Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neonacisté mohou pochodovat Plzní, soud stížnost zamítl

  10:31aktualizováno  13:01
Pravicoví radikálové mohou 1. března pochodovat Plzní. Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost plzeňského magistrátu proti verdiktu krajského soudu. Ten rozhodl, že primátor Pavel Rödl zakázal pochod neonacistů neoprávněně.
Pravicoví extremisté mohou v Plzni uspořádat pochod. Ilustrační foto

Pravicoví extremisté mohou v Plzni uspořádat pochod. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pochod se měl původně konat už 19. ledna. Svolal ho Václav Bureš jako protestní akci za svobodu slova v reakci na listopadový zásah policie proti neonacistům v Praze. Rödl plzeňskou akci zakázal. Soudy pak přiznaly Burešovi právo na náhradní termín. - více zde

Soudce Vojtěch Šimíček ČTK řekl, že krajský soud problematiku posoudil správně. "O pochodu neměl rozhodovat magistrát ani primátor, ale Úřad městského obvodu Plzeň 3," konstatoval Šimíček.

Právě na obvodním úřadu svolavatel Václav Bureš ohlásil pochod na 19. ledna. O případném zákazu měli úředníci rozhodnout do tří dnů.

Nezbývá než akci sledovat, řekl primátor
"Momentálně neexistuje jiná možnost, jak zabránit, aby se radikálové do Plzně sjeli," řekl iDNES.cz primátor Rödl. Úřad podle něj vyčerpal všechny možnosti, jak pochod zakázat. 

"Nezbývá nám, než akci od začátku sledovat a v případě, že dojde k jakémukoli porušení zákona, akci přímo na místě zakázat," dodal primátor.

Šimíček zdůraznil, že soud rozhodoval o správnosti procedury, nikoliv o politickém podtextu akce. "Není to o sympatiích ke svolavatelům, ti sympatie soudu nemají. Ale pravidla se nastavují dlouhodobě a musí platit pro všechny stejně," vysvětlil soudce.

O extremistických demonstracích podle něj musí úředníci i soudy rozhodovat podle stejných zásad jako třeba o poutích nebo rockových koncertech.

Situaci začala znovu sledovat policie. "Naše přípravy na akci a celkové monitorování situace je obdobné jako před původně nahlášeným termínem," uvedla mluvčí krajské správy v Plzni Jana Václavová.

Židovská obec stála za primátorem
"Rozhodnutí soudu je alibistické. Nechtěl mít zřejmě problémy s tím, aby ho někdo nařkl, že tam například pracuje někdo, kdo má židovské předky, nebo že by jeho verdikt považovali za nedemokratický proti svobodě shromažďování," řekl ČTK místopředseda plzeňské židovské obce Jiří Löwy.

V Česku podle něj neexistuje instituce, která by pochod, na nějž jsou zváni neonacisté, zakázala. Proto obec velmi uvítala původní rozhodnutí Rödla "převzít pravomoc za nečinnost".

Bureš svolal pochod jako protestní akci za svobodu slova v reakci na listopadový zásah policie proti neonacistům v Praze. Rödl akci zakázal krátce před jejím konáním. Bureš podal žalobu a soudy mu přiznaly právo na náhradní termín. Pozvánky jsou už na ultrapravicových internetových stránkách.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz