Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nepokoje ve věznicích utichly

  17:42aktualizováno  17:42
- Vzpoura vězňů, která tento týden otřásla téměř polovinou českých věznic, skončila. Ředitel sekretariátu generální ředitelky vězeňské služby Aleš Kýr ve čtvrtek odpoledne sdělil, že od 16:00 nebyly v žádné z věznic zaznamenány nepokoje.
"Z hlášení příslušných ředitelů vyplývá, že se v odpoledních hodinách konsolidovala situace nejen ve věznici Vinařice, ale též ve věznicích Stráž pod Ralskem a Kuřim, kde se vedle hromadné hladovky vyskytovaly i projevy hrubé nekázně odsouzených," uvedl Kýr.

Generální ředitelka Vězeňské správy Kamila Menclová ve čtvrtek ujistila poslance, členy výboru pro obranu a bezpečnost, že její úřad má současnou situaci ve věznicích pod kontrolou. "Situace by se mohla stabilizovat do konce tohoto týdne," řekla.

Meclová uvedla, že ve více než polovině věznic pokračuje řada trestanců v protestní hladovce. Z celkového počtu 23 125 odsouzených a stíhaných ve 33 věznicích odmítlo ráno jíst 4181 vězňů v 17 věznicích.

"Nejvíce vězňů odmítlo stavu ve Vinařicích. Jídlo odmítli i ve Valdicích, Heřmanicích a v Kuřimi," upřesnila Menclová.

Odpoledne však už vězni ve Vinařicích, kde v pondělí vzpoura začala, ukončili protesty poté, co dosáhli splnění většiny svých krátkodobých požadavků.

Za jednu z hlavních příčin nespokojenosti vězňů považuje Meclová přeplněnost věznic.
Zdrženlivou reakci vyvolala u některých poslanců její žádost, aby pomohli vězeňství zajistit jednu miliardu korun na investice. Tyto peníze by měly umožnit opravu budov a sociálních zařízení.

Šéf výboru Petr Nečas (ODS) ČTK řekl, že poslanci budou zvažovat všechny požadavky, ovšem je třeba posoudit, které mají větší prioritu. "Znám například celou řadu škol, kde se vaří v naprosto nehygienických podmínkách, a školy, které chce hygienik celé zavřít," uvedl. V této situace musí podle něj poslanci vážit, zda se peníze dají na hygienu pro děti, nebo na vězně. "Já osobně říkám, že je dám na hygienu pro děti," zdůraznil.

Meclová má pochopení pro některé požadavky vězňů. Podpořila třeba požadavek zvýšit denní stravní limity na 45 korun. Současně ale dala jasně najevo, že "si nemůžeme nechat diktovat od odsouzených podmínky". Základem strategie pro uklidnění situace ve věznicích je podle ní komunikace a vysvětlování.

Řešení problémů ve vězeňství nespatřuje Meclová ve stavbě nových věznic, ale v ovlivňování trestní politiky, která povede ke snížení počtu lidí ve vězení. V letošním roce by se chtěla zaměřit mimo jiné na posílení právní subjektivity ředitelů věznic a na zvýšení zaměstnanosti odsouzených.

Ve věznici v Kuřimi roste napětí
Vězni v Kuřimi u Brna se ve čtvrtek ráno opět začali bouřit. Ředitel věznice Jiří Mezník uvedl, že snídani si odmítly vzít asi dvě třetiny z 806 odsouzených, kteří si tam odpykávají trest. Vězně rozzlobilo, že je dosud nenavštívili poslanci a členové Českého helsinského výboru, kterým by tlumočili své požadavky. Domnívali se, že zástupce výboru nechce ředitel do věznice pustit.

"Se vstupem do věznic nemáme problémy. Zatím jsme navštívili jen nápravné zařízení ve Vinařicích, kde vzpoura začala. Objedeme ale i ostatní věznice, například kuřimskou navštívíme ještě do konce ledna," uvedla pracovnice Českého helsinského výboru Helena Kunstová.

Vězni chtějí vyjádřit nesouhlas se zákonem o výkonu trestu a špatnými podmínkami ve vězení.

"Ve středu se situace zklidňovala, a dnes je opět napjatější. Deset minut z každé hodiny tlučou odsouzení nádobím do mříží a někteří vyvěsili opět transparenty požadující zlepšení podmínek v nápravných zařízeních," uvedl ředitel.

Kuřimská věznice slouží pouze pro výkon trestu; odpykávají si ho tam zejména odsouzení z jižní Moravy.

Vězni ve věznici v Kuřimi vyvěšují do oken transparent s nápisem Hladovka

Vězni ve věznici v Kuřimi zapalují symbolickou pochodeň, aby upozornili na svůj transparent s nápisem Hladovka

Vězni ve věznici v Kuřimi vyhazují z cely hořící prostěradlo

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...Najdete na iDNES.cz