údaje na jízdním dokladu má význam i pro jejího majitele například pro případ ztráty, kdy je pro něho jasně prokazatelné vlastnictví „tramvajenky a kuponu“ velkou výhodou.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...Najdete na iDNES.cz