JIP anesteziologicko-resuscitační kliniky vinohradské nemocnice.

JIP anesteziologicko-resuscitační kliniky vinohradské nemocnice. | foto: FN Královské Vinohrady

Podivné zakázky českých špitálů: díky výjimce nakupují bez tendrů

  • 110
V zadávání zakázek bez soutěže jsou největšími hříšníky bezkonkurenčně nemocnice. Ukazuje to průzkum zjišťující, které veřejné organizace kupují zboží nad dva miliony korun bez výběrového řízení. Nákupy nad tuto částku se přitom podle zákona musí soutěžit.

První místo s největším objemem zakázek takzvaně z ruky, bez výběrového řízení, obsadila s přehledem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, která od loňského července takto uzavřela celkem 795 smluv na nákup léků a materiálu za téměř 200 milionů. Těsně za ní se umístila Nemocnice Na Bulovce s 795 smlouvami bez soutěže za 193 milionů korun.

Údaje jsou přitom pouze za poslední půlrok. „Takto rozsáhlé nákupy bez soutěže vyvolávají oprávněné otázky ohledně klientelismu a korupce,“ říká ekonom a programátor Jiří Skuhrovec z firmy Datlab, který statistiku redakci MF DNES poskytl.

Typicky česká cesta

Nemocnice se brání, že žádný zákon neporušují. Využívají totiž zákonnou výjimku. Jenže ta je podle právníků dost pozoruhodná. Nemají ji nemocnice nikde jinde v Evropě, jen u nás. „Ustanovení o výjimce v českém zákoně o veřejných zakázkách je v rozporu s evropskou směrnicí, tedy evropským právem,“ míní právník Jan Zahálka, který má zkušenosti z nemocnic i ze zdravotních pojišťoven.

Zakázky z ruky

(počet smluv bez výběrového řízení/celková hodnota v mil. Kč)

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

PHOENIX, a. s. 339/82

Alliance Healthcare, s. r. o. 241/55

BOSTON SCIENTIFIC ČR, s. r. o. 151/38

Pharmos, a. s. Ostrava 64/19

Nemocnice Na Bulovce

GILEAD Sciences, s. r.o. 110/79

PHOENIX lékárenský velkoobchod, a. s. 305/44

Avenier, a.s. 221/29

Janssen-Cilag, s. r. o. 102/21

AbbVie, s. r. o. 57/20

Královéhradecká lékárna, a. s.

PHARMOS, a. s. 3720/50

PHOENIX lékárenský velkoobchod, a. s. 6223/23

Úřad práce ČR – krajská pobočka v Ústí nad Labem – kontaktní pracoviště Ústí nad Labem

Sodexo Pass Česká republika, a. s. 156/50

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR

ŠkoFIN, s. r. o. 85/27

Město Náchod

Technické služby Náchod, s. r. o. 17/26

Nemocnice na Homolce

PHARMOS, a. s. 182/25

Ústav hematologie a krevní transfuze

Baxalta Czech, spol. s r. o. 27/25

Zdroj: Datlab

Nemocnice tvrdí, že se na ně vztahuje výjimka ze zákona o zadávání zakázek proto, že nakupují léky, jejichž cena se několikrát za rok mění. O cenách léků totiž rozhoduje lékový úřad několikrát ročně, a proto může být cena jednoho léku v průběhu roku různá. „Nemůžeme tak nakoupit léky na celý rok dopředu za stejnou cenu,“ říkají shodně nemocnice.

„Léčiva nemocnice spotřebovává obvykle do čtrnácti dnů, a to s ohledem na konkrétní potřeby konkrétních pacientů. Tyto potřeby přitom nelze předjímat a nelze tak pořizovat dlouhodobější zásoby,“ říká ředitel vinohradské nemocnice Robert Grill.

To je však podle právníků nesmyslný argument. Pro nemocnici nemohou být léky a zdravotnický materiál žádným nepředvídatelným výdajem, když si mohou snadno ověřit své potřeby z minulých let. Navíc nemocnice musí všechny zakázky nad dva miliony minimálně oznámit do centrálního Věstníku veřejných zakázek, což nedělají. Vidět je to dobře až nyní, právě díky registru smluv.

„Velkou část našich nákupů tvoří léky, které vyrábí nebo dodává pouze jeden subjekt a nemá na trhu konkurenta. Nicméně od letošního roku budeme soutěžit i léky, které jsou na trhu jediné,“ reagoval na výsledky průzkumu mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek.

Náměstek – bývalý šéf firmy

Mezi firmami, které od vinohradské nemocnice dostávají zakázky bez soutěže, patří i společnost Boston Scientific. Jen za poslední půlrok podepsala smlouvy na více než 38 milionů korun. V této firmě byl přitom ještě předloni jednatelem Pavel Kemr, který je dnes obchodním náměstkem vinohradské nemocnice. Ředitel Robert Grill však svého náměstka brání. „Myslím, že firma Boston Scientific teď spíše inženýra Kemra nemá ráda, protože ji tlačí k nižším cenám,“ uvedl Grill.

Nemocnice nechtěně vyzradila fintu s cenou léků. Nakupuje je levněji

Jenže nákupy bez soutěže vyvolávají podezření, že cenu naopak navyšují. „Pokud si půjdu koupit zboží ze svých peněz, také si nejprve porovnám ceny různých výrobců, abych nakoupil co nejvýhodněji,“ poznamenává Zahálka.

Současnou praxi nemocnic kritizuje také člen správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Adam Vojtěch: „Velké fakultní nemocnice platí za léky a zdravotnické prostředky každý rok miliardy korun z veřejných peněz a je neakceptovatelné, pokud se snaží obejít zákon o zadávání veřejných zakázek tím, že poukazují na proměnlivost cen takového zboží.“

Poslanci nedávno odhlasovali, že státní podniky nemusí zveřejňovat smlouvy v registru smluv. U nemocnic zatím povinnost zveřejňovat smlouvy zůstala. Už teď ale tato zdravotnická zařízení oznámila, že se to budou snažit změnit. Od července totiž bude smlouva platná až ve chvíli, kdy bude v registru viset.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video