Condoleezza Riceová

Condoleezza Riceová | foto: Reuters

Nemůžete se vrátit, křičela Riceová 11. září 2001 na Bushe. A zavěsila

  • 955
Condoleeza Riceová v dokumentu Channel 4 poprvé hovořila o svém telefonátu s Georgem Bushem těsně po teroristických útocích 11. září 2001. Tehdejší poradkyně pro národní bezpečnost důrazně přikázala prezidentovi, který se chtěl vrátit z Floridy do Washingtonu, aby setrval mimo metropoli.

Channel 4 bude dokument vysílat až v sobotu, kdy uběhne přesně devět let od teroristických útoků na New York a Washington, ale části z něj unikly do britských médií už nyní. Riceová ve snímku rozkrývá, jak se snažila šéfa Bílého domu, který byl právě na Floridě, bránit.

V napjatém telefonátu se podle listu The Daily Telegraph tehdejší poradkyně pro národní bezpečnost snažila umanutému Bushovi vysvětlit, že je potenciálním terčem teroristů a do Washingtonu se v žádném případě nemůže vrátit. "Prezident mi do sluchátka oznámil: 'Vracím se.'"

Riceová: Na prezidenta jsem předtím hlas nikdy nezvýšila

"Odpověděla jsem: 'Nemůžete se vrátit. Spojené státy čelí útoku a vy musíte odjet do bezpečí. Nevíme, o co tady jde.'" Bush si ale trval na svém. "Řekl: 'Vracím se.' Odpověděla jsem: 'Nemůžete'," prozradila Riceová úryvky telefonátu.

Prezident George Bush s Condoleezzou Riceovou"Pak jsem mu zvýšeným hlasem řekla, předtím jsem na prezidenta hlas nikdy nezvýšila: 'Nemůžete se sem vrátit'. Pak jsem zavěsila," líčí Riceová v dokumentu dramatické okamžiky a přiznává, že na ni byl v tu chvíli šéf Bílého domu naštvaný.

"Znala jsem prezidenta dlouho a věděla jsem, že nechce nic jiného, než být u kormidla lodi," přiblížila Riceová. V dokumentu také popisuje, jak se skrývala spolu s viceprezidentem Dickem Cheneym a dalšími lidmi v bunkru pod Bílým domem a začal jim docházet vzduch.

V bunkru pod Bílým domem bylo plno

"V bunkru bylo tolik lidí, že nám začal docházet kyslík. Přišla tajná služba a řekla, že někteří lidé musí ven. Doslova některým lidem řekli, že nejsou tak důležití a musí odejít," popisuje Riceová momenty těsně po pádu dvojčat.

FOTOGALERIE z 11. září 2001

Jak to vypadalo po útocích v New Yorku

Mezitím podle ní zkolabovaly komunikační systémy vlády a dokonce i Bush musel s Washingtonem komunikovat na nezabezpečené lince. Podle Riceové nic nefungovalo a lidé se domlouvali, jak mohli. I ty nejcitlivější informace se podle ní tehdy říkaly do mobilních telefonů.

"Vím, jak to bylo nebezpečné, protože kdyby teroristé monitorovali naši komunikaci, mohli se toho spoustu dovědět," říká Riceová. V tu chvíli také Bush vydal nařízení, že vzdušné síly musí sestřelit jakékoli komerční letadlo, které se nebude hlásit.

Lidé z letu 93 zachránili život i mně

Lidé v bunkru žili v domnění, že let 93, kde pasažéři zneškodnili únosce, byl sestřelen právě na základě tohoto rozkazu. "Byla to strašná myšlenka, že americké vzdušné síly mohly sestřelit nevinné civilisty," svěřila se Riceová.

"Když se na to dívám dnes. Za to, co udělala posádka a cestující letu 93, cítím především vděčnost, možná zachránili i můj život," popsala Riceová s tím, že kdyby let 93 zasáhl Bílý dům nebo hlavní město, neměli by už zřejmě lidé kapacitu takový šok vstřebat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video