Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neodtrhli jsme se včas od Paroubka, lituje adept na šéfa lidovců Carbol

  10:17aktualizováno  10:17
Velký problém lidovců vidí kandidát na předsedu strany Jiří Carbol v tom, že se KDU-ČSL nedokázala včas "odtrhnout" od Jiřího Paroubka. To podle něj lidovce ve volbách poškodilo. V rozhovoru pro iDNES.cz Carbol řekl, že by usiloval o předvolební koalici s některou ze stran. Názory na potraty či homosexuály strana nezmění.

Jiří Carbol | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Co vás vede k tomu, že chcete vést politickou stranu, která prakticky politicky zkrachovala ve volbách do Sněmovny?
KDU-ČSL neuspěla v parlamentních volbách, ale slovo zkrachovala bych nepoužil. Není to žádný konec KDU-ČSL. Máme bohaté zastoupení v komunálních volbách a očekávám, že výsledek bude slušný.

To říkáte vy. Pokud neuspějete ani v komunálních a senátních volbách, nemůže to být pro lidovce smrtící?
Nemyslím si to. Prošli jsme anabází se vznikem TOP 09 a s volbami, ale stále k nám vstupují noví lidé, takže jsme pro ně stále zajímaví a chtějí se u nás angažovat.

TOP 09 řekla, že nejde s Paroubkem. A uspěla

Vláda Jiřího Paroubka se loučila v Lichtenštejském paláci.Proč vám podle vás tak málo lidí dalo hlas při volbách do Sněmovny?
Zásadní chybou bylo, že jsme se nedokázali včas odtrhnout od Jiřího Paroubka a říci, že s s Jiřím Paroubkem KDU-ČSL nepůjde do žádné koalice. Naši soupeři - TOP 09 a Věci veřejné - to udělali a uspěli.

Takže se vlastně vašemu bývalému členovi Miroslavu Kalouskovi, který zakládal TOP 09, povedlo přesvědčit rozhodující část voličů, že lidovci jsou "socialisté, kteří chodí do kostela"?
Pan Kalousek toho o kdekom napovídá bůhvíkolik. O Petru Nečasovi říkal něco podobného, takže já bych to nehodnotil.

Jaká je podle vás cesta k tomu, abyste zastavili spirálu sestupu KDU-ČSL?
Přijal jsem nabídku, abych se ucházel o post předsedy strany s tím, že bych chtěl být krizovým manažerem, který nabídne své zkušenosti, ale obklopí se i mladými lidmi a bude obhajovat i názory, které budou i mladé přitahovat. To ale neznamená, že bychom měli změnit konzervativní program.

Adopce dětí homosexuálními páry jsou pro lidovce nepřijatelné

Část veřejnosti vám vytýká, že jste s některými názory - například na potraty nebo homosexuály - někde hluboko v minulosti.
My jsme spojováni s katolickou církví, to je věc, kterou bych chtěl změnit. Chtěl bych stranu otevřít všem lidem v České republice, všem věřícím. I určité skandály ze světa se zneužíváním mladistvých v katolické církvi hodily stín na KDU-ČSL.

Název strany byste ponechal?
Měnit značku má smysl, kdyby k tomu byl nějaký důvod.

Vraťme se k programu. Už jste se ve straně smířili s tím, že je v Česku možné registrované partnerství osob stejného pohlaví?
Respektujeme platné zákony v České republice. Ale co by mohlo pokračovat, to jsou snahy o adopce dětí homosexuálními páry a to je pro nás nepřijatelné.

Zpřísnili byste pravidla pro potraty?
Není to o zpřísňování zákonů, ale o edukaci lidí, že se tomu dá předcházet a není potřeba dojít až k potratu.

Je pro vás jako pro stranu téma šíření islámu do Evropy?
Určitě ano a myslím, že to je téma pro celospolečenskou diskusi.

Někteří členové vaší strany se domnívají, že KDU-ČSL velmi poškodil soudní spor bývalého předsedy Cyrila Svobody o dům v širším centru Prahy, kdy na druhé straně jako jeden z účastníků je i charitativní organizace. Jaký máte názor - může být podle vás Svoboda dál členem lidové strany?
Nejsem pro žádné vylučování. Cyril Svoboda je soukromá osoba, řadový člen KDU-ČSL a vede svůj soukromý spor, na což má právo.

Lidovci zkusí sestavit předvolební koalici

Pokud byste jako strana byli dál neúspěšní, hledali byste partnera, se kterým byste se například mohli sloučit, abyste se udrželi v politice?
Nejsem zastánce slučování, ale diskuse o předvolebních koalicích s dalšími stranami. Samozřejmě ODS ani ČSSD nebudou mít zájem.

Nejmenoval jste TOP 09 a Věci veřejné.
Nikoho dalšího jsem nejmenoval, protože ani nechci nikoho vylučovat. Jsou tu ale i třeba Strana zelených, Evropská demokratická strana a další.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz