Premiér Bohuslav Sobotka při projevu ve Sněmovně.

Premiér Bohuslav Sobotka při projevu ve Sněmovně. | foto: Michal Šula, MAFRA

Nemůžeme se vymlouvat na EU, odmítl premiér Zemanova slova Číňanům

  • 155
Nemyslíme si, že podléháme nějakému diktátu, odmítl premiér Bohuslav Sobotka při interpelacích ve Sněmovně slova prezidenta Miloše Zemana pro čínskou televizi, že předchozí vláda „velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie“. Zároveň řekl, že úkolem české policie podle něj nebylo řešit tibetské vlajky při návštěvě Si Ťin-pchinga.

„Myslím si, že Česká republika se těžko může vymlouvat na nějaký tlak ze strany Evropské unie v okamžiku, kdy jsme členy Evropské unie,“ opáčil Sobotka na dotaz bývalé předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové z ODS, která se ho ptala na některá vyjádření prezidenta Zemana, mj. i na rozhovor pro čínskou televizi. „Prostě my jsme součástí Evropské unie, takže ovlivňujeme její politiku. Není to my a oni,“ řekl Sobotka.

„Nemyslím, že podléháme nějakému diktátu z jedné nebo z druhé strany,“ zastal se premiér fakticky i předchozích vlád.

Prezident Zeman přitom namíchl hlavně pravicové politiky, když těsně před cestou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do Prahy na konci března napadl předchozí kabinet, že byl submisivní k EU i ke Spojeným státům

„Je to nový začátek, protože mezi Čínou a bývalou vládou České republiky byly velmi špatné vztahy. Zdůrazňuji bývalou vládou, protože ta vláda velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie. Teď jsme znovu nezávislá země a formulujeme svou zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech. Nevměšujeme se do zájmů žádné jiné země. A to je moje vysvětlení toho nového začátku,“ sdělil čínské televizi Zeman (více zde).

Němcová z ODS se Sobotky ptala i na prezidentův výrok při jeho návštěvě v Číně, že tam byl Zeman proto, aby se tam naučil, jak „stabilizovat společnost“. (více zde). Němcovou zajímalo, zda Zeman s vládou taková vyjádření konzultuje a koordinuje. „V ČR máme demokratický právní stát, máme tady volnou soutěž politických stran, máme tady politickou demokracii. Ten čínský režim je samozřejmě odlišný od našeho,“ odvětil Sobotka.

Vláda s prezidentem konzultuje, ale nemůže podle premiéra korigovat vyjádření Zemana, jehož mandát na Hradě je dán přímou volbou občany.

Tibetské vlajky policie řešit neměla, nikoho neohrožovaly

Sobotka se také věnoval počínání české policie v průběhu návštěvy čínského prezidenta, které Zeman tento týden poděkoval, jak své úkoly zvládla, zatímco poslanci se o nich za týden budou bavit na mimořádné schůzi. (více zde)

Premiér při interpelacích řekl, že policie dokázala zabezpečit pořádek v ulicích, ale neměla se starat o to, zda je někde v ulicích nebo vyvěšena tibetská vlajka. „To není úkolem policie České republiky,“ řekl Sobotka. Nemyslí si, že by vyvěšená tibetská vlajka kdekoli ohrožovala bezpečnost občanů.

„Já si myslím, že to skutečně není úkolem Policie České republiky a nemyslím si, že vyvěšení tibetské vlajky z okna ohrožuje bezpečnost kohokoliv tak, aby policie v této věci musela zasahovat a aby to policie vůbec musela řešit,“ prohlásil doslova předseda vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video