Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nepál zasáhlo další silné zemětřesení, lidé umírali i v Číně i Indii

  9:29aktualizováno  17:02
V Nepálu v úterý udeřilo další zemětřesení o síle 7,4 stupně. Otřesy vycházely z hloubky devatenácti kilometrů. Rázové vlny otřesů byly podle prvních informací cítit až v indickém Dillí. V Nepálu zahynulo podle nejnovější bilance 42 lidí a zraněno je dalších 1117. Z Indie hlásí 17 mrtvých a z Číny jednu oběť.

Podle prvních zpráv způsobilo dnešní zemětřesení škody v nepálském městě Čautará východně od metropole Káthmándú. Humanitární pracovníci z místa sdělili, že v obci se zřítilo několik domů.

Zkáza v Nepálu

„Spadlé budovy v Čautaře... Z budov vynášena těla,“ napsala na Twitteru Mezinárodní organizace pro migraci, která má po dubnové přírodní katastrofě ve městě svůj tým.

Celková bilance obětí se odpoledne SELČ vyšplhala na 42 lidí. Dalších více než tisíc je zraněno. Sčítají se také materiální škody. Intenzitu zemětřesení dokládá i to, že oběti hlásí i Indie a Čína. Dohromady zde zemřelo 18 lidí.

Zemětřesení bylo cítit i v indickém Váránasí. „Od rána tu foukal vítr. Místní říkali, že to neznamená nic dobrého, protože se tady běžně takřka nehne vzduch. Byli jsme právě na břehu Gangy, země se najednou začala houpat. Otřesy trvaly zhruba půl minuty. Opakovaly se potom ještě jednou, asi za 15 minut. Vypadla elektřina. Lidé začali vybíhat z domů a křičeli,“ hlásí z místa redaktorka MF DNES.

Reportérka al-Džazíry Annette Ekinová uvedla, že v Káthmándú bezprostředně po otřesech zavládla panika. „Země se najednou začala vlnit. Všichni vyběhli na ulici, obchody jsou nyní zavřené,“ sdělila. Otřesy podle ní trvaly asi půl minuty.Epicentrum zemětřesení se podle agentury Reuters nacházelo nedaleko základního tábora pod Mount Everestem, 83 kilometrů od nepálské metropole.„Otřesy byly opravdu silné,“ sdělil reportérům Prakaš Šilpakar, majitel obchodu v nepálském Káthmándú.

Česko vyšle do Nepálu další letoun s humanitární pomocí

Americký ústav USGS původně stanovil sílu úterního zemětřesení na 7,1 stupně, poté však tento údaj zvýšil na 7,4 stupně.

„Otřesy byly tak silné, že bylo nemožné stát zpříma,“ popisuje poslední zemětřesení Tereza Hronová z organizace Člověk v tísni. „Lidé jsou vyděšení. Náš tým se nyní přesouvá do jiné lokality, protože budovy u našeho tábora se mohou zřítit,“ dodává koordinátorka pomoci Denisa Bultasová, která nyní působí ve městě Gorkha.

Českým úřadům se několik hodin nedařilo navázat kontakt s českými občany na území Nepálu. Velvyslanec ČR v indické metropoli Dillí Miloslav Stašek posléze v odpoledních hodinách ČTK informoval, že všichni Češi již jsou v kontaktu s úřady. Většina Čechů byla z Nepálu evakuována po otřesech půdy z 25. dubna. Zhruba dvacítka českých občanů však na místě zůstala, aby pomáhali Nepálcům vypořádat se s následky dubnové přírodní katastrofy.

Všichni členové českého záchranného týmu, kteří v Nepálu působí, jsou podle prvních informací v pořádku. „Záchranáři se již ozvali do České republiky a potvrdili, že jsou všichni v pořádku, stejně tak vybavení, které potřebují ke své práci. I přes další otřesy intenzivně pokračují v ošetřování zraněných a připravují se na příliv většího počtu pacientů,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru České republiky Nicole Zaoralová. Do druhé hodiny odpoledne SELČ ošetřili celkem 26 lidí.

Fotogalerie

Česko podle Zaoralové připravuje vyslání dalšího letounu do Nepálu, které by do země dopravilo materiální humanitární pomoc Českého červeného kříže. Zároveň by mohlo do vlasti případně dopravit i členy traumatýmu.

„Po dnešní další vlně otřesů se však bude jednat o prodloužení jejich pobytu. Pak by se letadlem přepravilo další vybavení pro zabezpečení fungování zdravotnické jednotky. O tom, jaká varianta bude zvolena, se rozhodne v následujících hodinách,“ dodala Zaoralová.

V Nepálu hrozí nedostatek jídla

Nepál se stále vzpamatovává ze zemětřesení, které tuto zemi postihlo 25. dubna a zabilo podle nejnovější bilance nejméně 7750 lidí, dalších více než 16 tisíc utrpělo zranění.

Materiální škody budou mnohem vyšší, než se původně předpokládalo. Zcela zničeno je kolem 256 tisíc domů, 213 tisíc je jich vážně poškozeno. OSN odhaduje, že přírodní živel nějakým způsobem postihl čtvrtinu z přibližně 30 milionů obyvatel Nepálu (vše o ničivém zemětřesení v Nepálu se dočtete zde).

Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) reálně hrozí, že v Nepálu budou v roce 2016 lidé kvůli úrodě zničené zemětřesením a uhynulým hospodářským zvířatům trpět hladem. Nepál přitom podle představitele FAO Jeffa Tschirleye měl „chronický nedostatek jídla“ už před zemětřesením.

Situace v Nepálu týden po prvním zemětřesení:Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

Najdete na iDNES.cz