Nemocnice vybírají peníze za parkování

  8:34aktualizováno  8:34
Praha - Vydírání pacientů a porušování zákona. Tak bez obalu označuje Svaz pacientů podnikání vinohradské a motolské nemocnice. Kritizuje tak to, že se za parkování v areálech těchto nemocnic musí platit. Představitelé svazu se už obrátili na všemožné instituce, včetně ministerstva zdravotnictví, s požadavkem prošetřit oprávněnnost tohoto kroku. Nemocnice jsou klidné, jisté tím, že zákon neporušují.

Nespokojenost pacientů dokonce vyústila v podání trestního oznámení. Předseda Svazu pacientů Luboš Olejár obvinil Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a Fakultní nemocnici Motol z poškozování cizích práv, vydírání nemocných a neoprávněného podnikání na pozemcích státu.

Nemocnice se proti tomuto obvinění důrazně brání. Jejich zástupci tvrdí, že poplatky zavedli kvůli většímu pohodlí pro pacienty i návštěvníky.

Ředitelka vinohradské nemocnice Marie Alušíková, kde od lidí vybírají parkovné od letošního ledna, konstatuje, že se dlouhodobě potýkali s problémy, jak vyřešit stále se zvyšující provoz vozidel v areálu.

"Došlo k několika kolizím, kdy sanitky s akutními případy nemohly projet. Řidiči aut si zkracovali trasu jízdou přes areál nemocnice a přes víkend zde parkovali. Po nutném zavedení poplatků se počet vjíždějících aut snížil na třetinu a doba stání se zkrátila z průměrných šesti hodin na pětačtyřicet minut," uvedla ředitelka Alušíková. Vinohrady dávají výnos na opravy cest, úpravy zeleně a dopravní značení.

Přístupem Olejára je Alušíková rozladěna a podle jejích slov nemocnice nyní zvažuje, zda a jakým právním způsobem se vůči jednání Svazu pacientů ohradí.

Také v motolské nemocnici se nechtějí s trestním oznámením smířit. Mluvčí nemocnice Eva Jurinová prohlásila, že také uvažují o obraně. "Právně je naše chování zcela v pořádku. Nepřichází v úvahu, že bychom porušovali zákon o poskytování bezplatné zdravotní péče. Vedení naší nemocnice by nikdy nepřistoupilo k vybírání parkovného, pokud by to bylo nelegální či protiprávní," konstatovala.

Luboš Olejár však trvá na svém. Vyzývá Alušíkovou i ředitele Motola Miloslava Ludvíka, aby zrušili parkovné.

Se stejnou žádostí se obrátil i na ministra zdravotnictví Bohumila Fišera. Jeho resort se s největší pravděpodobností nebude tímto případem vůbec zabývat. "Celá věc je v kompetenci ředitelů nemocnic," říká tiskový mluvčí ministra Otakar Černý.

Co říkají právníci? Například Robert Bezděk míní, že nemocnice je samostatný právní subjekt a se svěřeným majetkem může nakládat, jak uzná za vhodné. "Z právního hlediska na tom nic není, na druhou stranu to může být etický problém," podotkl Bezděk.

Mluvčí Jurinová argumentuje tím, že zavedení poplatků vyřešilo velký chaos, který vládl v obrovském komplexu Motola. "Záchranky neměly jak se dostat k příjmu a lidé z okolí nám zde auta nechávali zaparkovaná třeba měsíc," dodala Jurinová.

Zároveň tvrdila, že za peníze z parkovného dříve opravili cesty.  Nyní nemocnice tyto peníze odvádějí do státního rozpočtu. Částka přitom podle ní není nijak závratná. "První půlhodina je zdarma, za další započatou hodinu se platí dvacet korun. Navíc zde máme možnost krytého parkování za pouhých pět korun na hodinu. Bohužel o něm ví jen málokdo," prozradila. Vinohrady dávají výnos na opravy cest, úpravy zeleně a dopravní značení v areálu.

Návštěvníci nemocnic berou parkovné jako nutné zlo. "Čekám tady dvě hodiny jako doprovod a už mě to stojí čtyřicet korun. Ale alespoň se tady dá zaparkovat," sdělila žena v Motole.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

ANO ztratilo Prahu, jinak vyhrálo ve všech krajských městech kromě Liberce

Andrej Babiš a Petr Stuchlík ve volebním štábu hnutí ANO v pražském OD Kotva....

Hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách ve všech krajských městech kromě Prahy a Liberce. Boj o pražský magistrát byl...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Tři strany ovládají Senát. Gazdík chce jejich dohodu o volebním zákonu

Petr Gazdík v pražském volebním štábu STAN. (6. října 2018)

Poté co hnutí STAN, občanští demokraté a lidovci ovládli horní komoru parlamentu, sejdou se večer na pozvání šéfa hnutí...

Slunečné počasí s dvacítkami ještě nekončí, postupně se ale bude ochlazovat

Ilustrační snímek

Teplé a slunečné počasí v Česku ještě nekončí, převládat bude zkraje tohoto týdne. Postupně se začne ochlazovat a...

Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?Najdete na iDNES.cz