Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Lékaři nevyvolali včas porod, postiženému chlapci soud přiznal 750 tisíc

  • 76
Osmiletý Jakub Funěk nikdy nebude mluvit, běhat a hrát si jako jeho zdraví vrstevníci. Kvůli chybám lékařů při porodu v příbramské nemocnici se narodil trvale postižený. V úterý Vrchní soud v Praze potvrdil rozsudek Krajského soudu a přiznal rodině a chlapci odškodné dohromady ve výši 750 tisíc korun.

Těhotenství Lucie Fuňkové, matky osmiletého Jakuba, probíhalo bez problému až do týdne před prvním termínem porodu, kdy přišla do nemocnice na pravidelnou kontrolu. Lékaři zjistili, že se k miminku nedostává dostatečné množství kyslíku. Místo toho, aby urychleně provedli porod císařským řezem, čekali ještě šest hodin, než nastal porod přirozený.

„Nechápu, proč lékaři rovnou nezasáhli. V případě zjištění hypoxie (nedostatku kyslíku pozn. red.) plodu, se má podle odborného doporučení vyvolat porod nejpozději do dvaceti minut,“ řekl u soudu advokát rodiny Fuňkových Vladimír Kyselák.

Při předchozí pravidelné kontrole nepřišli doktoři při vyšetření matky a plodu na nic neobvyklého. Už tehdy se ale stala chyba, jak dokázal znalecký posudek vypracovaný uznávaným gynekologem Pavlem Čepickým. Kdyby lékaři správně vyhodnotili výsledky testů, mohli již dva týdny před termínem porodu řešit špatný zdravotní stav dítěte.

„Manžel neunesl, že je syn postižený“

Jakub se narodil 8. prosince 2008 s třikrát omotanou pupeční šňůrou kolem krku. Ihned po narození musel být resuscitován a poté byl převezen do nemocnice Ke Karlovu v Praze. Tam strávil sedm týdnů převážně napojený na plicní ventilaci. Měl otok mozku a hematom v hlavě, který mu lékaři odstranili v krčské nemocnici. Chlapec dnes trpí epilepsií, dětskou mozkovou obrnou všech čtyř končetin, nedokáže sedět ani mluvit.

Krajský soud v roce 2014 rozhodl, že vinu na zdravotním stavu Jakuba nesou především lékaři z příbramské nemocnice, kteří pochybili v předporodní péči. Bývalí manželé Fuňkovi požadovali po nemocnici odškodnění dvojnásobné, než jim bylo přiznáno krajským soudem.

Podle Lucie Fuňkové se postupem času ukazuje, jak velké následky má tato tragédie na celou rodinu. „Manžel neunesl, že je syn postižený. Začal pít a přestal chodit do práce. V roce 2015 jsme se rozvedli a s péčí o chlapce mi teď pomáhají prarodiče,“ popsala svou situaci matka Jakuba.

Odvolání podali jak Fuňkovi, tak žalovaná nemocnice. Podle její advokátky Petry Ramzové mohlo dojít k poškození plodu již během posledních týdnů před porodem. Znalecký posudek ani lékařská zpráva totiž neuvádějí, kdy přesně vznikl v chlapcově hlavě hematom. I z posudku gynekologa Pavla Čepického vyplývá, že by plod byl s více než padesátiprocentní pravděpodobností poškozen, i kdyby došlo k včasnému císařskému porodu.

Podle soudkyně Vrchního soudu Mileny Opatrné však mohli lékaři omezit následky, pokud by postupovali správně. „Vlivem chyb lékařů došlo k poškození zdraví chlapce, nemůžeme ale přesně určit v jakém rozsahu. Ze strany nemocnice je zde nepochybná odpovědnost za jeho zdravotní stav, ačkoliv se na něm podílelo více příčin,“ řekla k rozsudku Opatrná.

Vrchní soud tak potvrdil peněžitý trest pro nemocnici Příbram. Ta musí matce a otci zaplatit každému 125 tisíc korun a malému Jakubovi 500 tisíc korun. Proti rozsudku se mohou obě strany dovolat k Nejvyššímu soudu v Brně.


Video