Nemocnice vybírají peníze za parkování

  8:34aktualizováno  8:34
Praha - Vydírání pacientů a porušování zákona. Tak bez obalu označuje Svaz pacientů podnikání vinohradské a motolské nemocnice. Kritizuje tak to, že se za parkování v areálech těchto nemocnic musí platit. Představitelé svazu se už obrátili na všemožné instituce, včetně ministerstva zdravotnictví, s požadavkem prošetřit oprávněnnost tohoto kroku. Nemocnice jsou klidné, jisté tím, že zákon neporušují.

Nespokojenost pacientů dokonce vyústila v podání trestního oznámení. Předseda Svazu pacientů Luboš Olejár obvinil Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a Fakultní nemocnici Motol z poškozování cizích práv, vydírání nemocných a neoprávněného podnikání na pozemcích státu.

Nemocnice se proti tomuto obvinění důrazně brání. Jejich zástupci tvrdí, že poplatky zavedli kvůli většímu pohodlí pro pacienty i návštěvníky.

Ředitelka vinohradské nemocnice Marie Alušíková, kde od lidí vybírají parkovné od letošního ledna, konstatuje, že se dlouhodobě potýkali s problémy, jak vyřešit stále se zvyšující provoz vozidel v areálu.

"Došlo k několika kolizím, kdy sanitky s akutními případy nemohly projet. Řidiči aut si zkracovali trasu jízdou přes areál nemocnice a přes víkend zde parkovali. Po nutném zavedení poplatků se počet vjíždějících aut snížil na třetinu a doba stání se zkrátila z průměrných šesti hodin na pětačtyřicet minut," uvedla ředitelka Alušíková. Vinohrady dávají výnos na opravy cest, úpravy zeleně a dopravní značení.

Přístupem Olejára je Alušíková rozladěna a podle jejích slov nemocnice nyní zvažuje, zda a jakým právním způsobem se vůči jednání Svazu pacientů ohradí.

Také v motolské nemocnici se nechtějí s trestním oznámením smířit. Mluvčí nemocnice Eva Jurinová prohlásila, že také uvažují o obraně. "Právně je naše chování zcela v pořádku. Nepřichází v úvahu, že bychom porušovali zákon o poskytování bezplatné zdravotní péče. Vedení naší nemocnice by nikdy nepřistoupilo k vybírání parkovného, pokud by to bylo nelegální či protiprávní," konstatovala.

Luboš Olejár však trvá na svém. Vyzývá Alušíkovou i ředitele Motola Miloslava Ludvíka, aby zrušili parkovné.

Se stejnou žádostí se obrátil i na ministra zdravotnictví Bohumila Fišera. Jeho resort se s největší pravděpodobností nebude tímto případem vůbec zabývat. "Celá věc je v kompetenci ředitelů nemocnic," říká tiskový mluvčí ministra Otakar Černý.

Co říkají právníci? Například Robert Bezděk míní, že nemocnice je samostatný právní subjekt a se svěřeným majetkem může nakládat, jak uzná za vhodné. "Z právního hlediska na tom nic není, na druhou stranu to může být etický problém," podotkl Bezděk.

Mluvčí Jurinová argumentuje tím, že zavedení poplatků vyřešilo velký chaos, který vládl v obrovském komplexu Motola. "Záchranky neměly jak se dostat k příjmu a lidé z okolí nám zde auta nechávali zaparkovaná třeba měsíc," dodala Jurinová.

Zároveň tvrdila, že za peníze z parkovného dříve opravili cesty.  Nyní nemocnice tyto peníze odvádějí do státního rozpočtu. Částka přitom podle ní není nijak závratná. "První půlhodina je zdarma, za další započatou hodinu se platí dvacet korun. Navíc zde máme možnost krytého parkování za pouhých pět korun na hodinu. Bohužel o něm ví jen málokdo," prozradila. Vinohrady dávají výnos na opravy cest, úpravy zeleně a dopravní značení v areálu.

Návštěvníci nemocnic berou parkovné jako nutné zlo. "Čekám tady dvě hodiny jako doprovod a už mě to stojí čtyřicet korun. Ale alespoň se tady dá zaparkovat," sdělila žena v Motole.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

Další z rubriky

Ještě pořád se otáčím za policejními vozy, říká velvyslanec Tomáš Tuhý

Bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý

Pracoval pro českou policii přes 27 let. Letos na podzim skončil jako policejní prezident a přesunul se na post...

Konečná vede KSČM do eurovoleb. Hrozí, že se EU rozpadne, i další války, říká

Místopředsedkyně KSČM Kateřina Konečná vede kandidátku do Evropského parlamentu.

Komunistickou kandidátku pro volby do Evropského parlamentu povede místopředsedkyně strany a europoslankyně Kateřina...

VIDEA TÝDNE: Zeman v parodii, útok ve Štrasburku a kolaps na dálnici D1

Video parodie kombinuje svět Harryho Pottera s českou politikou i Helenou...

Tento týden se hitem internetu stala parodie na film Harry Potter, ve které si autoři vzali na mušku aktuální politické...

Najdete na iDNES.cz