Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neobstál by ani na střední škole, píše Syner univerzitě o svém sokovi

  10:59aktualizováno  10:59
Stavební firma Syner si vyšlápla na ekonomického experta liberecké opozice Jaromíra Baxu, který se společně s bývalým primátorem Janem Korytářem snažil zbavit Liberec pověsti zkorumpovaného města přezdívaného Synerov. Syner si na Baxu postěžoval rektorovi Univerzity Karlovy, kde Baxa studuje a vyučuje.

Jaromír Baxa | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"V rámci své aktivní politické činnosti vykonávané v zastupitelstvu města Liberec se výrazně negativně vymezuje vůči konkrétním podnikatelským subjektům, k nimž patří i naše společnost. Své negativní vystoupení a útoky provází různými vlastními studiemi a analýzami, jejichž odborná úroveň je natolik nízká, že by jen stěží mohly obstát na střední škole," stěžují si jednatelé Syneru Martin Borovička a Petr Myška v dopise, který ve středu odeslali k rukám rektora Václava Hampla.

Co píše Syner

Po prostudování obsahu dokumentu s názvem "Propojení politiky a businessu: Liberec a Syner případová studie" nelze dojít k jinému názoru, než že dokument sice obsahuje některé věcné informace o uzavřených kontraktech, v naprosté většině jeho obsahu však jde jen o nepodložené hypotézy názorově zaujatého autora, jenž vychází ze zmanipulovaných vstupů a vykonstruovaných premis. Informace jsou vytrhovány z kontextu a uváděná fakta jsou účelově manipulována.

Baxa, který v krátkém období Korytářovy vlády (o jejím pádu zde) v Liberci působil jako jeho ekonomický náměstek, vyučuje coby student doktorandského studia na katedře makroekonomie a ekonometrie Fakulty sociálních věd.

Firmu Syner podle textu dopisu nadzvedl hlavně svou studií s všeříkajícím názvem "Propojení politiky a businessu: Liberec a Syner", kterou loni představil veřejnosti.

Baxa v ní přišel s tím, že od roku 2000 prováděla firma Syner na Liberecku stavební zakázky za téměř deset miliard korun, a tvrdí, že je získala na základě politických rozhodnutí. Navíc je podle něj řada některých smluv pro Liberec nevýhodná (o studii čtěte zde).

"V naprosté většině jde o nepodložené hypotézy názorově zaujatého autora, jenž vychází ze zmanipulovaných vstupů a vykonstruovaných premis. Uváděná fakta jsou účelově zmanipulována," prohlašuje Syner.

Máme pochyby o kvalitě absolventů, tvrdí Syner

Firma rektorovi zdůrazňuje, že všechny stavby postavené na základě těchto zakázek jsou velmi úspěšné.

Co píše Syner

Zároveň považujeme za velmi důležitou skutečnost, že o všech zakázkách, které jsou v případové studii PhDr. Baxy uvedeny, nelze hovořit jinak než jako o velmi úspěšných, neboť pokud víme, všechny takto realizované stavby slouží v maximální míře svému účelu, jsou plně a úspěšně využívány a vesměs znamenají značný přínos nejen pro své vlastníky a uživatele, nýbrž i pro město Liberec.

"Vesměs znamenají značný přínos nejen pro své vlastníky a uživatele, nýbrž i pro město Liberec," argumentuje Syner.

Jako důvod svého dopisu jednatelé firmy uvádějí své rozhořčení a zklamání nad tím, že Baxa vyučuje na Univerzitě Karlově.

 "Máme nyní důvodné pochyby o kvalitě absolventů Fakulty sociálních věd," uvádějí a mezi řádky dodávají, že pokud se má Univerzita Karlova i v budoucnu "řadit mezi nejprestižnější evropské univerzity", rektor by měl Baxu na základě této "zpětné vazby" vyhodit.

Baxa za svou studií stojí. "Snažím se nevypouštět žádné bludy. Čas od času se stane, že člověk řekne něco, co není úplně stoprocentní, ale tenhle případ to rozhodně není," řekl.

Zdá se, že jdeme po správné stopě, říká Baxa

Stížnost Syneru adresovaná rektorovi mu přijde jak z doby totality. "Já jsem ji sice tolik nezažil, ale takhle nějak si představuju, že probíhalo zastrašování," poznamenal.

Co píše Syner

Informace předkládáme především jako vyjádření našeho rozhořčení a zklamání nad tím, že pan Baxa může být zároveň vyučujícím na Univerzitě Karlově. Považujeme za velmi důležité a podstatné, aby UK měla dostatečnou zpětnou vazbu od veřejnosti, kterou jí tímto chceme poskytnout a kterou může využít při své snaze o zachování dostatečně vysoké odborné úrovně výuky na všech svých fakultách, jakož i při péči o své dobré jméno tak, aby se i v budoucnu mohla řadit mezi nejprestižnější evropské univerzity.

Že ale firma na jeho studii zareagovala právě takto, mu přijde zajímavé. "Jestli to třeba není tím, že jsme na správné stopě a propojení byznysu a politiky v Liberci stojí možná na nějakých jiných základech, o nichž ani netušíme a které jsou možná daleko závažnější, než na co jsme zatím upozorňovali," uvažuje Baxa.

Baxa teď počká, jaké kroky podnikne rektor univerzity. On sám nic měnit nehodlá.

"Abych přestal dělat to, co doteď, to se rozhodně nechystám. Myslím, že pánové, kteří se tu motali dlouho kolem politiky, se teď snaží dělat dojem, že to tak nikdy nebylo, a akorát lidi zastrašují," zdůraznil.

Pro kritiky poměrů v Liberci to podle něj není nic nového. "Vím o více lidech, na které sahají takhle přes zaměstnavatele. Už máme mezi sebou dokonce i jednu žalobu," přiblížil.

Syner proti Baxovi a Korytářovi vystupuje už dlouho. Hrozil jim žalobami za poškození dobrého jména (čtěte zde) i tím, že Nadace Syner kvůli jejich kritice nebude dávat peníze na charitu (o tom zde).Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Najdete na iDNES.cz