Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice odtajní údaje

  23:55aktualizováno  23:55
Praha - Oficiální seznam nemocnic s údaji o úmrtnosti pacientů, době čekání na operaci i výši poplatků za nadstandardní péči právě nyní vzniká z iniciativy Všeobecné zdravotní pojišťovny. Každý by tak měl brzy získat prostřednictvím internetu nebo poboček VZP přehled o tom, jak je které zařízení úspěšné při péči o nemocné. Pojišťovna zatím rozeslala 228 nemocnicím dotazníky, v nichž se ředitelů ptá na ochotu poskytovat citlivé informace.

Dosud neexistovala téměř žádná možnost získat přehled o těchto údajích, vyjma "šeptandy". Celá akce je však na samém počátku.

"Odpovědí máme zatím příliš málo, ale řada nemocnic své údaje poskytla," uvedl ředitel úseku zdravotní péče VZP Antonín Pečenka. Nemocnice, které údaje neposkytnou, v přehledech jednoduše nebudou.

Krok VZP je průlomový: ještě nedávno pojišťovna na žádost MF DNES sdělila pouze tolik, že je vázána mlčenlivostí a bez souhlasu nemocnic se nic říkat nesmí.

"My sami dodnes mnohé údaje neznáme," přiznal Pečenka.

PRO

"Lékaři jsou tu pro pacienty a ne že pacient má být rád, že se má kde léčit. Někdo se srovnávat nechá - a někdo se srovnání bojí. V tom je celý problém." Doc. Tonko Mardešič, ředitel centra asistované reprodukce Pronatal

I mezi lékaři se však hnuly ledy. Pražský Institut klinické a experimentální medicíny uspořádal debatu na toto téma a závěr byl takřka jednoznačný: zveřejňovat, ovšem s podmínkou, že data budou skutečně srovnatelná a zohlední, že pracoviště s těžšími pacienty mívá obvykle vyšší úmrtnost.

Některá pracoviště již zveřejnila své výsledky na internetových stránkách, například centrum pro umělé oplodnění Pronatal. Do konce roku ho chtějí v programu sledování kvality následovat další tři centra, a to v Hradci Králové, Brně a Ostravě.

Naopak ministerstvo zdravotnictví nadále nesouhlasí.

"Jsem rozhodně proti tomu, aby nemocnice musely veřejně sdělovat své léčebné výsledky. Mohlo by se stát, že nikdo by nechtěl léčit ty nejtěžší pacienty - aby si nezhoršoval statistiku," uvedl loni v prosinci ministr Bohumil Fišer.

"Na tomto stanovisku se nic nemění," sdělil nyní mluvčí Otakar Černý.

Pět důvodů, proč se lékaři lidem bojí říci, jak léčí 

 PROTI

"Pracoviště s nejvyšší mortalitou může být ve skutečnosti nejlepším a neprogresivnějším kardiochirurgickým centrem v celé republice." Prof. Jan Černý, předseda České společnosti kardiovaskulární chirurgie

Máme právo svobodné volby lékaře i nemocnice. Ale nemáme právo volit je podle objektivních informací o tom, jaké mají léčebné výsledky. Když si kupujeme auto, víme přesně jaké, když hlásíme dítě na školu, zjistíme si o ní lehce maximum informací včetně té, jakou mají žáci úspěšnost při přijímání na vysoké školy. Když chceme znát úspěšnost kardiochirurgických operací v konkrétním špitále, nemáme často šanci.

Lékařský odborový klub zveřejňuje hitparádu nemocnic pro doktory a sestry, aby věděli, jak kde platí, ale kdo zveřejní "hitparádu" nemocnic pro pacienty, jak kde léčí?

