Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je to bájný lhář, tvrdí znalec o muži, který roky prožil v nemocnici

  14:01aktualizováno  14:01
Okresní soud v Ostravě opět posuzoval počínání Antonína Steckera, který se podle obžaloby nechal za čtyři roky v desítkách nemocnic takřka stokrát hospitalizovat. Podle znalce trpí syndromem nutné nemocniční péče a bájnou lhavostí ve stylu Barona Prášila.

Obžalovaný Antonín Stecker dorazil i k soudu na lůžku. Vysvětlil, že má velké bolesti. | foto: Archiv

Pětapadesátiletý Stecker od konce roku 2007 do loňského listopadu prakticky nepřetržitě žil v nemocnicích, takřka si z nich udělal hotely.

V roce 2008 strávil na nemocničním lůžku 244 dní, o rok později dokonce 327 dnů a v roce 2010 236 dnů. Celkem pobýval v 68 různých nemocnicích a zdravotnických zařízeních, ležel na devíti různých odděleních, šestatřicetkrát dokonce na jednotce intenzivní péče. Prodělal i několik operací od plotének až po hlasivky.

U lékaře si stěžoval na velké bolesti, nechal se hospitalizovat a lékaři často drahými přístroji zjišťovali příčiny bolestí. Když nic podstatného neodhalili a podvodníka po čase propustili nebo utekl sám, zašel jinam a celý kolotoč se opakoval.

K soudu Steckera přiváží sanitka Vězeňské služby

"Muž byl mnohokrát hospitalizován v další nemocnici ve stejný den, v němž byl z jiné nemocnice propuštěn či zdravotnické zařízení svévolně opustil," uvedla ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Navíc neplatil regulační poplatky a občasné nadstandardní služby, přičemž podle žalobce dluží přes 200 tisíc korun.

Objektivně má ischemickou chorobu srdeční, chronické onemocnění průdušek a osteoporózu páteře s onemocněním obratlů.

Také k soudu jezdí Stecker na lůžku, přiváží ho sanitka Vězeňské služby. "Jsem nemocný a mám problémy. Přece by mi bez důvodů nevoperovali kardiostimulátor. A kdybych neměl problémy, lékaři by mi nedělali invazivní zákroky. Dnešní medicína je natolik vyspělá, že by odhalila, kdyby k zákroku nebyl žádný důvod," hájil se Stecker, který nemá rodinu ani majetek.

Psycholog: Obžalovaný je formát evropského rozsahu

Naopak podle znalce z oboru psychologie Petra Šisáka trpí Stecker syndromem Barona Prášila, což znamená, že si vymýšlí neskutečné příběhy. "Takových případů jsem ve své kariéře zažil několik, ale nikdy v takovém rozsahu. Obžalovaný je formát evropského rozsahu," konstatoval.

Obžalovaný se stále více vžívá do role, že je vážně nemocný a potřebuje mimořádnou péči. "Nemoci, péči i léky si navíc diagnostikoval sám, a pokud nemocnice neplnila jeho požadavky, šel jinam," uvedl znalec.

Verdikt padne na začátku května

Podle něj si Stecker každý nemocniční neúspěch zapamatoval a příště se ho snažil vyvarovat. Neustále se tedy zdokonaloval. "Jeho psychické problémy se dají léčit, ale musel by od základů změnit celou strukturu svého myšlení. K nečemu takovému jsem u něj ovšem nenašel žádnou motivaci," konstatoval psycholog.

Steckerovi hrozí až pětileté vězení. Ačkoliv měl padnout rozsudek, soudkyně nakonec vyhlášení odročila na začátek května. Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Nejznámější chlapec ztracený v Česku. Honzík zmizel před 20 lety

Honzík Nejedlý na archivním záběru z listopadu 1997

17. ledna 1998 se v pražském Podolí ztratil beze stopy devítiletý Jan Nejedlý. Jeho rodina od té doby prožila dvacet...

U nákupního centra unikla kyselina, nadýchalo se sedm lidí

Voda pro Prahu - Vodní nádrž Želivka

U děčínského obchodního centra unikla odpoledne kyselina peroctová. Sedm lidí se nadýchalo výparů této žíraviny,...

VIDEO: Muž na ulici v Přerově osahával ženu, hledá jej policie

Policie pátrá po muži, který v Přerově vystoupil na nádraží z vlaku společně s...

Přerovští policisté už třetím týdnem pátrají po muži, který v jedné z tamních ulic dotíral na procházející ženu a...

Najdete na iDNES.cz