Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice u hranic chtějí léčit cizince

  14:08aktualizováno  14:08
Bohumín - Lékaři nemocnic v pohraničních městech severu Moravy a Slezska už delší dobu mluví o tom, že budou poskytovat své služby i obyvatelům sousedních států, především Polákům. Zatím jim to neumožňuje legislativa. Doufají však, že až to půjde, cizinci se k nim pohrnou. Nemocnice, jejichž finanční rozpočty jsou stále napnuté, by tak získaly nový zdroj příjmů. Poláci totiž nemají v pohraniční oblasti příliš hustou síť zdravotnických zařízení.
Nemocnicím by polští pacienti pomohli
"Poláci nemají v pohraniční oblasti příliš hustou síť zdravotnických zařízení. Proto mají zájem využívat nemocnice za českými hranicemi," tvrdí například mluvčí privátní firmy provozující nemocnici v Bruntále Karel Soukop. "Nám by to velmi pomohlo," netají.

Perspektivu vidí v příhraniční spolupráci s Polskem i starosta Bohumína Petr Vícha. "My se tím zabýváme už od roku 1996, kdy se město stalo zřizovatelem nemocnice. Zájem je spíš z polské strany, protože za hranicí je málo nemocnic. Nám by samozřejmě zvětšení spádové oblasti vyhovovalo. Využití nemocnice by bylo efektivnější," vysvětluje Vícha.

Spolupráce vázne zatím na legislativě
Bohužel, i když lidé po obou stranách hranice mají o spolupráci zájem, stále to vázne na legislativě. "Česká republika dodnes nemá s Polskem podepsanou mezivládní dohodu, která by upravovala i vzájemné vztahy v oblasti zdravotnictví," řekl Vícha.

Bohumínský starosta se domnívá, že polských pacientů se tuzemské nemocnice zřejmě nedočkají dřív, než obě země vstoupí do Evropské unie. "Je to podobné jako s dálnicí. My ji chceme, Poláci z pohraničí také, ale nedaří se jim to prosadit na nejvyšších místech. Varšava počítá s výstavbou dálnice až po roce 2015."

Problémem může být i cizý jazyk
Iluze o česko-polské spolupráci ve zdravotnictví před vstupem zemí do unie nemá ani mluvčí bruntálské nemocnice. "Dřív to asi nebude," míní Soukop. "Dokud nebude existovat mezivládní dohoda, můžeme ošetřovat jen akutní případy. Dohoda totiž musí vyřešit nejen financování, ale i otázky jazykových bariér. Zdravotní dokumentace u plánovaných výkonů by totiž měla být pro potřeby polských lékařů vyhotovena v polštině," naznačil možné překážky.

Optimističtěji vidí možnost léčby cizinců ředitel privátní nemocnice v Třinci-Podlesí Marek Potysz. "S novou mezivládní dohodou s Polskem je to sice složité, ale věřím, že bude podepsána nejpozději příští rok. S polskou zdravotní pojišťovnou už jsme domluveni, že jakmile k tomu dojde, podepíšeme spolu smlouvu," tvrdí Potysz. "Jsem přesvědčen, že polští pacienti k nám budou jezdit na plánované výkony hrazené pojišťovnou dřív, než se staneme členy Evropské unie."

Poláci jsou ochotni za léčbu sami platit
Ředitel podotkl, že do nemocnice jezdí už tři roky Poláci, kteří jsou ochotni za léčbu platit sami. Zájem mají o laparoskopické výkony, jejichž cena se pohybuje od deseti do dvaceti tisíc korun. Mezi lékaři kolují informace, že stejný obnos by museli v polských státních nemocnicích dát jako úplatek, aby se vyhnuli klasické operaci skalpelem.

"V Polsku zatím nejsou laparoskopické výkony tak rozšířené, dělají se jen v malém množství a na vybraných pracovištích," řekl Potysz. "Ale pacientů, kteří proto jezdí na operaci k nám, není mnoho. Maximálně dvě desítky za rok."
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Hybridní hrozby? Nesmysly, které jste přednášela, řekl Babiš poslankyni SPD

Premiér Andrej Babiš při vystoupení na schůzi Sněmovny svolané 9. března v...

Andrej Babiš se při interpelacích opřel do poslankyně SPD Karly Maříkové. Premiéra v demisi se ptala, proč ministr...

V Česku jsou závislé stále mladší děti. Chybí pro ně ambulance

Policista při kontrole prodeje alkoholu mladistvým. Ilustrační foto

Čím dál mladší děti mají podle odborníků první zkušenosti se závislostí, ať už na návykových látkách či hraní. Do pěti...

V ostudné části Liberce bude obří bytový dům, jeho podoba se má změnit

Jedna ze starších vizualizací výstavby v okolí Papírového náměstí.

Ukončit zákopovou válku se španělským investorem se rozhodl primátor Liberce Tibor Batthyány. Jeho rozhodnutí nebránit...

Najdete na iDNES.cz