I přední český kardiochirurg Jan Pirk potvrdil: "Vím, která pracoviště jsou dobrá - a kam bych nešel." Je snad naše zdraví méně důležité? Nejčastější odpověď zní: "To rozhodně ne, ale..." Zde je oněch několik ale:

1. Výsledky mohou klamat
Nemocnice, jež léčí pacienty s nejtěžšími diagnózami, má totiž zákonitě vyšší úmrtnost než nemocnice, která takové pacienty odešle takzvaně výš. Odtud je už jen krůček k závěru toho nejvážnějšího kalibru, totiž že zveřejňování výsledků povede k odmítání těžce nemocných pacientů. Profesor Jan Černý, předseda kardiochirurgické společnosti, která zveřejnění úmrtnosti před časem kategoricky odmítla, poukazuje na přiznání několika amerických kardiochirurgů, že se od doby, kdy každý musí zveřejňovat svou mortalitu, skrytě zdráhají přijímat těžké pacienty.

Názory na to, nakolik lze toto nebezpečí odstranit, se nicméně různí. Podle Jana Pirka, zastánce otevřeného informování, existuje takzvaná předpokládaná úmrtnost, kdy se údaje o počtu zemřelých porovnávají se skupinou stejně nemocných. Srovnávat tedy lze.

2. Být dobrý a ještě to o sobě zveřejnit se dnes finančně nevyplatí
Pojišťovna totiž platí nemocnicím víceméně pevné finanční příděly. Co si počne nemocnice s nejlepšími výsledky, až se jí pohrnou pacienti? "Dá nám pojišťovna víc peněz? Nedá. Vyplatí se tedy zveřejňovat o sobě dobrá data? Nevyplatí!" uzavřel šéf radiodiagnostického pracoviště Institutu klinické a experimentální medicíny Jan Peregrin.

3. První reakcí tisku bude, že zveřejní tabulku nemocnic od "nejlepší" k "nejhorší" a ty poslední začne skandalizovat
"Moudřejší, zkušenější, opatrnější lékaři se toho bojí," souhlasí primář českobudějovické kardiochirurgie Marek Šetina. Avšak nic z toho podle něj nejsou tak silné argumenty jako ten, že lidé mají právo vědět, jaké nemocnici se svěřují, když jim jde o život.

4. Může docházet k nekorektnostem
"Jak zjistíme, že informace, kterou nemocnice poskytla, pravdivá? Víme přece, jak se dá fikslovat ve statistice," upozorňuje děkan 3. lékařské fakulty Michal Anděl. Jediným řešením je, že informace si nebudou nemocnice zveřejňovat stylem každá, jak pro ni nejlépe jest. Chce to řád, ale též všeobecný souhlas s tím, že nemocnice placené z veřejných peněz mají veřejnosti odkrývat informace o své činnosti. Takové je doporučení Rady Evropy.

5. Možná se některé nemocnice prostě bojí i toho, že jim veřejnost uvidí do karet
Vyšší úmrtnost může být totiž také důsledkem tak citlivé věci, jako jsou nemocniční nákazy. "Informace, kolik pacientů se nakazilo nějakou chorobou přímo v nemocnici, sdělují jednotlivá pracoviště velmi nerada," říká ředitel úseku zdravotní péče VZP Antonín Pečenka.



Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...



Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Na věži Elektrárny Ledvice u Bíliny otevřeli nejvyšší českou rozhlednu

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

V Elektrárně Ledvice na Teplicku se pro veřejnost otevřela nejvyšší rozhledna v České republice. Prosklená vyhlídka s...

Nouzové zprovoznění trati u Dalovic není možné, práce potrvají měsíce

Na trati Cheb - Klášterec nad Ohří od soboty nejezdí vlaky kvůli sesuvu tzv....

Na trať z Chebu do Klášterce nad Ohří, kde se o víkendu v úseku Hájek - Dalovice sesunul svah, se vlaky jen tak...

Kvůli spalničkám zavřeli urgentní příjem v pražském Motole

Fakultní nemocnice Motol.

Lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol zůstane patnáct dní uzavřená. Jeden ze zaměstnanců se nakazil...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz