Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemůžeme držet Nečasovu vládu bez klíčových ministrů za VV, říká Peake

  10:08aktualizováno  10:08
Ultimátum, před které postavili koaliční partneři Věci veřejné, je podle předsedkyně klubu VV a místopředsedkyně strany Karolíny Peake nepřijatelné. Neumí si představit, že by strana dál podporovala vládu Petra Nečase, kdyby odvolal ministry VV Radka Johna a Josefa Dobeše.

Pokud z vlády odejdou naši klíčoví ministři, nemůžeme Nečasův kabinet podporovat, říká předsedkyně klubu VV Karolína Peake. | foto:  David Neff, MAFRA

Vládní krize

Premiér Nečas hodlá prezidentovi navrhnout, aby byli z vlády kromě ministra Bárty odvoláni další ministři za Věci veřejné, Radek John a Josef Dobeš. Zvažujete, že odejdete z vlády sami a nenecháte ministry vyhodit tímto způsobem?
Pro mě je nejstěžejnější jednota našeho poslaneckého klubu. Alternativy jsou tu všechny. Dostali jsme ultimátum, o kterém partneři vědí, že ho nemůžeme přijmout. A nejsem si jistá, zda nám s tímto záměrem nebylo to ultimátum dáno.

Takže až se setká poslanecký klub Věcí veřejných, bude ve hře i alternativa, že samy Věci veřejné vládu opustí.
Samozřejmě to alternativa je, ale nic není definitivní. V prvé řadě chci, aby se rozhodl poslanecký klub, rozhodnuto zatím není.

Vládní krizi jsme sledovali v on-line reportáži

Co říkáte pokusu rozdělit vaše ministry? Máte ve vládě ještě ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského, který by podle premiéra mohl ve vládě zůstat. Hovořili jste někdo z vedení VV s panem Jankovským, zda by byl loajální ke straně, která ho do vlády poslala a odešel s ostatními ministry?
Pan ministr Jankovský se zatím vždy účastnil jednání našeho poslaneckého klubu. Uvidíme, promluvíme s ním. Pan premiér řekl, že chce z vlády odvolat všechny, kdo jsou nějak napojeni na ABL nebo na bezpečnostní agentury. Pana Jankovského za takového člověka nepovažuje, nevím ale, jakou logikou za takového člověka považuje Radka Johna.

Kolik poslanců za VV nyní podporuje oficiální stranickou linii? Kolik členů má vlastně teď poslanecký klub Věcí veřejných?
V tuhle chvíli máme 21 členů.

Víte, zda je ke klubu loajální poslanec Petráň, který je v zahraničí na dostizích, a paní poslankyně Suchá, která se neúčastnila posledních jednání klubu a ve Sněmovně se objevila na společné tiskové konferenci s poslanci Škárkou, Kočí a Humlem, kteří vás opustili?
Budu poslance ještě obvolávat. Od pana Petráně mám zprávu, že je loajální ke klubu a bude nás podporovat, s paní poslankyní Suchou si ještě musím promluvit.

Vnímáte to tak, že ODS a TOP 09 hrají na to, že se objeví dalších pár poslanců zvolených za VV, kteří by dál podporovali vládu i bez Bárty, Johna a Dobeše?
Nevím, jaké jsou plány našich koaličních partnerů. Domnívám se, že když se nejprve mluvilo o sedmi poslancích za VV, kteří budou dál podporovat vládu, že to neměli být lidé, kteří odejdou z klubu a připojí se k jiné koaliční straně. Ale měli to být lidé, kteří budou z klubu vyloučeni - jako třeba já nebo místopředsedkyně Klasnová.

Radek John, Karolína Peake a Kateřina Klasnová na ideové konferenci Věcí veřejných.

Neuvažujete o tom, že byste urychlili volbu nového vedení VV, do které jste se v pátek i vy sama přihlásila jako kandidátka na předsedkyni strany? A že byste pak vládu doplnili o lidi, kteří neměli nikdy nic společného s ABL?
Hlavně bych nechtěla podléhat tomu tlaku, který je vyvíjen na Věci veřejné. Je důležité, aby se sešel celý poslanecký klub a abychom se nenechali natlačit do žádných hysterických kroků. Už jsem slyšela od kolegů takové prosby či žádosti, ale samotnou mě to ani nenapadlo.

Jestliže premiér navrhne odvolání z vlády v případě ministrů Bárty, Johna i Dobeše, připojí se Věci veřejné k případnému hlasování o nedůvěře vládě, které by zřejmě vyvolala opozice?
Vůbec jsme se o tom ještě nebavili. Ten vývoj je přece jen příliš překotný a náhlý.

Výsledkem sporů v koalici bude velké otrávení veřejnosti a to by ovlivnilo i výsledek předčasných voleb

Může spor ve vládní koalici skončit předčasnými volbami? A nepovažovaly by je Věci veřejné za nejčistší řešení kvůli současnému vývoji v koalici?
Nevím, jestli by to bylo nejčistší řešení. V každém případě výsledkem všech těchto sporů bude obrovské otrávení veřejnosti. A to by se odrazilo i ve výsledcích voleb.

Tak se zeptám na váš osobní názor. Premiér silně tlačí na odchod vašich klíčových figur z vlády. Máte podle vás podporovat pokračování vlády v čele s premiérem Nečasem v případě, že to udělá?
Neumím si to představit bez našich klíčových ministrů. Koaliční smlouva má několik částí, jednou z nich je rozdělení ministerstev mezi jednotlivé strany. Pokud není plněna tato část koaliční smlouvy, není plněna koaliční smlouva.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Najdete na iDNES.cz