Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice už nepropaguje pohřební ústav

  8:06aktualizováno  8:06
Nový Jičín - Zaměstnanci okresní nemocnice v Novém Jičíně už nesmí rozdávat příbuzným zemřelých pacientů letáky, které propagují jednu ze tří pohřebních služeb ve městě. Neetickou reklamu jim zatrhlo vedení. "Příbuzní zemřelých už žádné letáky nedostávají," potvrdil ředitel nemocnice Tomáš Tvarůžek.
Zaměstnanci interního oddělení začali před časem rozdávat letáky formátu A4 s informacemi o tom, co mají lidé dělat bezprostředně po úmrtí blízkého člověka. V letáku stálo, že je velmi důležité, aby pozůstalí co nejdříve navštívili pohřební službu, například Obelisk v Novém Jičíně na ulici Dolní brána číslo 12 (naproti poliklinice), kde zařídí vše na přání objednavatele.

Leták dále obsahoval podrobný výčet služeb, které firma nabízí, včetně otevírací doby. "Taková reklama je neetická," tvrdí mladý muž, kterému se leták dostal do rukou. "Nedovedu si představit, že někdo do nemocnice přivede svoji nemocnou maminku a zdravotníci mu dají do ruky list papíru s radou, na kterou pohřební službu se má obrátit."

Od obsahu letáku se distancovala majitelka pohřební služby Obelisk Terezie Mixová i vedení nemocnice. Ale stalo se tak až poté, co na situaci veřejně upozornil místní tisk.

"Slyšela jsem sice už před několika měsíci, že na interně rozdávají nějaké informace o pohřební službě, ale netušila jsem, že jsou spojeny se jménem mé firmy. To jsem zjistila teprve v uplynulých dnech," tvrdí Mixová.

Ředitel nemocnice Tvarůžek řekl, že letáky vznikly z iniciativy jednotlivce, který chtěl v dobré víře lehčit situaci pozůstalým. "Nebylo to zcela v pořádku, ale už jsme to napravili. Vydávání letáku jsme zastavili a přijali taková opatření, aby se podobné selhání nemohlo opakovat. Každý text, který dostanou do ruky pacienti, bude nejdřív schvalovat někdo z vedení," uvedl.

Majitelka novojičínské pohřební služby Charitas Jiřiná Golová uvítala, že nemocnice po několika měsících přestala vydávat leták, který zvýhodňoval jednu firmu před ostatními. "Většina nemocnic řeší situaci tak, že nabízí pozůstalým informace o všech pohřebních službách. Bohužel, v Novém Jičíně je situace už dlouhou dobu jiná. I lékaři záchranné služby rozdávají lidem letáky, které přímo vydala konkurenční pohřební služba Obelisk," uvedla.

"Dali jsme naše letáky na patologii, kam se odtamtud šíří, to nevím," reagovala Mixová. Podnikatelka je ale přesvědčena, že i kdyby její letáky rozdávali pozůstalým lékaři záchranné služby, není na tom nic špatného. "Patologii i záchrance mohou dát letáky všechny pohřební služby. Lidé tyto informace vyžadují. Záleží jen na nich, kterou službu si vyberou," míní.

Ředitel novojičínské záchranné služby Jaromír Aleš, který je ve funkci teprve od pondělka, uvedl, že se dosud nesetkal s letáky propagujícími pouze jednu pohřební službu. "Do včerejška jsem sloužil ve Studénce a tam postupujeme tak, že lidem na jejich přání vždy poradíme kontakt na tu pohřební službu, která sídlí nejblíž jejich bydlišti," vysvětlil Aleš. "Jsem přesvědčen, že stejně postupují i kolegové v Novém Jičíně. Ale zjistím, jaká je praxe. A pokud někdo porušuje volnou soutěž, postarám se o nápravu."
Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Najdete na iDNES.cz