Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hegerův plán pokulhává, nemocnice platby za lékaře nechystají

  11:04aktualizováno  11:04
Pacienti si sice od června mohou připlatit za zákrok od konkrétního lékaře, v praxi to ale bude složitější. Nemocnice totiž novinku až na výjimky zavádět nechtějí. Většinou argumentují tím, že na to nemají kapacity, pacienti o službu nemají zájem, nebo že je věc právně nejasná.
Ceníky zatím plánují jen tři nemocnice - na pražských Vinohradech, v Ostravě a v Brně. Ilustrační foto.

Ceníky zatím plánují jen tři nemocnice - na pražských Vinohradech, v Ostravě a v Brně. Ilustrační foto. | foto: FN Královské Vinohrady

Z dvanácti nemocnic, které spadají pod ministerstvo zdravotnictví a vztahuje se na ně tedy i jeho pokyn o zavedení plateb, se na tuto možnost připravují jen tři. Ani ty ale novinku nespouštějí už dnes.

Nejpozději od září si pacienti budou moci připlatit na pražských Vinohradech. "V současné době to analyzujeme, vedení komunikuje s představiteli jednotlivých klinik. Konkrétní čísla ještě nemáme, ani ceník. To všechno záleží na tom, kolik lékařů se do programu zapojí," řekl iDNES.cz mluvčí fakultní nemocnice Lukáš Matýsek.

Zatímco na Vinohradech připravují ceníky pro všechna oddělení, v Ostravě se zatím možnost rýsuje jen pro pacienty ortopedie. "Od dnešního dne to určitě nezavádíme. Ještě zkoumáme, kteří lékaři mají o tuto službu zájem a za jakých podmínek. Do konce prvního pololetí by mělo být jasno, a pak by se volba operatéra nebo operace primářem mohla zavést. Zatím to vypadá, že pilotem by mohlo být ortopedické oddělení," přiblížil mluvčí FN Ostrava Tomáš Oborný.

Poslední nemocnicí, která poplatky chystá, je fakultní nemocnice v Brně. "V tuto chvíli zjišťujeme, jaký bude mezi pacienty o novinku zájem, dáváme dohromady provozní podmínky i konkrétní ceník," vysvětlila MF DNES její mluvčí Anna Mrázová. Výsledky průzkumů budou známé za několik týdnů. Za péči specialisty by si tak tamní pacienti mohli připlatit už v polovině července.

Hradec Králové vyčká na verdikt Ústavního soudu

V ostatních nemocnicích mají zatím pacienti smůlu a konkrétního lékaře si vybrat nemohou. Vedení fakultní nemocnice v Hradci Králové je zatím na vážkách. "Nikdo to moc nezavádí. Pokud se pro tuto možnost rozhodneme, budeme jedni z prvních. Možná od 1. července, od 1. června určitě ne, protože zatím není vše přesně dáno. Čekáme také, jak se k tomu postaví Ústavní soud," sdělil už dříve MF DNES ředitel hradecké fakultní nemocnice Roman Prymula. Ústavní soud totiž řeší, zda připlácení za lékaře nenarušuje ústavní práva lidí na zdravotní péči hrazenou ze zdravotního pojištění.

Příplatek za výběr lékaře

Pokyn ministerstva zdravotnictví, který dostaly nemocnice tento týden, stanovuje maximální částky za volbu specialisty. Pokud bude pacient chtít, aby ho operoval přednosta nebo primář, připlatí si až 15 tisíc, za ostatní lékaře nejvýše pět tisíc korun.

Ministr Leoš Heger si od umožnění plateb za lepší lékaře slibuje hlavně omezení korupce. O tom, jak nemocnice peníze od pacientů použijí, záleží jen na nich. Ředitelé zatím uvažují o variantě, že se nemocnice s lékaři rozdělí půl na půl.

V jednání jsou příplatky také v Olomouc. "Ode dneška to určitě nebude. O možném zavedení v budoucnosti bude vedení ještě jednat. Pokyn jsme dostali před několika dny, vedení nemocnice ještě nestačilo projednat, zda to zavádět a s jakými pravidly," vysvětlil tiskový mluví Egon Havrlant.

V Plzni by pacienti museli platit i provozní náklady

Zbylých sedm nemocnic ceníky nechystá. Pražská Homolka prý nezaznamenala po službě poptávku a pacienti si nepřiplatí ani ve Všeobecné fakultní nemocnici, v Thomayerově nemocnici nebo v Motole. Také brněnská fakultní nemocnice u sv. Anny bude čekat na to, jak vstřícní budou lékaři a jaký bude o platby zájem u pacientů.

Plzeňská fakultní nemocnice zdůvodnila své rozhodnutí jasně - nemá kapacity. "Považujeme za obtížné zakomponovat tuto službu do našeho provozu. O naší nemocnici je velký zájem, takže prostor by byl jedině třeba o víkendech, a pak by se do ceny služby promítly i náklady na provoz operačního sálu, tedy personál, energií. Ve výsledku by cena převýšila maximální stanovené ceny," přiblížila mluvčí Renata Jenšíková.

V pražské nemocnici na Bulovce z porad vedení s primáři jednotlivých klinik vyplynulo, že o ceník není zájem. "Je to navíc i právně nejednoznačná věc, někteří právníci říkají, že je to v pořádku, ale jiní v tom vidí problém. Samozřejmě budeme sledovat zkušenosti u nemocnic, které se ceníky rozhodnou zavést, co to u nich přineslo. Lékaři nadále pracují podle operačních plánů a služeb," vysvětlil ředitel nemocnice Petr Zajíc.

Pod ministerstvo spadá také několik specializovaných pracovišť. I tam by tak ode dneška pacienti mohli mít možnost si připlatit za vybraného operatéra. Například IKEM se ale připojil k zařízením, které ceníky nezavádějí. "IKEM je svým zaměřením zřízen pro zabezpečení tzv. superspecializované péče. Vzhledem k náročnosti těchto výkonů ji provádějí úzce specializované týmy odborníků. Naším cílem je proto pro každého pacienta zajistit toho nejlepšího specialistu, který se na onemocnění a léčbu zaměřuje. Mimo to lékaři řeší denně řadu akutních výkonů, u kterých tato možnost ani není přípustná," sdělil ředitel Institutu Aleš Herman.

Naopak Ústav pro péči o matku a dítě možnost příplatku zavede nejspíš od července. "Peníze půjdou ústavu a poté se podle určitého klíče rozdělí týmu, který se o pacientku staral," řekl iDNES.cz ředitel zařízení Jaroslav Feyereisl.

Kritici příplatků vysvětlují nezájem lékařů o novou službu i tím, že lékaři z platby nemusejí nakonec dostat nic. "To bude platba pro nemocnici, pro zdravotní zařízení. To znamená primář nebo vybraný lékař to nedostane, zatímco platba, kterou mu dnes pacienti dávají, mu bude scházet, a já jsem si jistá, že ta praxe bude pokračovat dál, protože lékař má zájem na tom, aby si zvýšil příjem," řekla Českému rozhlasu bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Další z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz