Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uprchlíci na ostrově Chios se bouří, mají strach z deportace do Turecka

  18:23aktualizováno  18:23
Několik stovek migrantů strhlo v uprchlickém zařízení na řeckém ostrově Chios v pátek plot kolem střediska a vydalo se k přístavu. Informovala o tom agentura Reuters. Běženci tak protestují proti dohodě EU s Tureckem, na jejímž základě mají být ti, kdož nedostanou azyl, deportováni zpět do Turecka. Ve zrychleném řízení příslušný zákon v pátek schválil i řecký parlament. Vracení by mělo začít v pondělí.

Video na řeckých webových stránkách ukazuje desítky migrantů, včetně mnoha dětí a žen, jak se svými zavazadly odcházejí po silnici k přístavu. Podle policejního mluvčí opustilo tábor asi 300 lidí. Policie nezasahuje, jen situaci monitoruje. Snaží se běžence přesvědčit, aby se vrátili.

Vracení uprchlíků

Řecký parlament schválil vracení migrantů do Turecka. Do praxe bude zaveden v pondělí. Zákon vychází z dohody Bruselu s Ankarou, že běženci, kteří připlují po 20. březnu z Turecka a v Řecku nedostanou azyl, budou vráceni. Za každého Syřana má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl.

Uprchlíci budou moci být vraceni zpět i proti jejich vůli. Každý případ ale musí být přezkoumán individuálně. Text návrhu zákona vychází ze směrnice EU týkající se udělování azylu osobám prchajícím před násilím v zemích původu a seznamu takzvaných bezpečných třetích států, jejichž občanům už právo na azyl nemá být přiznáváno.

Kolem vyhošťování, která mají začít v pondělí, panují nejasnosti. Oznámeno bylo zatím jen to, že v první skupině vrácených migrantů bude asi 500 lidí. Není však jasné, z jaké oblasti by migranti měli putovat, zda půjde o vnitrozemí či některý z ostrovů.

Nejistota způsobuje paniku v přeplněných uprchlických táborech, kde jsou běženci už druhý týden drženi a nesmí opustit zařízení. Stanoví to dohoda mezi EU a Tureckem, která začala platit 20. března. Předtím mohli uprchlíci volně z táborů odcházet, takže odplouvali do řeckého vnitrozemí a pak dále do západní Evropy.

Na ostrově Chios v noci na pátek podle agentury DPA došlo ke rvačkám mezi Syřany a Afghánci a dva muži museli být převezeni se zraněními do nemocnice.

„Říkají, že nechtějí do Turecka a bojí se o svou bezpečnost po čtvrtečních potyčkách,“ řekl policejní mluvčí na ostrově Chios.

Ke střetům mezi Afghánci a Syřany došlo v pátek také v přeplněném uprchlickém táboře v Pireu, zraněno bylo nejméně osm lidí.

Němci se chystají na první Syřany vyměněné podle dohody

Na základě dohody Evropské unie s Tureckem v pondělí přijedou do Německa první Syřané z tureckých uprchlických táborů. V pátek to podle agentury DPA oznámilo německé ministerstvo vnitra. EU se zavázala, že za každého vráceného Syřana, který připluje na řecké ostrovy, přijme přímo z Turecka jednoho syrského uprchlíka s nárokem na azyl.

„Nejdříve přijedou pravděpodobně do Friedlandu,“ uvedlo ministerstvo s tím, že to budou především rodiny s dětmi. Ve Friedlandu v severní spolkové zemi Dolní Sasko je přijímací a uprchlický tábor, kterým od roku 1945 prošlo podle DPA 4,5 milionu lidí. Zařízení dříve sloužilo jako vstupní brána do Německa pro německé vysídlence a propuštěné německé zajatce.

Fotogalerie

Přesný počet Syřanů, kteří v pondělí přicestují, zveřejněn nebyl, ministerstvo vnitra pouze uvedlo, že půjde o několik desítek.

Zmíněná dohoda mezi Bruselem a Ankarou má zabránit masovému příchodu běženců do EU přes ostrovy v Egejském moři. Tyto plavby, při nichž řada lidí utonula, organizují pašeráci.

Dohoda počítá s tím, že všichni běženci, kteří do EU tímto způsobem od 20. března vstoupí a v Řecku nedostanou azyl, budou vráceni zpět do Turecka. Za každého Syřana mezi nimi EU přijme přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz