Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neonacisté sedí za mřížemi

  12:27aktualizováno  12:27
Praha - Když před půlrokem MF DNES monitorovala nejvýraznější postavy pražské neonacistické scény, došla k jednoznačnému závěru - ti nejzkušenější aktivisté, obvykle recidivisté, byli v té době na svobodě. Situace se během několika měsíců změnila. Neonacistický novinář Tomáš Kebza už je za mřížemi, psychopatický rváč František Sobek ve vazební věznici. Dokonce i jednomu z nejzkušenějších vůdců pražské scény Filipu Vávrovi teče do bot. Pokud bude odsouzen, pravděpodobně to předem zabrání jeho vstupu do politiky.

"Dožije" se voleb?
Filip Vávra je jedním z nejznámějších pravicových extremistů v republice. V hnutí skinheads se začal angažovat před devíti lety a "proslavil se" nejprve výtržnostmi, později nepolevující snahou o propagaci nacismu. V životě se však ještě za mřížemi neocitl.

To se může změnit - včera přijal jeho spisový materiál úřad vyšetřování, a tak je možné, že Vávra nebude moci splnit roli pražského lídra Národně sociálního bloku ve volbách do sněmovny.

Vávra během své neonacistické dráhy například napadl pražský homosexuální klub. Výtržnosti dělal i před synagogou, později vedl skupinu Národní odpor do řady rvaček. Byl přistižen při hajlování na koncertě i při distribuci fašistických materiálů. "Je hlavním představitelem ultrapravicového evropanství a má spoustu zahraničních kontaktů," představuje Vávru politolog Zdeněk Zbořil.

Jeho hříchy zlehčuje současný šéf NSB Jan Kopal: "Není za nic stíhán ani obviněn. Takových případů se v rámci strany řeší mnoho. Je to politický tlak." Vávra byl nedávno na vlastní žádost uvolněn z funkce sekretáře NSB, aby se mohl věnovat kampani proti zasedání NATO v Praze v příštím roce.

"Předali jsme materiál o jeho chování a uvidíme, co s tím udělá úřad vyšetřování. Snad případ nezabije, jak se několikrát v minulosti stalo," obává se kriminalista z odboru pro boj s organizovaným zločinem.

Bývalý republikán sedí
Případ násilníka Tomáše Kebzy potvrzuje, že neonacisté v Čechách zaručenou beztrestnost nemají. V tuto chvíli si Kebza třetím měsícem odpykává tříletý trest v Pardubicích.

Zatímco Vávra se v posledních měsících chová jako politik (o Židech a homosexuálech nehovoří, "protože je strana nemá v programu"), Kebza se k nacismu nepokrytě hlásil. V hnutí plnil roli intelektuálského mentora, ale potrestaný byl za násilí.

Čtyřiadvacetiletý Kebza s vytetovaným německým vojákem na paži patřil k nadějím Sládkovy strany SPR-RSČ. Za protižidovské články v časopise Republika byl odsouzen k desetiletému zákazu publikační činnosti. Stranu opustil po loňském zveřejnění fotografií, na kterých hajluje s členy Národního odporu pod vlajkou s hákovým křížem.

Osudným se mu stalo pobodání kolemjdoucího muže roku 1999. "Tehdy chtěl dokázat, že není obyčejným pisálkem, ale patří mezi násilníky," myslí si anarchista a laureát ceny Františka Kriegla za boj proti rasismu Jakub Polák.

Následovaly další excesy, například napadení squatu Ladronka, ale trest si Kebza odpyká za předloňskou agresivitu. Do vězení se dostal po jeden rok trvajících odkladech a komplikacích.

Gorila ve vazbě
František Sobek si získal uznání neonacistů psychopatickým sklonem k násilí. Na jeho případě lze demonstrovat, jak komplikovaně řeší podobné případy česká justice. Zatímco se mnohé pražské soudy prokousávají Sobkovými výtržnostmi, policii se ho už povedlo dostat do bezpečí vazební věznice.

Soudci nemohou uložit trest, dokud nenabudou právní moci všechna předešlá odsouzení. Konkrétně u Sobka se v Praze 1 čeká, až se vyřeší jeho přečiny v Praze 10, kde se řeší hned tři Sobkovy prohřešky a žádný nesmí být uzavřen před dojednáním předešlého. "Jednoho dne dojde na nejvyšší výměru, ale svým způsobem je pro Sobka výhodné neustále něco páchat a tím hrnout ty věci před sebou," uznává soudce Ondřej Lázna.

Sobek předloni při návratu vítězných hokejistů z mistrovství světa na ulici vážně zranil dva muže a navíc profackoval těhotnou ženu. Holohlavý hromotluk také najížděl automobilem do skupiny Romů a brutálně napadl dvojici Indů v metru.

Večer 4. srpna ho policie zadržela při koncertu neonacistických skupin na letňanské diskotéce. Sobek patřil ke čtveřici mužů, kteří u sebe měli kompakty s rasistickou hudbou nebo oblečení propagující nacismus. Nyní je ve vazební věznici a čeká ho pravděpodobně mnohaletý trest.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Výraznější popírání holokaustu je v Evropě jen otázka času

Koncentační tábor. Ilustrační foto

Před rokem česká Sněmovna přijala „rezoluci“ proti genocidám. Ve světle nárůstu antiromských i antisemitských nálad u...

Mše za kardinála, prezident u komunistů a pohřeb první dámy

Ostatky kardinála Josefa Berana budou pohřbeny v katedrále sv. Víta na Pražském...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Uvidíte záběry ze mše za kardinála Josefa Berana, jehož ostatky se po téměř půl století...

DOKUMENT: Projev prezidenta Zemana na sjezdu KSČM

Prezident Miloš Zeman na sjezdu KSČM v Nymburku (21.4.2018)

„Vážený soudruhu předsedo, milý Vojto, vážené soudružky, vážení soudruzi, dovolte mi, abych vás pozdravil tímto starým...

Najdete na iDNES.cz