Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neohrožujeme svobodu, ať se Vondra omluví, žádá ČSSD. Ale nedočká se

  14:42aktualizováno  14:42
Nejsme žádní extremisté, neohrožujeme svobodu a senátor za ODS Alexandr Vondra by se nám měl omluvit, požadují sociální demokraté. Vondra při prezentaci programu ODS varoval před spoluprací ČSSD a komunistů. "V politických procesech po únoru 1948 trpěli i mnozí sociální demokraté. Pan Vondra by se nám měl omluvit," řekl místopředseda oranžových Lubomír Zaorálek.

Sociální demokraté vyzývají k omluvě senátora za ODS Alexandra Vondru, který při prezentaci programu ODS varoval, že vítězství ČSSD ve volbách může kvůli jejich možné spolupráci s komunisty ohrozil svobodu. | foto: ČTK

"Pan Vondra tvrdil, že jsme ohrožením svobody, že pro nás svoboda nic neznamená, že bychom v podstatě chtěli špiclovat lidi, kriminalizovat odpůrce. Byli jsme v podstatě prohlášeni za extremisty," zlobil se dnes na tiskové konferenci ČSSD Zaorálek.

Vondra by ale podle něj neměl takto mluvit o straně, jejíž mnohé členy komunistický režim pronásledoval. "Pokud se pan Vondra neomluví, není možné s ním vést normální politickou soutěž," řekl místopředseda sociální demokracie.

"Rozhodně s žádnou omluvou nepočítám. Nemám důvod odvolávat nic z toho, co jsem řekl," reagoval pro iDNES.cz Vondra.

Prezentace volebního programu ODS ve čtvrtek ve Slovanském domě vyvrcholila doruda nasvícenou scénou s hořícími písmeny "KSČSSD", přeškrtnutým srpem a kladivem a heslem "ČSSD: Sliby chyby".

Před spoluprací ČSSD s komunisty po volbách varoval Alexandr Vondra, bývalý disident před rokem 1989 a exministr ve vládě Mirka Topolánka.

Bývalý disident před rokem 1989 a za Topolánkovy vlády vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra prohlásil, že svobodu, kterou má ODS "na vývěsním štítě", je potřeba bránit i dvacet let po pádu totality.

Vondra citoval slova předsedy ČSSD Jiřího Paroubka z roku 1978, který psal o únorovém převratu v roce 1948 jako o živé výzvě. "Paroubkova ČSSD představuje pro svobodu hrozbu. Je to strana, která se netají touhou špiclovat občany," varoval. ČSSD chce podle něj trestat úspěšné, kriminalizuje své odpůrce a mlátí mladé lidi na koncertech.

ODS podle Vondry nemůže mlčet, když se Paroubkova strana chce - podle jeho slov - po volbách spojit s komunisty. "To byla doba gulášového socialismu, doba nestravitelného gulášového socialismu z Paroubkova ráje (Paroubek za předchozího režimu pracoval jako náměstek ve státním podniku Restaurace a jídelny - RaJ, pozn. red.)," prohlásil o době normalizační Vondra. (více o předvolební prezentaci ODS čtěte zde)

Sociálním demokratům zakazuje společnou vládu s komunisty bohumínské usnesení. Jako s jednou z možných variant ale ČSSD počítá s jednobarevnou vládou, která by hledala podporu ve Sněmovně, a to i u komunistů. V podstatě by se mohl zopakovat model, který už nyní funguje v některých krajích, třeba ve Středočeském, kdy rudí tolerují hejtmana a radu ze sociální demokracie.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Katastrofa strany mě zasáhla, napsal Zeman platformě Zachraňme ČSSD

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu uvnitř...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz