Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice propustila i Remka

  11:15aktualizováno  11:15
Nemocnice propustila i druhéhou kosmonauta, který se zranil při nedělní havárii vrtulníku. Bývalý československý astronaut Vladimír Remek už je jen v domácím ošetřování. Jeho amerického kolegu Eugene Cernana lékaři propustili o den dříve. Ostatní cestující a posádka v nemocnici zůstávají. Stav letušky, která byla převezena z Českých Budějovic, je nadále vážný.

Vojenský vrtulník Mi-8S musel nouzově přistát při přeletu z Prahy do Bernartic na Písecku. Mezi pasažéry byli i americký astronaut českého původu Eugen Cernan a československý kosmonaut Vladimír Remek.

Příčinu havárie vyšetřuje armádní komise, vojáci zatím vylučují chybu pilota. Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý podle České televize uvedl dva možné důvody nedělní nehody. První verzí je nasátí cizího předmětu do motoru, druhou technická závada.

Pilot českobudějovické letecké záchranné služby Miloš Markés ale soudí, že vrtulník spadl kvůli pochybení pilota, svou roli podle něj možná sehrálo i špatné počasí.

Šelong: Motory ztichly a my jsme padali

Hrdina nikoho nezachránil, tvrdí svědek

Cernan se v nemocnici setkal s Havlem
Stroj havaroval při cestě do Bernartic, rodiště Cernanova dědečka.

Zraněný Cernan skončil v Ústřední vojenské nemocnici v Praze Střešovicích. Pobytu ve zdravotnickém zařízení astronaut využil k setkání s prezidentem Václavem Havlem, který si ve stejné nemocnici od úterý léčí zánět průdušek. Původně se měli setkat až večer na Pražském hradě při slavnostním předávání státních vyznamenání.

VÝVOJ KAUZY

  • Premiér potvrdil, že tímto strojem letěl s ministrem obrany začátkem října
  • Svědek zpochybnil hrdinství vyznameného vojáka, který zachránil posádku
  • Vojenští experti příčinu nehody stále zkoumají

Zeman: Tím vrtulníkem jsem letěl
Premiér Miloš Zeman potvrdil, že vrtulníkem, který s astronauty na palubě havaroval u Milevska, sám začátkem října letěl na manévry elitních jednotek do Prostějova. Na palubě tehdy byl i ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Po této zkušenosti premiér doporučil ministrovi, aby z nehody vyvodil personální změny. O odvolání samotného ministra Zeman neuvažuje.

Havárie vrtulníku
"Při přistávání vrtulníku došlo z dosud nezjištěných příčin k náhlému poklesu výkonu motoru a v důsledku toho k tvrdému přistání do terénu, při kterém byl vrtulník poškozen," uvedl velitel vzdušných sil Armády České republiky František Padělek.

Nehoda se podle něho stala ve 14:50 u 6. základny dopravního letectva pět kilometrů jižně od Milevska.

SVĚDEK: HRDINA NIKOHO NEZACHRÁNIL

VERZE ARMÁDY
Podpraporčík Jaroslav Šelong po havárii vrtulníku vyprostil zraněné, nedbal hrozícího požáru ani vlastního zranění. Za to ho vyznamenal Václav Havel.
VERZE SVĚDKA
Rostislav Šenk z Okrouhlé u Milevska zpochybnil hrdinství vojenského policisty a tvrdí: Na záchraně lidí z vrtulníku se podílel někdo jiný. "Nebudeme to komentovat," reagoval mluvčí ministra obrany Milan Řepka.
Více

Podle očitých svědků byla v té době na Písecku silná průtrž mračen. Počasí však podle Padělka nemělo na havárii vliv. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík zase vyslovil domněnku, že nehodu mohl způsobit pták, který se dostal do motoru.

Případ vyšetřuje komise náčelníka generálního štábu a velitele vzdušných sil. Vojáci zatím vylučují chybu pilota. Tu za příčinu ale označil pilot českobudějovické letecké záchranné služby.

Medaile pro Blahu a Cernana

Američtí astronauti dostali medaile
Sedmašedesátiletý Cernan přicestoval do Česka na pozvání náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého.

Cernana doprovázel devětapadesátiletý John Blaha, rovněž bývalý americký astronaut českého původu, který byl ve vesmíru dvakrát na palubě amerického raketoplánu. V kosmu strávil 161 dní, z toho čtyři měsíce na ruské základně Mir.

V pátek oba v Praze převzali Zlaté pamětní medaile náčelníka generálního štábu. 

Cernanovou zásluhou se dostala československá vlajka na povrch Měsíce, kam ji přivezl v prosinci 1972. V roce 1974 odmítli tuto vlajku přijmout představitelé tehdejšího totalitního státu. Dnes je připevněna k pilíři největšího dalekohledu v ČR na observatoři v Ondřejově u Prahy.

Cernan: Vesmír zatím není výletní cíl

V Brně viděli hvězdárnu a planetárium
Eugene Andrew Cernan společně s Blahou navštívili brněnskou Hvězdárnu a planetárium Mikuláše Koperníka na Kraví hoře. "Lidé by měli do vesmíru létat s nějakým smysluplným cílem, ne jen na výlety," řekl Cernan, jenž začátek vesmírné turistiky odhaduje asi za deset let. 

Astronauti si vezou do USA kulovnice

Zastříleli si i ochutnali víno
Američtí astronauti navštívili i Českou zbrojovku v Uherském Brodě, kde je zaujaly unikátní lovecké zbraně. Firma oběma darovala loveckou kulovnici CZ 527 a nechala je si zastřílet.

V uherskobrodské hvězdárně se pak astronaut Blaha dozvěděl, že při svém letu k ruskému Miru pracoval s českým přístrojem na měření negravitačních sil. Vinař Šimon Zemek jim pak ve vinném sklepě ve Vlčnově nachystal k degustaci asi dvacet druhů vín. 

Američtí astronauti českého původu John Blaha (druhý zleva) a Eugene Cernan (třetí zleva) se 26. října při přijetí u pražského primátora Jana Kasla setkali i s českým kosmonautem Vladimírem Remkem (druhý zprava) a náčelníkem generálního štábu české armády Jiřím Šedivým (vpravo). Vlevo je manželka Johna Blahy. (28. října 2001)

Poškozený armádní vrtulník Mi-8, který 28. října havaroval při přistávacím manévru nedaleko Milevska. Na palubě byli americký astronaut českého původu Eugen Andrew Cernan a český kosmonaut Vladimír Remek společně s dalšími deseti lidmi, kteří utrpěli střední a lehká zranění. (28. října 2001)

Poškozený armádní vrtulník Mi-8, který 28. října havaroval při přistávacím manévru nedaleko Milevska. Na palubě byli americký astronaut českého původu Eugen Andrew Cernan a český kosmonaut Vladimír Remek společně s dalšími dese ti lidmi, kteří utrpěli střední a lehká zranění.

Poškozený armádní vrtulník Mi-8, který havaroval nedaleko Okrouhlé u Milevska. (28. října 2001)

Na palubě helikoptéry, která havarovala u Milevska, byli americký astronaut Cernan, kosmonaut Remek, osm dalších cestujících a čtyři členové posádky, 29. října 2001

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz