Ať děláte cokoli, nesnažte se být od začátku nejchytřejší. Ilustrační foto

Ať děláte cokoli, nesnažte se být od začátku nejchytřejší. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nepokazte si start, první dny v práci spíš pozorujte

Zdvořilost, vstřícnost, přirozenost - právě to jsou vlastnosti, které by měl být absolvent školy schopen projevit při nástupu do zaměstnání. První dny v práci se nesnažte prosadit za každou cenu, raději pozorujte, jak to chodí.

Ani to, že jste si našli práci, neznamená, že máte vyhráno a dál už půjde všechno jen hladce. Hodně totiž záleží i na tom, jak se v zaměstnání uvedete.

Alena Moučková vzpomíná na své první dny na novém místě dost nerada. "Ukončila jsem vysokou ekonomickou a do práce šla s velkým nadšením. Abych ukázala, že jsem ve škole nezahálela, každému jsem hned radila, jak má co dělat. Chtěla jsem působit jako odborník, ale udělala jsem si jen nepřátele," svěřuje se Alena.

Brzy se cítila tak špatně, že odešla ještě ve zkušební době. "V dalším místě jsem už byla chytřejší," dodává.

Co vás čeká na začátku
Vstup do zaměstnání je zkouškou schopnosti uplatnit své znalosti a přizpůsobit se nové situaci.

"Nový zaměstnanec by měl být trpělivý. Na začátku je dobré mít oči i uši otevřené a nebát se zeptat," radí pražská psycholožka Eva Kroupová. Příchod posily je však i zkouškou pro pracoviště. Záleží na obou stranách, jak adaptace nového člena týmu proběhne.

Pozorujte okolí
První den v zaměstnání je obvykle plný formálních kroků, bez kterých se příchod na nové místo neobejde. Patří k tomu podpis pracovní smlouvy, vyplnění evidenčního listu pro důchodové zabezpečení, vyřízení osobní karty a v mnoha firmách také vydání elektronické karty ke vstupu do budovy. Potom vás nadřízený seznámí s prvními úkoly a představí všem kolegům.

Jak zapadnout do týmu
Zařazení do pracovního týmu klade nároky na komunikaci a sociální inteligenci.
"Je třeba rychle zjistit, co se pokládá za správné při plnění pracovních povinností i ve vzájemných vztazích," doporučuje Kroupová. Nemá cenu se snažit být už po týdnu uznávanou pracovní autoritou. Musíte se naučit hrát v týmu. V každém případě se vyplatí být trpělivý, pozorovat chování ostatních a seznámit se s nepsanými pravidly vzájemné spolupráce.

V sehraném týmu nástup nového hráče většinou příliš nevítají. Nevědí, jak mezi ně zapadne a jak zvládne své úkoly. Také se obávají, zda nebude naopak tak schopný, že někoho z nich připraví o židli.

"Sžívání nováčka s okolím může významně ovlivnit vedení firmy tím, že už při výběru kandidátů dbá na výběr takového typu člověka, který ostatní vhodným způsobem doplní a třeba také motivuje," říká ředitel personální agentury Openn Mirek Daněk.

Důležité je dobře naplánovat i první den nového zaměstnance. Setká-li se s vstřícným přijetím a příjemnou atmosférou, jistě se pustí do práce s větší chutí.

Ukažte své kvality
Od nové posily se čeká pracovitost, vytrvalost, ale také poctivost a loajalita k firmě. Vhodná míra ctižádosti a průbojnosti neškodí.

"Ten, kdo se chce dočkat pracovního postupu a získat zajímavější úkoly spojené s vyšším finančním ohodnocením, musí dokázat nadřízeným, že dovede včas a dobře odvést zadanou práci. Musí umět přijmout i nepopulární příkazy a vyrovnat se s nimi," dodává Mirek Daněk.

Berte věci s nadhledem
Buďte pozitivní. Tato poučka nechybí v žádné personální příručce. Pozitivní pohled na svět a schopnost hodnotit věci s nadhledem a humorem vám ulehčí mnoho pracovních situací.

I když některé dny nedávají mnoho důvodu k úsměvu, přívětivost pomáhá překonávat bariéry v pracovních vztazích. Přátelské chování vyvolává pozitivní odezvu a odzbrojuje potenciální nepřátele. S takovým přístupem lze první dny v práci zvládnout mnohem snadněji.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video