Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Není pozdě, tvrdí historik o soudu s prokurátorkou

  12:58aktualizováno  15:07
Historik Petr Koura míní, že soud s prokurátorkou v procesu s Miladou Horákovou má smysl, i když je Ludmile Polednové-Brožové už 86 let. "Je důležité i pro mladé lidi, aby viděli, že pokud se někdo dopustí něčeho špatného, bude za to potrestán i bez ohledu na časový odstup či zdravotní stav."

Historik Petr Koura | foto: Archiv Petra Koury

ODPOVĚDI PETRA KOURY NAJDETE ZDE

Mladý historik Petr Koura zodpověděl prakticky všechny dotazy čtenářů iDNES.cz. Nejčastěji se ho lidé ptali, jaký smysl má líčení 57 let od justiční vraždy Milady Horákové a proč k němu došlo až tak pozdě.

popisek Začal soud s prokurátorkou Horákové
nepřišla ze zdravotních důvodů

"Myslím si, že přichází právě doba, kdy se o vyrovnání se s komunismem začne stále více debatovat. Vždyť nedávno byl parlamentem přijat zákon o Ústavu pro studium totalitních režimů, věc ještě před pár lety nevídaná," uvedl Koura.

"V Německu také započal proces vyrovnání se s nacismem až po 20 letech, kdy dorostla nová generace, která se ptala svých rodičů a prarodičů, proč podporovali nacismus. A myslím si, že podobná situace nastává i nyní," dodal v odpovědi jednomu z čtenářů. 

Vysvětlil, jakou roli měla prokurátorka Polednová při procesu. "Ludmila Brožová byla jednou z prokurátorek, pokládala obžalovaným otázky a dle mého názoru demagogickým způsobem na ně útočila při soudním jednání. O verdiktu přímo nerozhodovala, ale zúčastnila se porad, kde se otázka rozsudků řešila," uvedl.

Jeden z dotazů směřoval i na otázku vyznamenání bratří Mašínů. "Samozřejmě bych si osobně udělení vyznamenání příslušníkům skupiny bratří Mašínů velice přál," odpověděl Koura.

Autor knihy o odbojáři se zabývá i Horákovou
Devětadvacetiletý Petr Koura patří k mladým českým historikům. Vystudoval historii a politologii na Karlově univerzitě a poté pracoval v Ústavu pro soudobé dějiny. Nyní je pracovníkem Archivu bezpečnostních složek ministerstva vnitra.

Je autorem knihy Podplukovník Josef Balabán o čelném představiteli domácího protifašistického odboje.

"Specializuji se na české moderní dějiny, konkrétně na protinacistický odboj za druhé světové války s přesahem do padesátých let. Proto se zabývám i procesem s Miladou Horákovou," vysvětlil Koura.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz