Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocných Parkinsonem přibývá, může za to dlouhověkost

  12:01aktualizováno  12:01
Lidé se dožívají stále vyššího věku. To je sice pozitivní zpráva, přináší s sebou ale i negativa. Výrazně například přibývá nemocných Parkinsonovou chorobou, která se projevuje především silným třesem, ztuhnutím a zpomalením pohybů. V Česku je podle odhadů zhruba dvacet tisíc nemocných.
U většiny nemocných Parkinsonem se příznaky objeví až ve vyšším věku. Ilustrační foto

U většiny nemocných Parkinsonem se příznaky objeví až ve vyšším věku. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Počet nemocných se zvyšuje, souvisí to především se stárnutím populace, roli však hraje i životní styl a patrně i životní prostředí," řekl iDNES.cz přednosta Neurologické kliniky UK 2. LF a FN Motol Martin Bojar. 

11. 4. - Den Parkinsonovy choroby

Lidé na celém světě si dnes připomínají den Parkinsonovy choroby. Češi si jej připomínají od roku 1997. Nemoc si získala své jméno po Jamesovi Parkinsonovi, který jako první v roce 1817 popsal její příznaky.

Podle společnosti Parkinson by s nadsázkou mohlo platit, že kdybychom se dožívali 110 let, touto nemocí bychom trpěli všichni. Martin Bojar tento odhad mírní; stárnutí populace vliv sice má, ale do takové míry by se změna neprojevila. 

Vyšší počet nemocných souvisí také s výrazně lepší diagnostikou onemocnění.

Příznaky onemocnění se objevují postupně. První fáze, která může trvat až tři roky, je relativně klidná, projevy nemoci jsou skoro neznatelné. "Člověk má pocity ztuhlosti kloubů, v zádech, záda i krk jej mohou bolet. Okolí si může všimnout, že nemocný už není tak čiperný, může mít zhoršenou mimiku," popsal Bojar a dodal, že se někdy projevům choroby v této fázi nepřikládá velký význam.

Slavní nemocní

Muhammad Ali (*1942) - americký světový šampion v boxu
Jásir Arafat (1929 - 2005) - palestinský politik a vůdce 
Johnny Cash (1932 - 2003) - americký zpěvák 
Leonid Brežněv (1906 - 1982) - sovětský vůdce 
Katherine Hepburn (1907 - 2003) - americká herečka 
Jan Pavel II. (1920 - 2005)  - papež 

Zdroj: www.parkinson-cz.net

Další fáze už jsou výrazně horší, objevuje se třes prstů, končetin, pohyby i chůze jsou náročnější, nemocný obtížně vykonává některé činnosti.

"U mě nemoc začala tragickým zpomalením. Ničemu jsem nestačila, přišlo mi, že jdu proti proudu vody nebo proti silnému větru," vzpomíná na začátky Květuše Kánská ze společnosti Parkinson. Choroba se u ní začala projevovat před více než deseti lety, léčí se od roku 2000.

Parkinsonova choroba je nevyléčitelná. "Dá se ale mnoho let udržet v rozumné míře. Neschází nám rozum, potřebujeme jen pomoct fyzicky. Máme potíže s pohybem," popsala Kánská.

Nemocným se dávají léky, takzvaná moderní antiparkinsonika. To je ale jen jedna část terapie. "Důležitá je vlastní aktivita, chodíme pravidelně cvičit, do bazénu, jezdíme na rekondiční pobyty. Zanedbatelné není ani pozitivní myšlení," uvedla Květuše Kánská.

Přichází i deprese či zažívací potíže

Nemocnému postupně přibývají i další komplikace. "Objevují se i vegetativní projevy, dříve či později některý ze systémů pracuje pomaleji. Může to být zažívací systém, v pozdějších fázích se často objevují poruchy kognitivních funkcí, například myšlení. To bývá provázeno i poruchami nálad, úzkostmi, depresemi či poruchami spánku," vyjmenoval Bojar.

Na rozvoj choroby mají kromě špatného životního stylu a prostředí vliv například úrazy hlavy. Výjimkou nejsou slavní boxeři, kteří již v mladém věku onemocněli Parkinsonem. Přispívají k tomu také návyky, zlozvyky, které zhoršují prokrvení mozku a cévního systému. Podle některých studií může k rozvoji přispět i špatná léčba vysokého krevního tlaku, používání halucinogenních drog nebo marihuany.

Nemoc má dva typy - zatímco zhruba u pětiny pacientů se příznaky onemocnění objevují už před čtyřicátým rokem, u většiny je to spojeno až s vyšším věkem, zpravidla kolem 60 let.

Co je Parkinsonova choroba

Patří mezi nejčastější a nejzávažnější neurologická onemocnění. Je způsobené předčasným odumíráním nervových buněk vyrábějících látku dopamin, která přenáší nervové vzruchy v určitých oblastech mozku. Dopamin je významný především pro regulaci činnosti takzvaných bazálních ganglií, které jsou velmi významných především pro pohyb, hrající roli i v psychice.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz