Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice propustila lékaře, který podváděl

  9:18aktualizováno  9:18
Fakultní nemocnice v Hradci Králové a místní Lékařská fakulta Univerzity Karlovy propustily lékaře Zbyňka Veselského, který falšoval zdravotní dokumentaci svého pacienta. Doktor je zároveň jedním ze dvou obžalovaných lékařů v případu chybné operace ledviny.

"Na prohřešek lékaře jsme přišli zhruba před čtrnácti dny při kontrole dokumentace. Zjistili jsme, že došlo k velmi závažné manipulaci s údaji o pacientovi a o hospitalizaci," uvedl ředitel hradecké fakultní nemocnice Leoš Heger.

Případ "ledvina"
Zbyněk Veselský je zároveň jedním ze dvou obžalovaných lékařů v případu "ledvina". V této kauze jim obžaloba klade za vinu chybný zápis do pacientova chorobopisu. Druhý lékař se později neseznámil podrobně se stavem nemocného a vyoperoval mu opačnou ledvinu, než měl.

Postižený Zdeněk Volf je kvůli jejich prohřešku bez jediné funkční ledviny odkázán na pravidelnou lékařskou péči. V posledním soudním líčení nakázala justice vyplatit nemocnici pacientovi odškodné ve výši 864 tisíc korun - více zde.

Okresní soud udělil doktorům trest osm měsíců podmíněně, resp. jeden a půl roku. Oba lékaři však odmítají, že pochybili, a odvolali se. Soud bude pokračovat 3. listopadu.

Případ fiktivní operace
Lékař, který na urologické klinice hradecké nemocnice pracoval na částečný úvazek, podle zjištění kontroly v dokumentaci pacienta uvedl falešné údaje získané při vyšetření jiného člověka.
 
"Motivy jednání doktora Veselského jsme už nevyšetřovali, ale jeho postup byl vážným etickým selháním. Proto jsme s ním ukončili pracovní poměr dohodou. Stejně postupovala i lékařská fakulta," uvedl Heger.

Nemocnice také kontrolovala dokumentaci na klinice po operaci, při níž lékaři odstranili pacientovi opačnou ledvinu. Jedním z lékařů odpovědných za pochybení byl také Veselský.

Zdeněk Volf, který žádá po hradecké fakultní nemocnici přes 1,5 milionu korun a doživotní rentu 3100 korun měsíčně, na jednání soudu, 8. října 2003

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

Štěně se propadlo do úzké šachty, ven ho vytáhli strážníci a hasiči

Zachráněné štěně aljašského malamuta.

Strážníci v Mostě zachraňovali psa, který spadl do úzké šachty hluboké zhruba tři metry. Společně s hasiči museli otvor...

OBRAZEM: Plameny, kouř a lidé na římsách. Podívejte se na zásah v hotelu

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali operátoři v sobotu v 18:03. O tři minuty...

Najdete na iDNES.cz