Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnici v Brně napadl svrab

  9:53aktualizováno  9:53
Brno - Některá oddělení ve výškové budově Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích se potýkají s šířením svrabu kožní nemoci, kterou tam zřejmě zavlekli pacienti ze sociálních ústavů. Vedení Fakultní nemocnice Brno tvrdí, že šíření svrabu není nic vážného, řadoví pracovníci ovšem hovoří o epidemii. Podle mluvčí nemocnice Zuzany Joukalové je mezi nakaženými více zaměstnanců než pacientů.

"Jedná se spíše o zvýšený výskyt nemoci, než o epidemii. Nijak výrazně to neovlivní chod nemocnice, máme všechno pod kontrolou," řekla Joukalová.

Někteří pracovníci Fakultní nemocnice v Bohunicích ovšem tvrdí, že nepamatují svrab v takovém rozsahu. "Jednotlivé případy se objevily na odděleních kardiologie, gastroenterologie i geriatrie. Zrovna jsme jeden pokoj desinfikovali. Hodně se nemoc přenáší na personál, například doma muselo zůstat několik rehabilitačních sester," sdělila zaměstnankyně nemocnice, která odmítla uvést jméno s tím, že oficiální informace může poskytovat jen vedení ústavu.

Dodala, že v pokojích i ordinacích platí přísnější režim. Svrab byl zjištěn například v oddělení, kde se léčí senioři. Právě u starších lidí se objevují zastřené, těžko odhalitelé formy svrabu. "Tam je velké riziko, že lékař u pacienta nemoc neobjeví. Nositel se proto neléčí, nemá zvláštní režim a může nakazit řadu dalších," upozornila Marta Bažoutová, epidemioložka z brněnské hygienické stanice.

Epidemioložka dodala, že včasné odhalení nemoci je hlavní podmínkou pro to, aby se zabránilo epidemii.

A jaká opatření znamená výskyt svrabu ve Fakultní nemocnici Brno? Postele se musí nechat vyčistit v centrální úpravně lůžek. Všechno prádlo, tedy ložní, osobní, ručníky, župany, kabáty či manžety přístrojů (tonometrů), které používaly infikované osoby poslední tři dny, se vyperou nebo také pošlou do centrální úpravny lůžek.

Čalouněný nábytek nechají pracovníci nemocnice tři dny vyvětrat, případně ho vyčistí speciálním přípravkem. Důležitý je též čtyřtýdenní zdravotní dohled nad vším, s čím přišli nemocní do styku.

Mluvčí nemocnice Joukalová podotkla, že na celém světě se šíří vlna tohoto onemocnění. Je to podle ní problém většiny zdravotních a sociálních zařízení, kterému se dá těžko předcházet. Hygienici zaznamenají v Brně ročně dvě stě až tři sta výskytů svrabu. Předpokládají, že skutečné číslo může být mnohem vyšší, protože lékaři občas nález neohlásí nebo nemoc u pacienta sama časem vymizí.

Co je svrab

* Svrab je infekční kožní nemoc, jejímž původcem je roztoč zákožka svrabová. Larvy a dospělí roztoči se živí lymfou z napadené tkáně. Postižená místa svědí a mohou se také infikovat.

* Přenáší se hlavně přímým osobním kontaktem. Jedna oplodněná samička stačí k vyvolání infekce. Do třiceti minut se začíná zanořovat do kůže. Přenáší se i prostřednictvím kontaminovaného prádla osobního a ložního. Míra hygieny není rozhodující, i čistotní lidé se mohou snadno nakazit.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Najdete na iDNES.cz