Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Není jasné, zda uzávěry v bezpečnostních zónách jsou v souladu se zákonem

  12:48aktualizováno  12:48
Podle zjištění právních expertů OPH není zřejmé, které orgány státní správy a jaké předpisy umožňují omezení a uzávěry v tzv. bezpečnostních zónách na území Prahy.

Podle zjištění právních expertů OPH není zřejmé, které orgány státní správy a jaké předpisy umožňují omezení a uzávěry v tzv. bezpečnostních zónách na území Prahy. Zástupci OPH se proto domnívají, že než se odpovědný úřad přihlásí k těmto krokům a než uvede své kompetence a právní předpisy, na základě kterých postupoval, je toto prohlášení nejasné. 
Nelze proto určit, zda je v souladu se zákonem. Například nelze vyloučit, zde nedochází ke zbytečnému omezování obyvatel žijících v omezených oblastech, stejně jako k poškozování místních podnikatelů.

V souvislosti se zasedáním NATO v Praze se v tisku objevily informace o tom, že některé části hlavního města budou uzavřeny nejen pro provoz dopravy, ale rovněž pro pohyb osob. Má se jednat např. o okolí Kongresového centra, Obecního domu nebo Pražský hrad. Na adresách http://www.praha-mesto.cz/nato/ nebo http://www.ctyrka.cz/20021112_nato_summit_mcpraha4.html  lze nalézt opatření jednot-livých pražských městských částí. Ze zveřejněných informací o opatřeních MČ Praha 4 vyplývá, že "kromě uzavírky komunikací pro automobilovou dopravu bude v bezpečnostní oblasti kontrolovaný vstup osob. Do bezpečnostní zóny budou vpuštěni pouze obyvatelé žijící v zóně a zaměstnanci firem sídlících v zóně po prokázání důvodu pobytu." Na Internetu lze současně nalézt seznam domů, které patří do bezpečnostní zóny Kongresového centra Praha.
V tisku i v jiných informačních zdrojích však chybí základní informace o tom, který orgán zákaz vstupu do tzv. bezpečnostních zón (resp. uzavřených oblastí) vyhlásil a zejména na  základě kterých právních předpisů. 
OPH se bohužel i přes značné úsilí do dnešního dne nepodařilo vypátrat, který orgán o zmíněném opatření rozhodl a který právní předpis k tomu použil.
Kromě vyhledávání v médiích a na Internetu se právníci OPH obrátili na zástupce ředitele odboru dopravy Magistrátu Hlavního města Prahy Ing. Miroslava Rajcharta. Podle jeho vyjádření tento úřad rozhodl na základě silničního zákona pouze o omezení pro automobilovou dopravu s tím, že v rozhodnutí výslovně uvádí, že musí být zachován přístup pěších osob do objektů dotčených uzávěrou.
Tisková mluvčí  Správy Policie ČR hlavního města Prahy Eva Miklíková prohlásila, že veškerá omezení se provádějí na základě dopravně inženýrských rozhodnutí Magistrátu. Výslovně popřela, že by šlo o rozhodnutí policie.
Podle vyjádření pracovnice úřadu městské části Praha 4 žádný z odborů tohoto úřadu žádné rozhodnutí omezující pohyb osob nevydal.
OPH upozorňují na základní princip fungování právního státu, podle něhož státní moc lze uplatňovat jen v případech a v mezích stanovených zákonem, a to způsobem, který zákon stanoví (čl. 2 odst. 2 Listiny základních práv a svobod, čl. 2 odst. 3 Ústavy ČR).
Závěr: Vzhledem k tomu, že žádný orgán veřejné moci se zatím k omezení pohybu osob nepřihlásil a zejména proto, že policie ani úřady hlavního města nejsou schopny určit zákon, na základě kterého k omezení dojde,  považují OPH do chvíle, než se odpovědný úřad přihlásí k vyhlášení bezpečnostních zón, s uvedením své kompetence a právního předpisu, na základě kterého postupoval, toto vyhlášení za nejasné, neboť nelze přesně stanovit, zda jsou tyto kroky v souladu se zákonem. Důsledkem takového nejasného rozhodnutí totiž může být zbytečné omezení obyvatel žijících v omezených oblastech, stejně jako poškození místních podnikatelů.

Autor:


ROZSTŘEL: Chřipku vyléčíte za tři dny. Lékař radí jakHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...Najdete na iDNES.cz