Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice poslaly k pacientům exekutory, získaly tak jen zlomek dluhů

  15:27aktualizováno  15:27
Soudní vymáhání dluhů přineslo nemocnicím první výsledky. Na část pacientů, kteří navštívili nemocnici, ale neuhradili regulační poplatky, už zaťukal exekutor a nemocnicím se část peněz vrátila.

Ilustrační foto | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Například Fakultní nemocnice Plzeň poslala exekutory ke 190 pacientům dlužícím 213 410 korun. Dluhy si udělali v letech 2008 a 2009 a nereagovali na opakované výzvy, aby regulační poplatky doplatili.

Díky exekucím se do plzeňského zařízení vrátila zatím zhruba desetina vymáhané částky, tedy něco přes dvacet tisíc korun. "Proces je zdlouhavý a někteří pacienti nemají žádný majetek, dluh nemají z čeho uhradit," vysvětlila Tereza Hrušková z právního oddělení nemocnice, proč částka není vyšší.

Promlčené dluhy

Regulační poplatky platí pacienti od ledna 2008. Podle právníků se nemocnice musí pustit do jejich vymáhání, pokud má mít vyšší šanci na úspěch, nejpozději letos. Vztahuje se na ně totiž tříletá promlčecí lhůta. I po ní je sice mohou zdravotnická zařízení vymáhat, riskují ale, že právní zástupci dlužníků poukážou na promlčení a soud nárok neuzná.

Dluhy se proto snaží řešit řada nemocnic. Povinnost jim ukládá zákon, v opačném případě jim hrozí pokuty od zdravotních pojišťoven.

Pražská nemocnice Motol předala exekutorům 504 případů. "Vymahatelnost je nyní zhruba dvacet procent, ale řada vymáhaných pohledávek je stále v běhu," upozorňuje bez konkrétních částek mluvčí nemocnice Jaromír Morávek.

Zčásti je při vymáhání úspěšná i pražská Fakultní nemocnice Bulovka, která patří mezi ty, jimž pacienti dluží vůbec nejvíce. Konkrétní v číslech být nechce. "O přesných částkách nechceme ze strategických důvodů hovořit," říká mluvčí nemocnice Jakub Hofmann.

Vymáhané částky jsou jen zlomkem dluhů a nemocnice se bojí, že konkrétní čísla by je dostala do špatného světla při srovnávání s jinými zdravotnickými zařízeními nebo by povzbudila dlužníky.

Podle Asociace českých a moravských nemocnic není vymáhání hitem ani proto, že jde o nízké, často jen stokorunové částky na jednoho dlužníka. "Vymáhání stokorunových částek po pacientech je tak finančně náročné, že se nevyplatí. Přitom tyto dluhy jsou tisícinásobně nižší než ty, které vůči nemocnicím mají zdravotní pojišťovny," upozorňuje výkonný ředitel asociace Stanislav Fiala.

První exekuce přesto čekají pacienty v Královéhradeckém kraji. Nemocnice v Jičíně, Náchodě, Trutnově a ve Dvoře Králové nad Labem si najaly advokátní kancelář, která za ně řeší na tři sta případů, kdy lidé dluží na regulačních poplatcích. Nejdál je proces vymáhání dluhů u trutnovské nemocnice. "Soud vydal již několik desítek platebních rozkazů, některé případy už jsou pravomocné a ve třech případech jsme podali návrh na exekuci," popsal advokát Roman Rožnovský.

Hrozba zabrala, pacienti platí i dříve, než dojde na exekuci

Ne v každém případě vše zajde tak daleko, že zdravotnická zařízení žádají u soudu exekuci. Například zkušenost karlovarské nemocnice říká, že lidé po upomínkách raději dluh zaplatí, než aby je zaskočila po letech návštěva exekutora a řádově desetinásobné navýšení dluhu soudními výlohami.

"Když dlužník obdržel rozhodnutí soudu o povinnosti zaplatit do několika dnů, většinou zaplatil nebo se obrátil na právní kancelář s žádostí o dohodu," popisuje zkušenosti mluví karlovarské nemocnice Zdeňka Marková. Určitá část pohledávek podle Markové ale patří do skupiny, kde je vymahatelnost buď obtížná nebo zcela nemožná. "Například proto, že se dlužník nenachází na uvedené adrese," dodala.

Karlovarské nemocnici lidé za poplatky nyní dluží 1 125 000 korun. Do poloviny loňského roku je nemocnice vymáhala prostřednictvím externí advokátní kanceláře, kvůli úsporám ale později předala dluhy vlastnímu právníkovi. "V současnosti řešíme starší pohledávky, v podstatě ty, které nám předala zmíněná právní kancelář. Dlužníky znovu obešleme upomínkou, a pokud ani na tuto nebudou reagovat, přistoupíme k exekučnímu řízení. Také zvažujeme možnost odprodeje pohledávek za nominální hodnotu," dodala Marková.

Ze stovek nezaplacených u lékaře se u soudu stávají tisíce

Několikasetkorunový dluh za regulační poplatky se většinou kvůli exekuci vyšplhá na tisíce. Šéf  Svazu pacientů Luboš Olejár zaznamenal případy, kdy se z pětisetkorunové dlužné částky vyšplhal na 11 500 korun, u třísetkorunového dluhu z něj nakonec pod rukou exekutora bylo 9 000. Ke dluhu se přičetly náklady na soudní řízení, advokáty a samotnou exekuci.

Takovou praxi exekutorů přitom v minulosti kritizovala ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Proto chtěla u stokorunových dluhů zavést předexekuční upomínku. Předloni prezident Václav Klaus podepsal novelu exekučního řádu, které říkali, že exekutor kvůli stokorunovému dluhu například nesmí dlužníkovi obstavit celý bankovní účet.

Nemocnice se ale hájí tím, že k soudu jdou jen vyšší pohledávky. Například pražská Fakultní nemocnice Bulovka zaznamenala dlužníka s dvacetitisícovým dluhem, Motolu dlužil jeden pacient 13 780 korun. V součtu pak dosahují dluhy na poplatcích ve velkých nemocnicích milionů korun.

"Pokud soudní exekutor obdrží návrh na nařízení exekuce, exekuci musí podle zákona provést. Rozhodnutí je na věřitelích. Je pouze na zdravotnických zařízeních, zda budou neuhrazený dluh dlužníka vymáhat soudní cestou," uvedl tajemník Exekutorské komory ČR Petr Ustohal.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...Najdete na iDNES.cz