Demonstrace neonacistů v Přerově (4. dubna 2009)

Demonstrace neonacistů v Přerově (4. dubna 2009) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Neonacisté vytáhli na policisty v Přerově zbraně a hrozili bitkami

  • 613
Policie musela zápasit v Přerově se sedmi stovkami neonacistů, kteří hrozili romským pogromem. Asi třicet jich skončilo v poutech, když se pokusili napadnout policisty různými zbraněmi. Během oficiálního pochodu zranili člena antikonfliktního týmu.

Severomoravští policisté "naháněli" po moravském městě zhruba sedm set neonacistů z militantního hnutí Národní odpor a Autonomní nacionalisté. Ti se sjeli z celé republiky pokusit se o romský pogrom. Někteří se ozbrojili dlažebními kostkami. Policie zadržela kvůli výtržnostem asi třicet lidí.

Čím útočili neonacisté

- kulové pumy
- sifonové bombičky
- dělobuchy
- praky

Pochod začal krátce po čtrnácté hodině u vlakového nádraží. V jeho průběhu se pravicoví extremisté porvali s několika desítkami antifašistů. Extremisté jak na odpůrce rasismu, tak policisty hodili několik dělobuchů a dýmovnic.

Problémy nastaly po návratu účastníků k nádraží po patnácté hodině. Oficiálně ukončená akce se tam proměnila v pouliční bitvu. Skupiny radikálů totiž vyrazily do města a na několika místech rozpoutaly bitky.

Největší se odehrála právě u nádraží, těžkooděnci tam museli desítky útočníků zatlačit do nádražní haly. Ozýval se křik, výbuchy a z místa vybíhali podle ČTK vyděšení cestující.

Při dalším konfliktu skončilo v poutech asi 30 násilníků, kteří napadli policisty. "Měli podomácku vyrobené výbušniny, nyní je zkoumá pyrotechnik," popsala mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková.

Policie v Přerově našla zápalné lahve ukryté neonacisty

Situace se začala postupně uklidňovat, většina radikálů odjela pryč. Policie ale stále monitorovala pohyb problémových lidí Přerovem, protože hrozilo, že extremisté budou útočit na národnostní menšiny.

Při akci se několik lidí zranilo, většinou lehce. Jeden demonstrant ale přišel kvůli dělobuchu o prst.

Demonstrace připomínala podzimní události z litvínovského sídliště Janov. Ostatně tím také extremisté vyhrožovali. - čtěte více o bitce policie s neonacisty v Litvínově

Radikálové také podpálili vůz městské policie. "Vozidlo se podařilo rychle uhasit a pachatele, který na něj hodil zápalnou lahev, jsme zadrželi," dodala mluvčí.

Zbili policistu a ukryli se v davu

Už během oficiální demonstrace nahlášené jako Pochod proti rasismu napadli a zranili policistu, který chránil antifašistu. "Agresory jsme nechytli, ukryli se v davu," uvedla Sedláčková.

Demonstrace neonacistů v Přerově (4. dubna 2009)

Demonstrace neonacistů v Přerově (4. dubna 2009)

Demonstrace neonacistů v Přerově (4. dubna 2009)Nad městem kroužil vrtulník, které vše živě přenášel do štábu, odkud policie bezpečnostní akce řídí. Díky tomu policisté zahlédli skupinu extremistů, kteří si v odpadkových koších schovávali zápalné láhve.

Přerov bude bezpečný, tvrdil šéf policie

Kdo akci nahlásil

Pochod proti rasismu původně nahlásila Dělnická strana. Pak oznámení stáhla a přihlásil se k němu Jiří Švehlík. Ten mimo jiné organizuje peněžní sbírky uvězněným neonacistům.

Policie povolala do služby sedm set lidí. "Jsou to stovky těžkooděnců, kriminalisté, odborníci na extremismus, jízdní policie a těžká technika," sdělila policejní mluvčí.

Policie organizátora pochodu Jiřího Švehlíka, člena Dělnické strany, upozornila, že se pochod nesmí odklonit z trasy a jeho účastníci si maskovat obličeje. Hlídala také, aby neprobíhala propagace Národního odporu.

"Akci jsme vyhodnotili jako velmi rizikovou, tyto informace jsme předali magistrátu. Je na nich, zda ji rozpustí, musí se řídit zákonem," upřesnila Sedláčková.

Magistrát: Zákon nám bránil pochod zrušit

Radnice pochod prý neměla důvod zakázat. "Během tří dnů, které jsme na to ze zákona měli, jsme nepoznali, že jde o neonacisty," vysvětlil iDNES.cz tajemník tamní radnice Jiří Bakalík.

Vedení města mělo obavy, že se naplní výzvy k romskému pogromu, které neonacisté zveřejnili na několika svých internetových stránkách.

Varování radnice

Z dřívějších zkušeností očekáváme, že účastníci shromáždění nebudou chtít dodržet nahlášenou trasu průvodu a skupinky osob se mohou objevovat i v okolních ulicích.

Přerovští zastupitelé varovali obyvatele, aby neparkovali v okolí ulic, kudy budou pravicoví extremisté pochodovat. Z města zmizely dlažební kostky a další předměty, které by mohly posloužit jako zbraň.

Neonacisté v Přerově demonstrovali už před dvěma lety, proti komunistické ideologii. Akce skončila potyčkou rasistů s policií a antifašisty. Patnáct lidí muselo své chování během pochodu vysvětlovat vyšetřovatelům. - čtěte více o dva roky starých událostech

I tehdy radnice uvedla, že nemohla demonstraci zakázat, protože nerozpoznala, že je nebezpečná.

,

Video