Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemusíte dýchat z úst do úst, hlavně masírujte srdce, nově radí záchranáři

  5:59aktualizováno  5:59
Evropská resuscitační rada vydala po pěti letech nová doporučení pro poskytnutí první pomoci. Správný postup laiků při resuscitaci může zachránit ročně až sto tisíc lidí, kteří by jinak infarkt či zástavu srdce nepřežili. Důležitá je především nepřerušovaná masáž srdce. Dýchání z úst do úst spoustu laiků-záchranářů odradí. Navíc záchrana se podle odborníků bez něj obejde.

Různá doporučení, jak při záchraně člověka se zástavou srdce postupovat, zkoumala Evropská resuscitační rada pět let. Zjistila, že u lidí se zástavou srdce je nejúčinnější začít se záchranou okamžitě a nepřetržitě jim masírovat srdce. Pokud se zachráncům dýchání z úst do úst příčí nebo by je mělo zdržet, ať na něj raději zapomenou.

"Hodně lidí má resuscitaci spojenou s umělým dýcháním, které je odrazuje. Přitom srdeční masáž je daleko účinnější. Je jednoduchá, nedá se jí ublížit. Neublíží ani člověku s epileptickým záchvatem, který ji nepotřebuje. A zvládnou ji naprostí laici i malé děti," míní vedoucí lékař střediska Letecké záchranné služby Hradec Králové a předseda České resuscitační rady Anatolij Truhlář.

Pokud se lidé pustí do první pomoci včas, mohou tak ročně zachránit až 100 tisíc lidí. "Náhlá zástava oběhu postihuje v Evropě přibližně půl milionu lidí ročně. Pomoc těmto lidem přežít je přitom velmi snadná. Mnoho z postižených jsou pracující, sportující lidé, jejichž srdce je obvykle příliš mladé na to, aby srdeční zástava skončila smrtí. Neodkladná resuscitace provedená svědky příhody zvyšuje šanci na přežití postiženého až trojnásobně. Odpovídající pomoc je ale poskytnuta jen jednomu z pěti postižených," dodal Truhlář.

POMOC NA STADIONECH I LETIŠTÍCH

Na veřejných místech v Česku se stále častěji objevují automatizované externí defibrilátory. Pro všechny případy si je pořizují letiště, velké obchodní domy, stadiony i zahraniční firmy. Elektronická krabička po spuštění radí zachránci jednotlivé kroky, které musí provést. Zachránce postupuje přesně podle instrukcí. Defibrilátor pomocí dvou elektrod změří postiženému EKG, v případě potřeby pošle do těla elektrický výboj. Poté zachránce vyzve, aby pokračoval v srdeční masáži. Podle odborníků je šance na záchranu člověka se zástavou srdce s použitím tohoto přístroje mnohonásobně vyšší.

Česká resuscitační rada se nyní snaží dostat nová doporučení do povědomí zdravotníkům i laikům. "Obeslali jsme už všechny záchranné služby i zdravotnické školy. Nyní chceme oslovit i nelékaře, jako je horská záchranná služba, policisté nebo hasiči," popsal Truhlář. Poznamenal však, že 80 procent případů náhlé zástavy oběhu se děje v domácnostech.

"Snažíme se proto zacílit na laiky, většina z nich totiž nemá povědomí o tom, jak se správně resuscitace provádí," míní Truhlář.

Jaký je tedy správný postup? S masáží srdce by se mělo začít ihned po kolapsu. "Hrudník se musí až do příjezdu záchranné služby nepřerušovaně masírovat. Pokud se rozhodnu, že nebudu do zkolabovaného dýchat, je třeba masírovat hrudník bez přestání stokrát za minutu asi do hloubky pěti centimetrů. Srdeční masáž je extrémně důležitá pro přežití i tehdy, pokud do nikoho nebudeme dýchat," popsal místopředseda České resuscitační rady Marek Uhlíř.

Zachránce na to navíc není sám, když zavolá na linku 155, má vždy na uchu operátorku, která ho resuscitací vede krok za krokem až do příjezdu záchranného týmu.

Protože je nepřímá srdeční masáž fyzicky velmi náročná, měli by se lidé v záchraně střídat po dvou minutách. "Pokud se však postižený nezačne probouzet, pokud zachránce neodpadává či pokud nepřijeli záchranáři, nemělo by se s masáží přestávat," doplnil Truhlář.

Mozkové buňky jsou totiž schopné bez přívodu kyslíku přežít jen velmi krátce, zachránci tak mají jen velmi krátký čas na rozhodování a neměli by váhat.

Označení pro lokalitu, kde mají defibrilátorLaici rozpoznávají zástavu srdce jen velmi obtížně. "Lidé se zástavou srdce obvykle neočekávaně ztratí vědomí a upadnou na zem. Většina postižených ještě několik minut chrčivě nebo lapavě dýchá, což okolí mate. Právě tito lidé však mají největší šanci na záchranu, pokud se u nich s masáží začne hned," dodal Uhlíř.

Dýchaní z úst do úst je podle obou odborníků vyhrazeno jen pro dobře vyškolené záchranáře. V některých případech může lidem i ublížit. "Zejména pokud to dýchání provádět neumějí nebo pokud dýchají příliš velké objemy, které jdou do žaludku," dodal Truhlář.Témata: infarkt, letiště, Srdce

Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Najdete na iDNES.cz