Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neplatiči nájemného dluží pražským radnicím už čtvrt miliardy korun

  8:39aktualizováno  8:39
Praha - Zhruba čtvrt miliardy dluží nájemníci obecních bytů v prvním až patnáctém obvodě tamním radnicím za nájemné. Tyto finanční prostředky pak městským částem chybějí na opravy bytového fondu a jeho modernizaci. Žádná z dosud používaných metod, jak dlužné peníze od lidí získat, však není dostatečně účinná. Proto například radnice pátého obvodu přišla s nápadem, že k vymáhaní nedoplatků i s penále si najme profesionální firmu.

"Po zveřejnění dlužníků v novinách, domech, exekucích, vystěhovávání a vyřazení z privatizace jde o další razantní krok radnice, které chybějící prostředky brání v řádné údržbě domů. Na to pak doplácejí slušní nájemníci," uvedl mluvčí radnice pátého obvodu Vít Drbal s tím, že smlouva se teprve připravuje a bude uzavřena na zkušební dobu jednoho roku.

O vlastních podmínkách smlouvy budou smíchovští radní ještě hlasovat. Provize za vymožení dluhu dosáhne maximálně deseti procent z výše pohledávky. Smlouva by mohla být podepsána ještě tento měsíc a první kontakt s vymahači by neplatiče nájemného čekal asi v listopadu. V bytech pátého obvodu dluží asi třináct set nájemníků 16, 45 milionu korun.

Sedmý obvod, kterému nájemníci dluží asi jedenáct milionů korun, také uvažuje o této možnosti, jak se k penězům dostat. "Jednali jsme se dvěma firmami pro vymáhání dluhů a není vyloučené, že jejich služeb využijeme," konstatoval místostarosta Luboš Vayhel. Mnozí neplatiči podle něho sice přistoupí na splátkový kalendář svého dluhu, ale dohodu nakonec stejně nedodržují.

Sedmá městská část má v současné době k dispozici ubytovnu pro dlužníky v ulici Za papírnou a připraveny jsou první exekuční výměry. "Nyní už jen čekáme na zápis společnosti s ručením omezením, kterou sedmý obvod založil, a ta se bude o neplatiče starat," řekl Vayhel.

Devátý obvod sice využívá svých exekutorů k vymáhání různých nedoplatků a poplatků, ale dlužné na nájemném ve výši šesti milionů korun nemíní zatím svěřit nikomu. "Lidem, kteří neplatí nájem a dluží nám více než padesát tisíc korun odpustíme celý dluh, pokud využijí naší nabídky a přestěhují se do menšího bytu," řekl místostarosta Zdeněk Davídek. Tuto možnost zatím využili čtyři lidé. Byty takto uvolněné obvod pronajímá těm, kteří jsou ochotni dlužnou částku zaplatit.

Proti profesionálním vymahačům nic nenamítá místopředseda Sdružení na ochranu nájemníků Milan Taraba. "Pokud se bude vše odehrávat v mezích zákona, tak s tím souhlasíme. Dlužníci prostě porušují nájemní smlouvu," poznamenal. "Je však třeba důsledně odlišovat lidi, kteří nemohou činži platit kvůli sociálním problémům. Těm by se naopak mělo vycházet vstříc," dodal.

"Pracujeme naprosto legálně. Většinou rozesíláme upomínky, možná nájemníky navštíví náš pracovník, který je upozorní na nedoplatek. Bude se však chovat slušně, lidé se bát o své zdraví určitě nemusí," řekla pracovnice mezinárodní firmy Intrum Justitia, která bude dluhy vymáhat.

V jedenácté městské části, kde se nachází největší sídliště v metropoli, se vydali jinou cestou. Tam neplatiči dluží asi padesát milionů korun. "Zřídili jsme nový odbor, jehož úředníci budou podávat žaloby a zastupovat nás u soudních řízení proti těmto neukázněným nájemníkům. Ušetříme tak za advokáty," uvedl místostarosta Prahy 11 Marek Šnaid. "Mimosoudně však vymáhají minimálně rok staré pohledávky i správní firmy s patnácti procentní provizí, což se nám velmi osvědčilo," doplnil Šnaid.

Mluvčí nuselské radnice Helena Glezgová uvedla, že se drží pouze klasických úředních postupů, jako většina ostatních městských částí. "Nejprve posíláme upomínku, pak následuje žaloba a exekuce. Před prázdninami jsme seznam neplatičů zveřejnili v radničním zpravodaji, což přineslo své ovoce," upřesnila.

Jednou z cest, od níž si radnice slibují snížení počtu neplatičů nebo alespoň snadnější způsob, jak se jich zbavit, je stále rozšířenější pronajímání bytů s regulovaným nájemným na dobu určitou. Místopředseda Sdružení na ochranu nájemníků Taraba se však domnívá, že by bylo vhodnější, aby museli lidé před nastěhováním složit třeba šestinásobek nájmu jako kauci.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Babišova vláda chystá podat demisi. Přesto bude dál úřadovat

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ve středu ráno zasedla menšinová vláda hnutí ANO, aby podala demisi. Premiér Andrej Babiš (ANO) na ní chce také probrat...

Najdete na iDNES.cz